Mediatek oznámil osmijádro s Cortexem-A17. Zvládne formát H.265 a VP9 i ve 4K

0

Včera jsme informovali o novém typu procesorového jádra, které uvedla na trh společnost ARM: Cortexu-A17. Ačkoliv se lze tázat, zda má smysl ještě v dnešní době (vzhledem k tomu, jak dlouho trvá, než se nový SoC dostane do akce) zavádět 32bitové jádro, Cortex-A17 očividně na ocet nezůstane. Čip na novince založený už stihl oznámit první partner. Je jím tchajwanský Mediatek, který na Cortexu-A17 buduje asymetrické osmijádro MT6595.

Ačkoliv Cortex-A17 by měl být úspornějším řešením než nejvýkonnější jádro ARMu, jímž je Cortex-A15, bude MT6595 přesto fungovat na principu big.LITTLE. Půjde tedy podobně jako u Exynosu Octa a podobných čipů trochu o osmijádro a trochu o čtyřjádro. Čip bude mít čtveřici výkonných jader Cortex-A17, určených pro náročné úlohy, a čtveřici relativně pomalých, ale hospodárných Cortexů-A7, které telefon či tablet bude používat během nečinnosti, či pokud běží jen nenáročné programy. Na rozdíl od prvních implementací big.LITTLE ale v novém SoCu Mediateku budou oba klastry moci běžet současně, takže i slabá jádra Cortex-A7 budou moci v případě potřeby „píchnout“ silnějším bratrům z klastru Cortexů-A17.

Schéma čipu Mediatek MT6595 (Tom's Hardware)
Schéma čipu Mediatek MT6595 (Tom’s Hardware)

Jako grafické jádro zvolil Mediatek GPU PowerVR Series6 (Rogue) od Imagination technologies, nicméně další podrobnosti o parametrech grafiky si firma zatím nechala pro sebe. SoC podporuje rozlišení obrazovky do 2560 × 1600 bodů, což by pro rozumná zařízení mělo stačit, a dokáže obsloužit i kameru s 20 megapixelovým senzorem.

Velmi slušně vypadají multimediální schopnosti čipu: zvládne hardwarově dekódovat i videa v rozlišení 4K/UHD (3840 × 2160 bodů), a to i ta komprimovaná v novém formátu HEVC/H.265. Podporováno by při těchto obřích rozlišeních dokonce mělo být i dekódování konkurenčního formátu od Googlu, VP9. Zatímco H.264 a VP9 čip jen přehrává, do HEVC bude umět i nahrávat, a to snad i při onom rozlišení 4K. Pro příštích pár let by tedy čip měl být připraven takřka na vše. Mediatek se jinak chlubí i zvukovými schopnostmi čipu – má podporovat přehrávání 24bitového audia s 192kHz vzorkovací frekvencí. Při výstupu na sluchátka má odstup signálu od šumu být vyšší než 110 dB (tedy teoreticky).

Mediatek MT6572
Mediatek MT6572

MT6595 bude podporovat datovou komunikaci přes 4G LTE kategorie 9, teoreticky tedy může nabídnout až rychlost připojení 150/50 Mb/s, nechybí pochopitelně ani výbava pro 2G/3G. Pomocí doprovodných čipů lze schopnosti platformy rozšířit o bezdrátové nabíjení zařízení (fungovat by mělo hned několik standardů), WiFi 802.11ac či podporu několika satelitních navigačních systémů (GPS, Galileo, GLONASS, QZSS, Beidou).

 

Čip MT6595 má být uveden ještě v první polovině letošního roku a dle Mediateku by se první zařízení postavená na tomto SoC mohla objevit ještě do konce letoška (v druhé polovině roku). V uplynulém roce zažil Mediatek docela úspěšnou expanzi na mobilním trhu, takže lze čekat, že i nový čip by mohl mezi výrobci tabletů a telefonů být poměrně populární.

Zdroj: Mediatek, Tom‘s Hardware

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. V čom chce firma dobit pozíciu s týmito procesormi? Chce ist po vzore NetBurst architektúry? Lebo tá vedela riadne topiť, ale aspoň nemala tak tragický výkon ako teraz čo predvácza AMD. Týmto si AMD veru nezíska reputáciu naspäť. Problém je,  že AMD nemá ako dobiť pozíciu v High-Ende. Výkon na takt, tragický, multithreadový výkon tragický, spotreba priam šialená, akurát doteraz to čiastočne vykývali cenou. No pri tomto „stvorení“ neviem neviem. 

    Chápem že ide o tie najlepšie kúsky kremíka, aby vôbec vedeli bežať na takých taktoch, ale príde mi to ako zúfalý krok zo strany AMD aby sa vôbec aspoň hovorilo o ich procesoroch keď o nich nie je taký záujem. Mali by sa vykašľať na tie viacmenej kompletné návrhy vytvorené pomocou počítača a viac zapojiť svoje mozgy. 

  2. Možná se leckdo bude divit, ale tyhle FX si poradí často i s Haswellem i7-4770K. Nechci tím vyvolat flame, ale mluvím ze zkušenosti. Nebavíme se tu o dalších aspektech,  jako je právě příkon. Nicméně ten příkon, vzhledem k výši taktu procesoru je akceptovatelný…Zkuste si někdy naměřit přetaktované procesory/sestavu, kolik odebírá. A s klidným svědomím  mohu říci, že pokud se najde blázen, co třeba má Ivy Bridge 4c/8t s 1.45V, tak má celkem obdobnou spotřebu jak tento FX. A to nemluvím o Gulftownu a nebo Sandy Bridge-E, případně Bloomfiled. Prostě jsou i lidé, co taktují pro 24/7 na krev a spotřeba je jim u zadnice. Musíme se oprostit prostě od většinového názoru, kde většina lidí nataktuje IB/SB nebo FX na 4500 MHz s rozumným napětím a jsou spokojeni.