Meteostanice ME12: poručíme větru, dešti

2

Konstrukci si smontujete sami – čtyři hlavní prvky na tyči obnáší vrtulky pro měření síly a směru větru, čidla množství srážek a vlhkosti a řídící jednotku. ME12 umí měřit ještě atmosférický tlak, rosný bod a intenzitu slunečního svitu.


 

K montáži dostanete návod, ale šroubování drátků už vyžadují více než zručnost. Zde by výrobce mohl použít raději konektor. Meteostanice obsahuje vlastní webový server, připojíte ji přes dodávaný kabel RJ45 do vaší sítě, nebo přímo do internetu. Energie je řešena napájením síťového kabelu přes zásuvku na 220 V (PoE). Spotřeba činí zanedbatelných 1,8 W.


 
 

K datům se dostanete přes webový prohlížeč na počítači nebo tabletu – meteostanice má velmi pěkné rozhraní, které ale není uzpůsobené pro větší monitory a má na šířku pevných 880 px. V reálném čase zde vidíte aktuální počasí, jaké panuje v okolí meteostanice.


 

Rozhodně jsou příjemná i data z internetu zobrazující čas východu a západu slunce, fází měsíce nebo svátek. Lze si nechat zobrazovat i předpověď počasí. Na záložce podmínky lze definovat například to, že jakmile začne pršet, přijde vám email. Nebo když moc svítí slunce, spustit zavlažování – což už vyžaduje dražší model se dvěma relé.

Po přepnutí na Přehledy se zobrazí dlouhodobé grafy. Vyberete si jeden či více typů naměřených hodnot a délku historie. Zde by měl výrobce ještě zapracovat, jelikož všechny údaje mají společnou osu Y a při současném zobrazení teploty a tlaku toho mnoho neuvidíte.

Také křivka za delší období by mohla být lépe zprůměrována. Data jsou sice přesná, ale málo přehledná. Při zobrazení jednotlivých údajů zvlášť je však vše přehledné. Meteostanice má i sociální prvek – na webu www.meteo-pocasi.cz/meterologicka-mapa-pocasi uvidíte ostatní majitele a počasí u nich, přidat k nim tu vaši je lákavé. Náročnější mohou získávat data i ve formátu XML.

 

Parametry
Cena 8540 Kč (verze bez relé)
Zapůjčil Wanet
Meteostanice ME12
čidla teplota, relativní vlhkost, barometrický tlak, rychlost větru, směr větru, senzor slunečního osvitu
parametr 2 hodnota
Meteostanice ME12: poručíme větru, dešti
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlasů

2 KOMENTÁŘE