MediaTek zachránil Intel tam, kde obr selhal: uvádí 5G modem T700 pro jeho ultramobilní PC

17

Intel dlouho chtěl vlastní 5G modemy, než po nezdarech kapituloval. Teď je odkázán na 5G řešení mnohem menšího konkurenta, který na jeho místě uspěl.

Minulý rok pošramotilo prestiž Intelu, když po letech snah o prosazení se na poli LTE modemů svoji účast odpískal a pak levně přenechal svou modemovou divizi Applu. Intel předtím na 5G konektivitu hodně ukazoval jako na budoucí potenciál pro růst a chtěl tlačit mobilní připojení do tzv. „always connected PC“, tedy notebooků pracujícím v connected standby s rychlým probuzením, nízkou spotřebou a dlouhou výdrží na baterie, podobně jako mobily.

Zrušení vlastního vývoje 5G modemu, kde se Intelu dlouhodobě nedařilo vyrovnat se Qualcommu (částečně asi přispělo i jeho zaostávání ve výrobních procesech), bylo pro tyto snahy problém, protože Intel modemy pro notebooky potřebuje dál. Toto dalo vzniknout jedné lehce pikantní spolupráci – protože Intel asi kvůli rivalitě a nevraživosti z minula nechce 5G modemy od Qualcommu, bude používat tyto čipy z jiného zdroje – možná trochu v duchu hesla „nepřítel mého nepřítele…“ od mnohem menšího MediaTeku.

MediaTek bývá vnímán jako levná značka mainstreamových nebo lowendových SoC, ale nedávno se z něj stala druhá největší tchajwanská firma dle tržní kapitalizace a vyvíjí právě i vlastní modemy, včetně 5G. Intel s ním proto oznámil už loni partnerství a ultramobilní počítače s 5G konektivitou platformy Intel budou používat modemy právě od MediaTeku (asi ne úplně nutně všechny, je možné, že výrobci budou moci na vlastní pěst použít nějaký Qualcomm, ale Intel bude platformu ladit s modemy MediaTek).

5G modem MediaTek T700 pro Intel
5G modem MediaTek T700 pro Intel (Zdroj: Liliputing)

MediaTek nyní oznámil první modem, který je jeho příspěvkem do tohoto partnerství: MediaTek T700. Ten podporuje sub-6Ghz sítě a minulý týden MediaTek oznámil, že design hardwaru je hotový a byl už také certifikován pro standalone 5G (5G SA) sítě. Bude ovšem podporovat i non-standalone (NSA) sítě. Budoucí generace by měly přidat i podporu komunikací na submilimetrových vlnách.

MediaTek T700 Zdroj TeknoBurada
MediaTek T700 v provedení modulu M.2 (Zdroj: TeknoBurada)

Modem bude možné integrovat přímo na desku notebooku nebo mobilního zařízení/tabletu, ale bude existovat i ve formě modulu M.2. Základem, z kterého je modem T700 vyvinutý, je 5G modem v ARM čipu MediaTek Helio M70 5G (procesor s jádry Cortex-A77 a grafikou Mali-G77). Jeho schopnosti, kvalita spojení a případné problémy tak mohou dávat představu o tom, jak na tom bude modem T700.

Tip: MediaTek se vrací do high-endu a oznámil první mobilní čipset s 5G

Intel zatím pracuje na vývoji a odladění podpory těchto 5G modemů na PC platformě s výrobci zařízení. Na trhu by se takové produkty s podporou 5G sítí měly objevit v příštím roce (2021), a to údajně na jeho počátku. Intel by je možná mohl s MediaTekem a partnery uvést na CES 2021 – tedy v rámci jeho virtuálního pořádání, protože fyzicky se veletrh konat nebude, kvůli koronaviru.

Uznání, že MediaTek zvládl to, co Intel nedokázal?

Jak už jsme nakousli, tato spolupráce je pro Intel asi i trošku hořkou pilulkou. Před ne tak dlouhou dobou si možná největší polovodičová firma světa z MediaTeku mnoho nedělala. Ale po selhání svých pokusů o 5G modemy jako by tímto těď přiznávala, že nejen že nebyla schopná vyrovnat se Qualcommu, ale snad ji překonal i právě relativně malý hráč, jakým byl MediaTek. Nynější partnerství lze totiž číst tak, že tchajwanská firma uspěla přesně tam, kde si Intel vylámal zuby.

Pravda, to je zatím trochu předčasné, teprve uvidíme, zda se MediaTeku podaří se na trhu 5G zařízení udržet a také nakonec nebude nucen rezignovat kvůli obtížnosti těchto technologií.

Zdroj: MediaTek

MediaTek zachránil Intel tam, kde obr selhal: uvádí 5G modem T700 pro jeho ultramobilní PC
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlasů

17 KOMENTÁŘE

 1. Nějak jsem nepochopil pointu článku. V čem Mediatek zachránil Intel? A v jakých jeho ultramobilních PC?
  On Intel dělá nějaká ultramobilní PC?
  Myslíte jako jeho certifikační Project Athena? Tam je ale 5G modem jen volitelný, není to podmínka certifikace.

