Mega: Jak vypadá šifrování souborů v praxi [video]

0

O nové úložiště Mega je velký zájem, a to až takový, že služba prakticky není dostupná. Dotcom tvrdí, že během prvního dne se zaregistrovalo milion lidí. A jestli teď celý svět rozžhavil servery umístěné až na Novém Zélandu, tak to ani nemohlo jinak dopadnout.

Mně se každopádně podařilo nahrát alespoň malé soubory, abych si otestoval tolik vychvalované šifrování. Musím vzít zpět svá dřívější slova, že to bude akorát zbytečná brzda a práce navíc pro uživatele. Naopak, šifrování na Mega je hodně transparentní, uživatel o něm ani vědět nemusí.

 

Jak to probíhá? Soubor se zakóduje ještě před odesíláním na server. Tam je pak uložen v nečitelné podobě a otevřít jej můžete jen za pomoci speciálního dešifrovacího klíče, který musíte vygenerovat. Pokud ale vámi uploadovaný soubor chcete sdílet, vygenerovaný odkaz už v základu onen klíč obsahuje. Funguje to tedy stejně jednoduše jako na Ulož.to, dřívějším Megauploadu nebo jiných službách.

Z uživatelského hlediska je šifrování důležité, pokud se bojíte o vyzrazení dat. Provozovatel nemůže na serveru obsah souboru přečíst. Kryptovací funkce (využívá algoritmus AES-128) vás ale neochrání před ztrátou dat. U Mega to spíš chápu jako pojistku majitelů serveru, že opravdu nepodporují piráty. Šifrováním totiž získají dobré alibi – nemohou vědět, co kdo u nich ukládá. A navíc v podmínkách explicitně vylučují warez.

Dotcom a jeho tým doufají, že se šifrování stane standardní součástí webových služeb. U úložišť to je rozhodně spíš výjimka než pravidlo. Podobně jako Mega funguje například služba Wuala. Známý Dropbox, Google Drive nebo SkyDrive sice používají šifrované spojení se serverem, ale samotné soubory jsou něm uloženy v ryzí podobě.

Ohodnoťte tento článek!