Megalomanské desky ASRocku na Computexu

0

Ani firma ASRock na Computexu 2012 nezahálela. Naopak pilně předváděla hlavní chlouby své nabídky základních desek. Nechme stranou Z77 Extreme9, o které jsme již psali, a podívejme se na další „nóbl“ kousky, které byly k vidění. I tyto desky se mimochodem chlubí pozlacenými kondenzátory, nad nimiž jsem se u řečené desky ušklíbal.

Model X79 Extreme11 působí jednoduše dojmem, že má „všechno“. Černě laděná deska pro socket LGA 2011 má 8 slotů pro paměť a všech 7 slotů PCI Express má plnou, šestnáctkovou délku. Samozřejmá je tak podpora čtyřkartového SLI a CrossFireX. Zatímco platforma X79 neuživí čtyři sloty v režimu ×16, deska X79 Extreme11 ano. ASRock ji totiž vybavil hned dvojicí můstků PLX PEX 8747, které všem zapojeným kartám naservírují plný počet linek.

ASRock X79 Extreme11 (Zdroj: Tweaktown)

A aby těch přídavných čipů na desce nebylo málo, zahrnul ASRock ještě audio modul Creative Sound Core3D a řadič LSI SAS2308. Druhý z jmenovaných se zasloužil o to, že k desce lze připojit 8 disků SAS (porty by ale měly fungovat i v režimu SATA 6Gb/s). K tomu navíc připadá dalších 6 portů SATA z čipové sady. Touto výbavou se tedy deska vyrovnává podobnému modelu od Gigabyte. Dodejme, že deska dohromady nabízí 8 portů USB 3.0.

ASRock Z77 Extreme6/TB4 (Zdroj: Hispazone)

To model Z77 Extreme6/TB4 je již relativně normálním počinem. Tedy až na ony zlaté kondenzátory. Lákadlem toto desky je přítomnost dvojice portů rozhraní Thunderbolt. Aby to však ještě přikořenil, označuje ASRock tuto konfiguraci za první „čtyřkanálové“ řešení na trhu. Ať je však kanálů kolik chce, porty jsou jen dva, což má mimochodem Gigabyte také.

Nu a nakonec jsem si nechal Z77 OC Formula, opět samozřejmě pro socket 1155. Výbavou jde mezi drahými deskami o spíše průměrnější kousek (vyjímkou je však 10 portů USB 3.0!), například sloty PCI Express ×16 jsou „jen“ tři. Tato deska vyniká něčím jiným. Jde o model specializovaný na přetaktování, navržený ve spolupráci s přetaktovávačskou celebritou Nickem Shihem, jehož podpisem je PCB nenápadně ozdobeno.

ASRock Z77 OC Formula (Zdroj: Hispazone)

 

Na první pohled zaujme dvojitý diagnostický displej (má umožňovat zobrazení teploty i při chlazení kapalným dusíkem) nebo příprava na vodní chlazení napájecí kaskády. Její pasiv je navíc osazen ventilátorem. Zdá se ostatně , že hlavní zbraní desky je napájení procesoru. Kaskáda (12 + 4 fáze) údajně vyniká účinností, která má dosahovat 97%.

ASRock Z77 OC Formula (Zdroj: KitGuru)

Pro snížení odporu jsou zesíleny kontaktní plošky v socketu pro procesor. Upraveny mají být i samotné konektory pro připojení kabelů ze zdroje, aby zvládaly větší proudy. Čistější napájení mají údajně zajistit kombinování kondenzátorů různých typů.

Nick Shih deskou očividně sám nepohrdne, ASRock se již pochlubil s výsledky, kterých v jeho rukou deska dosáhla. Pokud vás však láká možnost použít stejný hardware, budete si prý muset počkat, neboť do sériové výroby je ještě daleko.

Zdroje:  ASRock, AnandTech, KitGuru

Megalomanské desky ASRocku na Computexu

Ohodnoťte tento článek!