  • Nedávno sis tady tahal triko na téma jak Intel dodává přidanou hodnotu, ve smyslu vyladěného Centrina, vPro apod. Tak tohle měla být další kapitola (kterou Intel opravdu masivně promoval) a já se můžu jen smát tomu, jak najednou děláš nechápavého. 😁

   Nicméně, pokud jsem se zmýlil, tak se předem omlouvám.

   edit: tak je to tak…
   „Project Athena bude pravděpodobně úspěšný, stejně jako byl v minulosti úspěšný projekt Centrino nebo Ultrabook. Ani jeden z těch projektů nebyl a není o hrubém procesorovém výkonu. Je to o tom, dodat něco navíc, co je užitečné a konkurence s tím bude mít problém.“

   https://www.cnews.cz/intel-xe-samostatne-graficke-karty-gpu-odhaleni-pry-14-srpna

   • Já zase nechápu pointu tvého příspěvku. Tedy kromě tvého pseudopocitu někoho nachytat. Jak bude projekt Athena úspěšný, to se ještě neví, RH psal „pravděpodobně“. JO v článku píše, že Intel pracuje na vývoji a odladění podpory těchto 5G modemů na PC platformě s výrobci zařízení, což řekl bych je přidaná hodnota. A jestli Mediatek Intel zachránil, to už je taková novinářská omáčka (nic proti, JO). Intelu se můžeme posmívat, ale v tomhle zřejmě udělal pragmatické rozhodnutí – než utápět další peníze ve vývoji 5G modemů bez dohledného konce, zařízl to a našel dodavatele. Kdyby na to přišlo, on by se myslím dohodl i s tím Qualcommem, kdyby nebylo zbytí.

    • Pointa je v tom, že Intel je opravdu zachráněn Mediatekem. O Athenu jako takovou nejde, jde o to, co Intel tvrdil že bude. Jde taky o to, že Intel je prý ten skvělý byznys s vysoce diferencovaným portofoliem.

     A já se nesměju Intelu, směju se Holečkovi, který tvrdí každý den něco trochu jiného.

     • V době Centrina byl schopen Intel dodat CPU, čipset s integrovanou grafikou a Wi-fi. Dneska je k tomu schopen dodat i úložiště a zatím v omezené míře i RAM (Lakefield). Nevím jak vám, ale mně přijde, že je to diverzifikace a to dost velká diverzifikace, zvláště z pohledu potenciálních tržeb za zmíněné komponenty.
      Jestli někde najdete mé povídání o tom, že Intel dělá všechno, rád si ho přečtu.

      • jj, tobě přijde všechno „potenciálně grejt“, když je to od intelu.

   • Nějak nechápu, v čem vidíte rozpor.
    Jestliže v certifikaci Projectu Athena je třeba dotykový displej s minimálně FHD a jasem 250 cd/m2, taky to přeci neznamená, že by ho musel Intel vymyslet či rovnou vyrábět. Navíc ten displej je tam na rozdíl od toho 5G modemu povinně.
    A i když nějakou certifikovanou součástku vyrábí, třeba NVMe SSDčko, vůbec to neznamená, že v certifikovaném notebooku nemůže být výrobek od konkurence. Jen to znamená, že když už výrobcům prodává procesor, že má daleko větší šanci jim vnutit i další své výrobky. A tahle spolupráce s Mediatekem bude podobného ražení. Intel na to nalepí své logo a nabídne to výrobcům. Ti to vezmou nebo ne. A zadarmo to asi tomu Mediateku přeprodávat nebude.

    • Intel displeje nikdy nevyráběl, zato komunikační PHY ano. A třeba pro to Centrino kdysi platilo, že síť je komplet obsluhována Intelem. S ohledem na to, že velkohubě tlačil své řešení 4G/5G, je tohle Mediatekovské řešení po fiasku a ostudě s Qualcommem s vlastní výrobou mobilních čipů jednoznačně ústup od in-house řešení s přidanou hodnotou.

     • Ony se někdy ve velkém dávaly do notebooků intelácké modemy nebo zase jen pindáte?
      A to, že u Centrina byla síť obsluhována komplet Intelem je opět naprosto snadno odhalitelná lež. Certifikace Centrina byla z pohledu sítí jen a pouze o wi-fi adaptéru. Modem (tenkrát ještě na pevnou linku) mohl být od kohokoliv, stejně jako případný Ethernet. Ale je dost možné, že nelžete. Možná jste jen tak hloupej, že nejste schopen dohledat si, jak to bylo ve skutečnosti.

      • Když už se říká „budu věcný“, pak tam chybí
       – Intel vlastní 5G modemy vzdal a našel náhradu
       zbytek jsou jen subjektivní přívlastky.

      • tynyt:
       To, že Intel vidí v 5G budoucnost, se snad nijak nevylučuje s tím, že sám nedělá klientské 5G modemy, ne? Ostatně ani v tom vašem odkazu nic takového není.
       Vy si pořád myslíte, že obdivuju Intel proto, že dělá nejlepší produkty, ale to je naprostá mýlka. Já obdivuju právě tu vlastnost, že dokáže odpískat to, co se nepovedlo a vrhnout se na to z druhé strany. 5G mobilní modem se holt nepovedl. Tak šup, prodá divizi a utrženou miliardou alespoň částečně zkompenzuje vynaložené investice, ale zároveň se vrhne do 5G na opačné straně, tedy na straně BTS. A ejhle, ono to jde. Úsporná atomová jádra v kombinaci se zkušenostmi s velkou propustností síťových prvků a tržby z této kategorie letí nahoru o desítky procent ročně.
       A opět vůbec nejde o to, jestli získá v BTS tu nadpoloviční většinu, jak očekává v příštím roce, ale o to, jestli to bude sypat.
       Mimochodem, Intel nikdy nic neslibuje. Vždy jen očekává. Tedy nikdy neřekne: Slibujeme, že produkt XYZ uvedeme ve 4Q/2020. Vždycky říká: Očekáváme, že produkt XYZ uvedeme ve 4Q/2020.
       Slib z toho dělají jen lidé jako vy, kteří mají problém s chápáním významu jednotlivých slov.