Měření spotřeby základních desek, naprostá alchymie?

0

Minulé úterý vyšla na EHW recenze základní desky Asus Crosshair IV Extreme. Pavel Grund se v ní zaměřil především na BIOS a zajímavé funkce, které ROG Extreme nabízí navíc. Později doplnil poměrně podrobnou kapitolu s přetaktováním dvou procesorů (Phenom II X3 720 BE a X6 1075T), spotřebou a teplotami.

V diskuzi už trochu začala debata o tom, co vlastně v recenzích základních desek mimo posouzení rozložení, funkcí, nabídky položek v BIOSu a přetaktování testovat. Měřit výkon v běžných testech asi u desek se stejnými čipsety nemá moc smysl, ale co třeba vzájemné srovnávání spotřeby desek?Spotřeba základních desek (měřeno jako součást spotřeby
celého, byť mimo desky stále stejného PC) je závislá na:

 • použité čipové sadě a typicky i počtu PCI
  Express linek
 • dalších čipů přidávajících, rozdělujících a
  jinak pracujících s PCIe
 • chlazení
 • počtu fází napájení (menší počet je efektivnější
  s méně náročnými procesory, větší pak s náročnějšími)
 • kvalitě napájení, efektivitě
 • procesoru (úsporné dvoujádro může znamenat nižší
  spotřebu levné desky s jednoduchým napájením, pořádně přetaktované
  čtyřjádro pak zase favorizuje desku s robustním 24fázovým napájením)
 • zapnutých přídavných čipech pro všelijaké (často
  třeba bonusové) funkce, rozhraní apod.

A možná jsem ještě na něco zapomněl. Co z toho ale plyne? Zveřejněním obyčejného grafu spotřeby můžete v očích čtenářů (hlavně těch rychlejších) penalizovat základní desku s mnoha funkcemi (přidanou hodnotou) nebo naopak vyzdvihnout třeba desku, co se slabším procesorem spotřebuje relativně méně a s jiným na tom naopak bude ve srovnání hůře. Ty další příklady asi už z bodů výše vymyslíte sami a nejsem si jist, že vypínání všemožných funkcí na čipech pro USB 3.0, SATA 6 Gb/s, RAID, FireWire, druhou síťovku atd. (tedy oholit funkce desky na kost) je zrovna všelékem. Co si myslíte vy?

Ohodnoťte tento článek!