Měření barev na LCD: i1 Display 2 vs. ColorMunki

0

Přestože se mi i1 Display 2 zdála býti lepším kolorimetrem než třeba Spyder 3, s nímž jste mohli v právě recenzích monitorů vidět porovnání, chybělo mi potvrzení nějakou lepší či prostě alespoň třetí sondou. Mohl jsem tak soudit jen podle toho, co jsem viděl okem, nebo podle sednutí si se specifikací výrobce monitoru. Pořád to ale mohlo znamenat, že i lepší z obou sond může být dost nepřesná na to, abych podle ní nějaké monitory soudit.

Během tvorby recenze monitoru Eizo SX2762w se mi naskytla příležitost vyzkoušet ColorMunki, rovněž od společnosti X-Rite. ColorMunki patří také mezi cenově dostupnější nástroje pro kalibraci a různá měření monitoru. Je to však už spektrofotometr a třeba i Eizo jej branduje a nabízí jako už pokročilého pomocníka pro kalibraci svých grafických monitorů.

ColorMunki vlevo a i1 Display 2 vpravo. Obě od X-Rite.

ColorMunki působí trochu jako mimozemský artefakt, ale její design je docela účelný. Přepínač nastavuje pozice pro detekci zařízení nebo naopak pro měření (otevření krytu), snad jen nutnost držet sondu po celou dobu měření či kalibrace není vstřícná recenzentům a lidem, co kalibrují často a v pomalejším obslužném softwaru.

 
Eye-One Display 2 už určitě znáte: jedná se o jednoduše konstruovaný kolorimetr dodávaný už rovnou s obslužným softwarem pro kalibraci monitorůSondu pro srovnání bych tedy měl, problémem bylo, v čem obě nějak rozumně srovnat. Zatímco ColorMunki může pracovat se svým kalibračním softwarem ColorMunki Photo nebo třeba (po přidání adekvátních knihoven) s EasyPIX 2 od Eiza, Eye-One Display 2 používáme s pěkně udělaným softwarem Blue Eye Pro od Lacie. Lacie totiž i1 Display 2 pod svou značkou dodává ke svým monitorům, takto asi branduje i Spyder 2, 3. Tyto všechny sondy tak Blue Eye Pro podporuje a není problém srovnat třeba právě Spyder 3 s i1 Display 2. ColorMunki asi od Lacie brandována není a navíc spektrofotometr pro plné využití svých schopností potřebuje funkcionalitu, kterou v Blue Eye Pro ani nenajdete.

Po Eizu jsem tedy do svého srovnání namočil i NEC. Ten pro změnu pod značkou SpectraView Profiler udržuje software od BasicColoru. Ten by měl teoreticky podporovat jak i1 Display 2, tak ColorMunki a kromě toho umí zobrazovat naměřené odchylky od ref. barev (dE), gamut a dokonce spektrální analýzu (v případě použití spektrofotometru). Obrázky a měření ze SpectraView Profileru jste mohli vidět třeba v recenzi NEC MultiSync EA232WMi (23″ LED e-IPS).

Zatímco s použitím i1 Display 2 v aplikacích třetí strany není problém, s ColorMunki je mimo ColorMunki Photo trošku větší potíž.

Řešením je vypnout hlídání ColorMunki službou od X-Rite. Tu najdete přímo v ovládacích panelech.

Aby ColorMunki byla dostupná dalším aplikacím, musíte sebrat zatržítko On.

Poté už SpectraView Profiler zařízení najde. Tedy pokud máte otočeno ve správné poloze (nikoli té měřící).

Aby Eizo dostálo názvu EasyPIX, tak do svého software přidalo detekci ColorMunki a pomocníka s vypnutím služeb X-Rite. Rovnou vám otevře toto okno a řekne, co máte udělat. Nic nemusíte tedy hledat.

EasyPIX 2 je ale nástrojem pro kalibraci, nemá žádnou validaci se zobrazováním dE, tudíž je to spíš taková poznámka stranou. Pustíme se už do samotného srovnání, ať alespoň o něco lépe než dosud víme, jak na tom mnoha recenzemi ošlehaná i1 Display 2 je. Pro pokusy byl zneužit monitor Eizo FlexScan SX2762w, tedy druhá nejvyšší řada Eiza (po CG) a ještě stále horká novinka.

Eizo FlexScan SX2762w

Monitor jsem narychlo softwarově zkalibroval a pro srovnání sond využil vytvořený (křivky upravující) profil. Ten byl tedy ve SpectraView Profileru vybrán pokaždé jako referenční a vůči němu byl monitor měřen co nejvíce na stejném místě zhruba ve středu obrazovky.

Nejdříve tedy výsledky z i1 Display 2. První obrázek pod odstavcem ukazuje odchylky ref. barev od profilu. Eye-one naměřila průměrnou odchylku 1,4.


ColorMunki naměřila průměrnou ochylku 1,3, což není tak důležité, jako viditelná podobnost v odchylkách naměřených u jednotlivých ref. barev. Mimo tmavomodré barvy se sondy shodly takřka přesně, i u té modré nebyl rozdíl dE větší než 1,5. Něco mezi 0,5 a 1 jsou odchylky různé ještě u tmavozelené a žluté, u ostatních nestojí ani za řeč.

ColorMunki samozřejmě umí navíc poskytnout graf rozložení spektra, podrobněji i v textové podobě.

Nechtěl jsem zůstat u jediného ověřovacího měření, takže jsem srovnání provedl celou řadu a vždy s podobným výsledkem. Ze všech jako příklad vyberu ještě srovnání po hardwarové kalibraci monitoru v EasyPIX 2.

Nejdříve tedy opět i1 Display 2, ověřoval jsem proti profilu AdobeRGB1998.icc:

Nyní to samé s ColorMunki, včetně rozložení spektra:

Mezi sondami až na tu tmavě modrou panovala opět podle mě solidní shoda. Nemohu samozřejmě s jistotou říct, že naše i1 Display 2 je naprosto dostatečným nástrojem pro měření barevných odchylek v recenzích widegamutových monitorů (na což bych potřeboval ověření pomocí ověřené sondy vyšší kategorie nebo vícero zařízení), ale podle všeho se zdá, že rozhodně není zcela mimo. Srovnání widegamutových monitorů tak například oproti profilu AdobeRGB má svůj smysl, přestože nemůžeme monitory plísnit za odchylky dE kolem jedné či dvou. Taková přesnost v daném zařízení není.

Ohodnoťte tento článek!