MediaTek prý chystá mobilní osmijádro. Teď už opravdu, bez big.LITTLE

0

MediaTek nepatřil mezi značku čipů, které by vládly tabletům a mobilům v uplynulých letech, během rychlého rozmachu těchto zařízení. Avšak zatímco třeba OMAPy od Texas Instruments postihl pád, tchajvanský MediaTek je naopak momentálně stoupající hvězdou. V příštích měsících by se měly jeho čipy objevit v řadě mobilů a vzestup si údajně hodlá potvrdit jedním technickým prvenstvím – ještě tento měsíc hodlá nabídnou první skutečné osmijádro pro telefony.

Bude jím procesor s označením (ne zrovna zvučným) MT6592, který firma údajně uvede ještě do konce července (júla). Již začátkem roku se nám sice vyrojily zprávy o několika „osmijádrech“ (nejprve šlo o Exynos Octa od Samsungu a poté i o několik konkurenční čipů), ty ale mají jeden háček – jde vlastně o kombinaci dvou čtyřjader, u kterých je vždy aktivní jen jedno z dvou klastrů. Tato koncepce, tzv. big.LITTLE, je vlastně motivována relativně vysokou spotřebou „větších“ jader Cortex-A15, za něž proto v klidovém režimu zaskakuje sada úsporných jader Cortex-A7. Fakticky tak máte v ruce vždy jen čtyřjádro, ačkoliv fyzická přítomnost osmi jader na čipu je pochopitelně vítanou příležitostí pro marketingová oddělení.

MediaTek MT6592 bude prvním skutečným osmijádrem se symetrickými jádry. MediaTek totiž sáhl po architektuře Cortex-A7, která je a úspornější a potřebuje mnohem méně tranzistorů, byť nenabízí takový výkon jako větší jádra (Cortex-A9 a A15). Čip se bude vyrábět na 28nm procesu (v čích továrnách, informace neuvádějí), a takt jader má prý šplhat až na 2 GHz. Masová dostupnost by mohla nastat snad již v listopadu (novembri), poté by se toto osmijádro mohlo dostat do telefonů. Informace o čipu pochází z webu GizChina, který se odvolává na tchajvanské zdroje.

Mediatek MT6572

Procesor MT6592 bude zkrátka těžit z toho, že jádra Cortex-A7 jsou skutečně malá a na čip se jich dá našlapat o dost víc, než u Cortexu-A15 (a celková velikost bude menší i než u koncepce big.LITTLE). Výsledkem bude zřejmě SoC velmi rychlý v dobře škálujících vícevláknových programech, nicméně utrpí jeho výkon v jednom vlákně. GizChina uvádí, že MT6592 v benchmarku Antutu dosáhne až 30 000 bodů, čímž už konkuruje i highendové špičce v podobě Snapdragonu 800 (v připravovaném telefonu Sony Xperia ZU by měl mít něco přes 32 000 bodů). Je otázka, zda se skutečně jedná o výhru a v reálném užití by nebyla lepší třeba dvojice Cortexů-A15. MediaTek nicméně Cortex-A7 preferuje i u čtyřjader (MT6589) a dvoujader (MT6572), zřejmě právě z důvodu malých rozměrů a spotřeby.

Když může mít Sony a Microsoft osmijádrový Jaguar, proč bychom my nemohli prodávat osmijádrový Cortex-A7, řekli si možná v MediaTeku (ve skutečnosti by si to ovšem museli říct už docela dávno, neboť práce na čipech něco trvají).

 

Zdroj: GizChina

Ohodnoťte tento článek!