MediaTek míří do high-endu. Helio G90 má pohánět herní mobily

2

Letos na jaře čínský MediaTek představil nový mobilní čipset Helio M70 s nejnovějšími procesorovými i grafickými jádry a 5G modemem. O stupeň níž zamíří čipy Helio G90 a G90T (výkonnější tabletová varianta), které výrobce navrhl s ohledem na cenově dostupné herní mobily.

Helio G90 tak nebude vyrábět úsporným (avšak drahým) 7nm procesem, MediaTek vsadil na ověřenou 12nm FinFET litografii. V pouzdře se nachází osm procesorových jader, z toho dvě 2GHz velká jádra Cortex-A76 a šest nízkoodběrových Cortexů-A55. Grafikou budou rovněž referenční obvod od ARMu, konkrétně čtyřjádrová varianta Mali-G76. Obdobnou kombinaci CPU a GPU nabízí i Kirin 980 od Huaweie, ale tento čínský rival vsadil na vyšší takty a grafiku s více jádry. Hrubý výkon Helia G90 tak bude nižší. Na hraní mobilních verzí Fortnitu nebo PubG to ale dle výrobce s přehledem stačí.

Helio G90 si rozumí s až 10 GB paměti typu LPDDR4X (2133 MHz), úložiště může využít rozhraní eMMC 5.1 či rychlejší UFS 2.1. Grafika si poradí s rozlišením až 1080 × 2520 px a 90Hz displeji.

Dále podporuje LTE o rychlosti až 1 Gb/s a má i chytré anténní řešení, díky němuž může být telefon najednou připojený ke dvěma Wi-Fi (2,4 a 5 GHz) a okamžitě mezi nimi přepínat. To se má hodit právě u her, kde pomalejší či více zarušená síť může propadem v latenci zkazit multiplayerové seance. Čip též obsahuje Bluetooth 5 a GNSS přijímač s podporou všechny globálních systémů včetně evropského Galilea.

TIP: Mobily budou ještě výkonnější. Qualcomm oznámil Snapdragon 855+

Integrovaný obrazový procesor si poradí s až 64Mpx foťákem, v případě dvojice snímačů dokáže obsloužit 24- a 16Mpx moduly. S přídavným ISP si poradí s až čtyřmi foťáky najednou. Videoprocesor si rozumí s rozlišením 4K a formáty HEVC, H.264 a VP9 (jen přehrávání). V prvních zařízení se Helio G90 objeví ještě letos.

Zdroj: MediaTek

MediaTek míří do high-endu. Helio G90 má pohánět herní mobily
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

2 KOMENTÁŘE

    • Dvě plnotučná ARM jádra (A7x apod.) jsou již delší dobu součástí řešení pro střední třídu (Snapdragon 660, …). Takže o útoku na HighEnd asi nemůže být řeč, nakonec 4xA72 má dnes i Raspberry Pi!