3,5″ diskety se dají koupit i v roce 2019. A jsou pekelně drahé

9

Začátkem roku bylo hostem ve vidcastu Nekonečný Labůžo Jan Orna, který v Červeném Újezdu provozuje Arcade Hry. Jde o největší retro hernu a muzeum ve střední Evropě. Moderátor Jakub Červinka se svým hostem vzpomínali na staré počítače (zejména ZX Spectra a Amigy), arkádové automaty i to, jaký je problém dnes shánět náhradní díly a udržovat staré stroje při životě. Řeč přišla i na to, že se již dnes prakticky nedají rozumně sehnat diskety.

V tom na mě dnes náhodou vyskočila reklama, že 3,5″ diskety se stále prodávají i v tuzemských obchodech. V prodeji jsou jen média německého výrobce MediaRange, balíček deseti 1,44MB disket stojí v průměru okolo 500 Kč. Historický graf Heuréky ukazuje, že cena pouze roste, ještě před osmi lety šlo stejný balíček koupit za 84 Kč.

TIP: První Diablo ožívá, konečně jde koupit online

Mechaniky jsou rozšířenější. Na trhu jsou dostupné minimálně dvě různé značky (Connect IT a Gembird), v obou případech jde o externí „floppiny“ připojitelné do USB. Interní mechaniky už by ani nešlo do moderních počítačů zapojit. Z desek již konektory zmizely, moderní skříně ani zdroje už s takovým formátem také příliš nepočítají (byť tohle by šlo řešit pomocí adaptérů).

Kupovat externí mechaniku může mít pořád smysl pro ty, kteří někde najdou zatoulané diskety a chtěli by se zvídavě podívat, co za klenoty obsahují (třeba jeden kus archivu s empétrojkou :-)). Nákup nových disket už ale může dávat smysl jen pro hráče, kteří chtějí autentický zážitek na starých osmi- či šestnáctibitech.

PS: Formát HD (1,44 MB) přišel již v roce 1986. Existoval i ED s dvojnásobnou kapacitou. Na konci devadesátých let vznikl i zpětně kompatibilní formát SuperDisk s 240 MB, žádný z nástupců se ale nestihl pořádně rozšířit.

3,5″ diskety se dají koupit i v roce 2019. A jsou pekelně drahé
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 21 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. Mechanik mám doma asi 8 (všechny funkční), ale disketu už žádnou… 😀 A co se týká použitelnosti – znám několik fabrik, kde stále jedou mašiny, které mají pouze floppinu, a pokud do nich potřebuješ něco dostat, tak jiná možnost není.

 2. Mechaniky mam v pocitacich dve – interni. Snad fungujou. Baliky asi pod 10ti kusech mam taky dva, ale kolik z nich bude jeste funkcnich netusim. S prodejem za miliony nepocitam, tehlech veci je mezi lidma hodne. Vlastne ted si uvedomuju, na skrini furt lezi v originalni krabici MS Office 95 na 35 disketach, myslite, ze to muze bejt po tech letech jeste funkcni?

  • Jednou si ve firmě vyžádali plány ke stávající budově. Dostali 7 disket.
   5 jsem jich přečetl. Jednu mi zničil MS, protože praci s disketou rozbyla nějaká aktualizace. A jedna byla nečitelná.
   Diskety leželi asi 30 let někde v Archivu.

 3. Jak drahé? Pořád jsou levnější (ve vztahu k příjmům násobně levnější), než můj první balíček 5,25 palcových disket, tenkrát značky Polaroid, které jsem kupoval začátkem 90. let za pětistovku.