Megatest čtyř chladičů CPU na 64 kapitol!

0

Když Igor Staněk ze společnosti Nvidia přivezl redakci ExtraNotebook přístroj Asus s Core i7 (Arrandale), GeForce 310 a samozřejmě technologií Optimus, pln dojmů z pracovní cesty do Rumunska básnil o webu Lab501. Když zmínil, že tihle šílenci mají na svém webu článek o čtyřech chladičích na celkem 64 kapitol, nemohl jsem odolat nutkání podělit se o tento husarský kousek dál. Rumunština bude asi pro většinu čtenářů problém, Google Translate vám článek přeloží ale i do češtiny. Komu by tento automatický překlad rval oči, může zvolit přece jen decentnější překlad z rumunštiny do angličtiny (odkaz EN na konci aktuality).

Test se zaměřil na obrovité chladiče typu Twin Tower, najdete v něm tak modely Noctua NH-D14, Asus Triton 88, Prolimatech Megashadow a Thermalright IFX-14. Testy jsou provedeny na dvou platformách (LGA 775 a LGA 1366) a ještě jak ve skříni, tak na stole. Nechybí srovnání na různých otáčkách, testy pasivního chlazení, rozbor designu, styčné plochy, balení, pasty, příslušenství, prostě snad všechno, na co si vzpomenete. Možná jen srovnání hlučnosti dodávaných ventilátorů by učinilo test asi opravdu totálním.


Fotografické a tabulkové srovnání čtyř obrů twin tower. Zdroj: Lab501


Výsledky pasivního chlazení Core i7-920 a výsledky s ventilátory na 1200 rpm. Zdroj: Lab501

Z teplotního srovnání čtyř twin towerů vyšel nejlépe chladič Noctua NH-D14 a ten byl podroben dalšímu srovnání s monolitickými tower chladiči. Cooler Master Z600 na NH-D14 evidentně nestačil, zato celoměděný (a o dost menší) Thermalright Ultra-120 (TRUE Copper) byl v některých testech s gigantickou Noctuou vyrovnaný.

Tak už neváhejte a využijte některého z odkazů, pečlivá rumunská práce si zaslouží ocenění v podobě unikátních přístupů a zobrazení stránek a koneckonců, jestli vybíráte mezi top vzduchovými chladiči, dost možná budete mít po projití testu jasno.

Zdroj a celý článek: Studiu privind arhitectura twin tower: Noctua NH-D14, Asus Triton 88, Prolimatech Megashadow si Thermalright IFX-14 (autom. překlad do CZ, EN)

Ohodnoťte tento článek!