Meebo: ICQ, Jabber i Windows Live Messenger stále s sebou

0

Tradiční IM proti sociálním sítím

IM sítím a desktopovým klientům je pomalu konec, většinu komunikace nyní obstarává Facebook Chat nebo broadcasting à la Twitter. Kdo je ale ze staré školy (ne té úplně staré závislém pouze na e-mailech), nedá na klasické kecálky dopustit. Inu jednou už ty účty pro ICQ, Windows Live Messeger, Yahoo nebo AIM máme, tak proč přecházet někam jinak (pokud si totéž řeknou i přátelé).

Trend sociálních sítí neuniká ani oficiálním klientům pro nejpoužívanější sítě – bez Facebooku, Twitteru nebo MySpace už dnes nemůžou do světa vypustit novou verzi. A pokud chcete psát i na mobilu, většinou potřebujete další program. Problém takových sítí je, že se historie komunikace tříští do několika klientů najednou a pokud chcete něco dohledat, máte smůlu. Můžete sehnat přenosnou „portable“ verzi klientu pro USB flashky, ale zase to neřeší problém na mobilu. Google Chat / GTalk se chytře ukládá přímo do Gmailu, takže je přístupný odkudkoliv, jenže co s ICQ a dalšími?

Meebo vládne všem

Možná jste slyšeli o online klientu Meebo. Díky němu se připojíte k nejběžnějším sítím přímo z prohlížeče. Pokud se registrujete, můžete ukládat i historii, používat mobilní verzi, hromadnou konverzaci, místnosti chatu, nechybí ani hry či videohovory. Dnes byste asi nenašli lepší alternativu.

Meebo Meebo
Meebo: staré vs. nové rozhraní

Meebo nedávno spustilo test nové verze online klientu meebo.com/new, která sice ještě neobsahuje všechny funkce té staré, ale ukazuje směr, kam se bude ubírat. Více se propojí se sociálními sítěmi a místo klasické webové aplikace se bude jednat více o jakousi vrstvu nad zbytkem webu. Představte si chat, statusy a podobné vylomeniny na každé stránce v prohlížeči. Líbí se vám článek nebo obrázek? Přetažením myši jej rovnou vložíte do konverzace.

Abyste tyto funkce plnohodnotně využili, budete potřebovat rozšíření do prohlížeče. Zatím je podporován pouze Firefox a Chrome, brzy by měl přijít doplněk i pro Safari a Internet Explorer. Když máte naistalováno, stačí se přihlásit. Můžete pouze k samostatným sítím, ale pokud máte účet Meebo a v něm zapojeny ostatní účty, nemusíte nic jiného řešit. Pak už jen vyskočí klasické „contact list“, zkrátka seznam přátel rozdělených podle sítí a stavů online/offline.

Meebo Meebo
Přihlášení | Seznam kontaktů

Chatovat můžete s více uživateli najednou, ve spodní liště se objeví další záložka. Chat je pouze textový, posílání souborů, video nebo hry zatím chybí, i když ve staré verzi jsou. Další sítě můžete přidat časem, podporovány jsou: XMPP/Jabber, ICQ, Windows Live Messenger, Yahoo Messenger, MySpace, Yahoo! Messenger, AIM, Google Talk a Facebook s Twitterem.

Meebo Meebo
Chat | Přidání dalšího účtu

Aby vám polovinu stránky nezabralo Meebo, můžete vše minimalizovat do lišty, případně schovat. To už v rohu zůstane pouze malá šipka. Na obrázku si všimněte tlačítka „Check in“ a ikonky vlevo od šipky.

Meebo Meebo
Hlavní panel minimalizovaný a schovaný

Meebo samotné se totiž také stává sociální sítí. „Check in“ připomíná „Líbí se mi“ z Facebooku, ale zároveň je něco jako klasický check-in v geolokační hře FourSquare. Čeknutím označíte stránku, která se vám líbí. Když ji budete označovat často, stanete se VIP (něco jako Mayor ve FourSquare). Nebudete sice vládnout stránce, ale dostanete se k virtuální smetánce.

Pod ikonkou vysílání zase najdete aktuální statusy vašich známých. Kde se oni „čekli“, kde komentovali nebo sdíleli odkaz.

Abyste o sobě dali vědět i vy, statusy můžete napsat sami. Promítnou se do připojených sítí jako „Co právě děláte“, sdílet je můžete i na Twitteru a Facebooku. Účty Meebo od dalších lidí můžete sledovat (followers a followings jako má Twitter). Na jejich statusy zase reagovat. Zkrátka nové Meebo je sociální až na půdu, ale když nechcete, nemusíte tyto funkce využívat.

Meebo
Psaní statusů se odrazí v účtu Meebo, Facebooku i Twitteru

Ten umí to a ten zas tohle

Nové Meebo je takový univerzál, který umí od každého něco, ale vlastně nic pořádně. Samozřejmě se jedná pouze o alfa verzi, která není pro běžné používání vhodná. Naštěstí se stále připojí k velkému počtu sítí, dokáže uchovat historii konverzací napříč všemi platformami a doplněk pro prohlížeče je opravdu užitečný. Navíc je hezčí a modernější než stará verze, i když to může být jen můj subjektivní pohled.

Ale pokud chcete posílat soubory přátelům, hrát multiplayerové hry, volat zvukem či dokonce s videem, zůstaňte u té staré. Snahám o vlastní sociální síť příliš nerozumím, protože v této podobě nenabízí Meebo nic navíc oproti konkurenci, jen kopíruje nápady. Ano, máte všechny kecálky pohromadě, ale opravdu někdo touží stát se VIP na nějakém webu?

Ohodnoťte tento článek!