Mesh, SkyDrive, Sync – synchronizujte s Microsoftem

0

Vylepšenou synchronizaci dat najdete v balíčku Windows Live Essentials 2011. Na oficiální stránce Microsoftu klepněte ve žlutém boxu na tlačítko Stáhnout. Po spuštění staženého instalátoru budete připojeni na server, ze kterého se teprve nahrají potřebná instalační data. Balíček Live Essentials nabízí kromě synchronizace i řadu dalších služeb, pro naše účely však postačí výběr aplikace Live Mesh.

Po provedení instalace budete nasměrováni k přihlášení na svůj Windows Live účet. Pokud zatím žádný nemáte, můžete zabrouzdat na jeden ze starších článků, v jehož úvodu najdete návod na zřízení Windows Live účtu.

Stejná data všude

S Windows Live Mesh máte celkem dvě možnosti synchronizace dat. Můžete jednak data synchronizovat s jakousi virtuální jednotkou – synchronizovaným uložištěm SkyDrive, která je umístěna na vzdáleném serveru – data tak vlastně spíše zálohujete na vzdálené úložiště. Nebo můžete propojit libovolné množství počítačů a synchronizovat data mezi nimi a službou Live Desktop, která slouží jako online plocha pro zobrazení dat synchronizovaných mezi počítači.

Při první variantě, totiž využití virtuálního disku SkyDrive, máte k dispozici celkem 5 GB úložného prostoru. Při variantě druhé, tedy více počítačů v síti (ať už fyzické nebo virtuální), musíte pochopitelně nainstalovat balíček Live Essentials na každé synchronizované zařízení.

Tip: Pozor, nezaměňujte synchronizované úložiště SkyDrive v rámci Windows Live Mesh se samostatnou službou SkyDrive. Samostatná služba SkyDrive, která slouží čistě jako vzdálené úložiště dat, umožňuje uskladnění informací o velikosti až 25 GB – na rozdíl od 5GB kapacity SkyDrive v rámci Live Mesh.

Ovládací centrum Windows Live Mesh je rozděleno do dvou sekcí – sdílené složky (Složky) a sdílená nastavení (Nastavení programů). Chcete-li sdílet složku (ať už s jiným počítačem nebo diskem SkyDrive), klikněte na odkaz Synchronizovat složku v horní části okna.

Složku následně vyhledejte na disku počítače a potvrďte její synchronizaci kliknutím na tlačítko Synchronizovat. Objeví se před vámi dialogové okno, ve kterém vyberete, se kterými úložišti se mají vámi zvolená data sladit. Potvrdíte tlačítkem OK.

Program zahájí synchronizaci se zvolenými úložišti. V případě disku SkyDrive a za podmínky, že je na něm dostatek volného místa, se nahrání dat provede automaticky. Sladění souborů s dalšími počítači proběhne buď automaticky do osobních složek uživatele (např. C:\Users\uzivatel…) nebo je třeba jej potvrdit v nastaveních jednotlivých počítačů.

Od této chvíle probíhá synchronizace na vybraných úložištích automaticky při jakékoliv změně v cílových složkách.

Sdílejte i často měněná nastavení MS Office a Internet Exploreru

V oddělení Nastavení programů najdete možnost sdílet nastavení internetového prohlížeče Internet Explorer a programů ze série kancelářského balíku MS Office. Synchronizaci těchto nastavení zapnete jednoduše kliknutím na příslušný odkaz Zapněte synchronizaci… pod jednotlivými položkami. U Internet Exploreru se budou přenášet kromě nastavení např. i oblíbené položky, u MS Office přednastavené styly, vzory atd. Opět je třeba zapnout sdílení v nastaveních všech synchronizovaných stran.

Virtuální disk SkyDrive: více prostoru zdarma

Jak již bylo zmíněno výše, SkyDrive, ať už v rámci Live Mesh nebo jako samostatná služba (principielně se jedná o totéž, Microsoft se však k oběma staví jako k na sobě nezávislým), je jakýsi virtuální disk, který dává Microsoft k dispozici coby vzdálené úložiště dat. Jak na něj jste se mohli dočíst v jednom z dřívejších článků.

Nahrávání dat na vzdálený server s sebou nese celou řadu výhod, mezi něž bezpochyby patří zvýšení vaší celkové kapacity dat, možnost přístupu odkudkoliv, kde najdete připojení k internetu, a právě ona „vzdálenost“ serveru od vašeho fyzické stroje, která ochrání vaše data v případě lokálního výpadku.

K aktivaci samostatné služby SkyDrive navíc stačí mít zřízen Windows Live účet. Veškerou administraci pak můžete provádět prostřednictvím internetového prohlížeče.

A co Windows Live Sync?

Služba Windows Live Sync vznikla spojením dvou populárních synchronizačních služeb, a to Windows Live Mesh (recenze předchozí verze služby zde) a Windows Live Sync. Cílem aplikace bylo testovat a sbírat odezvy uživatelů tak, aby mohl v současné a budoucích verzích Live Essentials vzniknout vyspělejší a hlavně „uživatelsky přátelštější“ sourozenec. Windows Live Sync je tedy zjednodušeně řečeno předchůdce současné verze Live Mesh, který byl k dispozici ve Windows Live Essentials 2011 beta. V současné době už se s ním nesetkáte a jeho domovská stránka vás jen přesměruje na Windows Live Mesh.

Tip: Se službou Live Mesh jste se již měli možnost setkat se dříve – jako se samostatnou službou. Možná jste také v rámci ní narazili i na Windows Live Devices a úložiště Live Desktop. Windows Live Mesh, který je součástí Live Essentials 2011 s těmito pojmy však nemá mnoho společného – jedná se o projekt vystavený na základech Windows Live Sync.

Přesto nové Windows Live Mesh nabízejí několik novinek. Stará dobrá synchronizace v novém kabátě vám nabízí např. efektivnější využití výkonu počítače, detailnější informace o probíhajících přenosech dat nebo více úložného prostoru pro virtuální plochu Live Desktop (místo dříve nabízených 2 GB je nyní k dispozici 5 GB).

Mesh, SkyDrive, Sync – synchronizujte s Microsoftem

Ohodnoťte tento článek!