Megalevný notebook Alpha 400: tudy ne, přátelé

0

Hong-kongská společnost Bestlink zřejmě nepochopila, že lidé nechtějí velké kapesní počítače, ale malé notebooky. Protože za úspěch ultralevných notebooků v čele s Asusem Eee PC může z velké části sázka na platformu X86 od Intelu, díky čemu si můžete zvolit z velkého množství operačního systémů. Jenže Alpha 400 je osazen procesorem XBurst taktovaném na frekvenci 400 MHz, procesorem, který patří do rodiny ARM procesorů známých z kapesních počítačů, smartphonů nebo satelitních navigací. Takže zapomeňte na jakýkoli Linux, zapomeňte na Windows XP – vystačit si budete muset pouze s dodávaným (proprietárním) Linuxem (případně objednat přímo verzi s Windows CE). Doplněno na základě diskuse: pokud se neorientujete ve světě Linuxu, předchozí věta znamená, že nemůžete použít žádnou z běžně dostupných Linuxových distribucí které třeba získáte z DVD přikládaných k časopisům nebo volně staženým z internetu, pouze speciálně upravenou a obtížně dostupnou variantu několika vybraných distribucí.

Otázkou tedy zůstává, zda počítač vybavený tímto procesorem (který již ve vyšších řadách současných kapesních počítačů nahrazují výkonnější varianty) bude schopný použití pro prohlížení webových stránek: na Operu rovnou zapomeňte a Firefox na čtyřsetmegahertzovém procesoru jistě bude skvělým etalonem pro hlemýždí závody (a to výrobce v popisu produktu o webovém prohlížeči vůbec nehovoří).

A mizerné jsou také další komponenty: směšných 128 megabajtů operační paměti, 1 nebo 2 GB vnitřní flash paměti pro data i operační systém rozšiřitelné prostřednictvím SDHC paměťových karet až do velikosti 32 GB. Dvojice USB portů pak dokáže obsloužit externí pevný disk s velikostí nejvýše 160 GB. Displej je klasický s rozlišením 800 x 480 bodů.

Vsadím se, že o nepoužitelnosti pro práci s internetem ví také sám výrobce. Vždyť jak jinak si vysvětlit, že notebook (je to vůbec ještě notebook?) Alpha 400 neobsahuje ani Wi-Fi, ani Bluetooth, ani GPRS? Některé z těchto komponent (Wi-Fi, GPRS) si sice můžete dokoupit ve formě USB adaptérů, toto řešení však nelze považovat za dostačující.

 

 

Nakonec ale vždy zůstane jen cena. Za Alpha 400 dáte 200 dolarů (přibližně 3 200 korun), což není mnoho. Jenže za Asus Eee PC 2G zaplatíte pouze o sto dolarů více. A řekněte sami, nepřiplatíte si raději šestnáct set korun za plnohodnotně použitelné zařízení?

Aktualizováno 19:32: do odkazů pod příspěvkem jsem přidal odkaz na reklamní leták s představením notebooku.

 Odkazy k tématu: DesktopLinux.com | produktový leták

 

Ohodnoťte tento článek!