MediaTek předvedl 120Hz displej na mobilu. PC možná zase budou pozadu [CES]

0

Za pár posledních let jsme si už zvykli, že tablety a dokonce i mobily mají mnohem jemnější displeje než osobní počítače, a to přes menší úhlopříčky. Jejich absolutní rozlišení také stoupá mnohem rychleji než u PC. Nicméně v budoucnu možná budeme telefonům závidět kromě počtu megapixelů i obnovovací frekvence. Na veletrhu CES byl totiž minulý týden představen experimentální prototyp mobilu s 120Hz LCD.

Takový displej předváděla firma MediaTek, která ve vysoké obnovovací frekvenci vidí jednou z cest, jak ze svých SoC a referenčních návrhů udělat v očích zákazníka atraktivnější zboží. Na mobilech vidí Mediatek výhody 120 Hz hlavně v plynulejším „skrolování“ a vůbec animacích uživatelského rozhraní. V letáku se mluví i o snížení odezvy dotykového ovládání (které ale striktně vzato nemusí být na frekvenci obrazu vázáno). 120Hz LCD nás mají zbavit také rozmazaného pohybu („motion blur“), i když nevím nevím, zda to je zrovna projev nedostatečné rychlosti vykreslování. Napadá mě ovšem ještě jedna výhoda – pokud bude umět mobil snímat video při 120 FPS, tak si ho na displeji také v plné slávě přehrajete.

MediaTek: 120Hz displeje pro mobily

Provozování LCD na 120 Hz má i své nevýhody – vykreslování uživatelského rozhraní bude muset být vyšší výkon, i samotný panel si ale řekne o více elektřiny. To je u zařízení napájených z akumulátoru vždy problém, a v tomto případě lze údajně čekat zhoršení spotřeby i o 10 %. Na druhou stranu, stejně tak spotřebu zhoršuje i zvyšování rozlišení, které zákazníci akceptují. Vzhledem ke skoro absurdním hustotám pixelů u současné špičky (2560 × 1440 bodů v pěti, šesti palcích) je otázka, zda už by nebylo výhodnější rozvíjet dál jiné parametry – a to by mohla být právě obnovovací frekvence.

Kromě toho by se měla dát použít proměnná snímková frekvence, takže na 120 Hz by asi LCD muselo běžet jen v některých momentech. Při zobrazování konstantního obrazu nebo přehrávání videa by mobil klidně mohl běžet na mnohem nižších snímcích za sekundu, a průměrná spotřeba by tedy tak hrozná nebyla.

 

Předváděčku 120Hz displeje na mobilu si můžete prohlédnout na videu, které je zpomalené, aby byl rozdíl ve vykreslování vidět. Mobil vlevo má vskutku plynulejší posun textu, nicméně mám podezření, že srovnání není úplně rovnocenné. Mobil vpravo například o dost pomaleji otevírá aplikace. Hlavně se ale obraz vpravo zdá se roztrhává, což vytváří o dost horší dojem, nemělo by to ale být vinou standardní obnovovací frekvence.

V tuto chvíli jde ze strany Mediateku jen o technologickou demonstraci. Zatím nejsou žádné informace o tom, že by nějaký výrobce měl uvést telefon nebo tablet s takovouto obrazovkou (i když by to možná bylo zajímavé u herních tabletů jako je Shield). Těžko tedy říct, zda se zvýšení obnovovací frekvence mobilních displejů uchytí. Kromě podpory MediaTeku či jiných dodavatelů mobilních procesorů bude nutná také spolupráce výrobců LCD, a do jisté míry možná i dodavatele softwaru Je totiž možné, že některé aplikace mohou implicitně předpokládat 60Hz obnovování a na dvojnásobek nejsou připravené.

Zdroj: AnandTech

Ohodnoťte tento článek!