Metro UI Tweaker: zbraň na nedokonalosti Windows 8

0

Developer Preview je až překvapivě stabilní a funkční. Vzhledem k povaze vydání systému jste sami možná čekali nefunkční a padající Windows. Microsoft nás ale příjemně překvapil. Třeba až na lehké obtíže s USB 3.0 se ukázkovému sestavení nedá moc věcí vytknout. Většina výtek plyne z nedodělávek. Všechny prvky zkrátka ještě nejsou na svém místě a prakticky nemáme důvod se bát, že by tyto drobnosti Microsoft s postupujícím vývojem nevyřešil.

Nabídka Start tvoří ukázkový vzorek čestné výjimky. Start, jak ji známe ze sedmiček, se standardně odmítá ukázat. Její zapnutí lze vynutit, avšak zbytečně komplikovanými zásahy do systému. Dotykové Metro hraje obrovskou roli, vždyť se do tohoto prostředí integrovala také nová nabídka Start. Zatím se zdá, že je vcelku jedno, zda používáme ji nebo její starší kolegyni. Podoba mezi nimi přeneseně setrvala a odmítání Startu v Metru mi momentálně připadá zbytečné.

Zatím každopádně starý Start v osmičkách najdeme, jenže kdoví, jestli to tak zůstane v budoucnu. Microsoft pravděpodobně nebude chtít, aby uživatelé setrvávali u překonaného konceptu, takže ho dost možná ze systému nakonec odstraní. Momentálně ale starý start přivést zpátky k životu můžeme, když už je přítomný. Nepřístupnost nabídky řeší šikovný Metro UI Tweaker. Můžeme jej prohlásit za nástroj, který chce odstranit z Windows 8 Developer Preview. Zatím toho neumí tolik, co by mohl, avšak funkcionalita se má časem rozšiřovat.

Prográmek se neinstaluje, před zapnutím si však vyžádá aktivaci .NET Framework 3. Windows 8 obsahují především čtvrtou řadu této technologie, starší se schovává a musí se nejdříve zapnout. Nemusíte kvůli tomu aspoň prohledávat internet, systém za vás všechno vyřídí. Jen se připravte na to, že aktivace neprobíhá zrovna bleskově. Chybějící součásti si navíc systém stáhne z internetu pomocí služby Windows Update. Buď jak buď, vy se nemusíte o nic moc starat, jen si zkrátka počkáte a odsouhlasíte pár obrazovek. Na závěr se počítač zrestartuje a vy se budete moci s Metro UI Tweaker seznámit osobně.

Pidiaplikací na úpravu jednotlivých chybiček a prohřešků osmiček se hromadí čím dál víc a používání tuctu různých nástrojů není příliš pohodlné. Jedno z prvních komplexnějších řešení představuje právě Metro UI Tweaker.

Zase tak komplexní ve výsledku není, aspoň zatím ne. Přesto za něj budete vděční. Nová nabídka Start se zrovna velkého ohlasu nedočkala, lidé nicméně daleko hůř vnímají pás karet v Průzkumníku. Tomuto dramatickému tématu se věnuje první sekce programu. Kdyby vám nevyhovoval Průzkumník, systém byste proklínali a pracovní nasazení by kleslo. Proto je téma dramatické, boje za vystrnadění Ribbonu budou pokračovat a sledování bitev za klasické prostředí bude scházet popkorn.

Pryč s Ribbonem a dotykovým Startem

Sekce Metro Options by vás měla začít zajímat, pokud vám něco z popsaných novinek v osmičkách nevyhovuje. Disable Metro Start Menu vypne nabídku Start v Metru. Neznamená to, že by nějakým způsobem dotykové prostředí kompletně zmizelo, jen se vrací zpátky na scénu starý Start. Poznáte to už podle starého známého kulatého tlačítka na hlavním panelu.

Přepnutím na druhou předvolbu zrušíte velkou pýchu Microsoftu, a to sice pás karet. Disable Explorer Ribbon se vyhýbá Startu, zato vám přinese zpět klasického Průzkumníka, jak jej znáte ze sedmiček. Žádný Ribbon vám překážet nebude.

Tyto dvě předvolby v Metro UI Tweaker nepracují souběžně, pokaždé jednu z nich vypnete zapnutím té druhé. Pokud se chcete zbavit jak Ribbonu, tak nového Startu, využijte třetí řádek, kde sídlí Disable Metro Start Menu and Explorer Ribbon. Obě funkce případně znovu zapnete tak, že aktivujete čtvrtou a zároveň poslední možnost – Enable Metro Start Menu and Explorer Ribbon.

Tlačítko pro vypnutí počítače

Způsob, jak stroj s Windows 8 Developer Preview vypnout, je dost krkolomný. Nová nabídka Start vám tyto akce zatím neumožní provést přímo, takže cesta vedete před odhlášení uživatele a následné vypnutí. Eventuálně lze činnost počítače ukončit přes nabídku vyvolanou kombinací kláves Ctrl+Alt+Delete. Nešikovné manipulaci předejdete aktivací předvoleb v další části programu. Za předpokladu, že jste nedeaktivovali dotykový Start, mu můžete tlačítka pro vypnutí či restart přiřadit. Možná, že právě toto vás přiměje si jej ponechat.

V sekci Power Options těch tlačítek najdete víc, vlastně na každou dostupnou akci související se správou napájení a systémem. Takže snadno přijdete k ovládacím prvkům pro méně časté přepínání uživatelů nebo například režim spánku – prostě všechno, co znáte dnes.

Připínejte soubory ke Startu

Poslední předvolba v Metro UI Tweaker je dostupná výhradně pro nový Start, přidává do nabídky libovolný soubor nebo aplikaci. Pro složky akční nabídka bohužel neplatí. Přidávání položek probíhá po jedné, dávkové připínání by asi neuškodilo. Takhle to vypadá, když k dlaždicím přidáte třeba odkaz na nástroj, s nímž celou dobu pracujeme:

Metro UI Tweaker: www.thewindowsclub.com
Jazyk: angličtina
Podporované systémy: Windows 8

Ohodnoťte tento článek!