MediaTek má nový SoC pro prémiové televizory Sony a Philips, bude o 50 % rychlejší

0

Zatímco u smartphonů mají uživatelé obecně větší důvěru ve Qualcomm, u televizorů je tomu naopak. Ač to jejich výrobci neuvádějí, uvnitř bývá kromě obrazového čipu také nějaký MediaTek, který má na starosti mj. funkce Smart TV.

MediaTek v televizorech používá Sony, Philips (u nich to jde díky Androidu i snadno zjistit) a někteří další. LG prý vyrábí vlastní čipy, Samsung by měl mít také MediaTek a u Panasonicu jde o velkou neznámou.

Čínský výrobce čipů nyní vydal další generaci procesoru vhodného pro televizory: MediaTek. Jde o referenční návrh, jednotliví výrobci televizorů si jej mohou upravit. Čip MT5598 obsahuje čtyřjádrový procesor Cortex na frekvenci 1,5 GHz, další součásti už nezveřejňuje.

mediatek
MediaTek MT5598

MediaTek u novinky slibuje o 50 % vyšší rychlost, podporu HDR u rozlišení 4K a podporu frekvence 120 Hz. U HDR se počítá s podporou standardů HDR10, HLG, Dolby Vision a Advanced HDR (Technicolor). O podpoře HDR10+ (Panasonic, Philips a Samsung) se MediaTek nezmiňuje. Frekvenci 120 Hz zvládal MediaTek na mobilech už před třemi roky, jen se to příliš nerozšířilo.

Nový čip (SoC) se zřejmě neobjeví v právě představovaných řadách pro rok 2018, například u Sony tomu zřejmě bude až na podzim. První televizory s tímto procesorem se objeví nejdříve v polovině roku a výrobci jako obvykle nebudou vyzdvihovat, jaký mají MediaTek, ale spíš jen obecné vlastnosti a svůj obrazový procesor.

MediaTek má nový SoC pro prémiové televizory Sony a Philips, bude o 50 % rychlejší
Ohodnoťte tento článek!