AU Optronics také vyvíjí obrazovky MicroLED. Firma už ukázala funkční 8″ prototyp

1

Nedávno jsme psali o plánech firmy Apple vyrábět vlastní displeje MicroLED pro potřeby svých různých výrobků. Z MicroLED se možná klube technologie budoucnosti, nahrazující LCD a přinášející to, co jsme čekali od OLED displejů (o co přesně v této technologii jde, jsme probírali zde). Ale snad bez velkých problémů, s kterými se OLED bohužel potýkají. Naštěstí to vypadá, že na obrazovkách s technologií MicroLED nepracuje jen Apple, ale i další již existující výrobci LCD či OLED panelů.

Svou technologii MicroLED představila firma AU Optronics, tedy jeden z hlavních dnešních výrobců LCD (vedle zejména Samsungu a LG). Stalo se tak během výstavě SID Display Week 2018 (na níž byl mimo jiné k vidění také zajímavý 4,3″ OLED panel pro VR brýle s rozlišením 3840 × 4800 bodů). AU Optronics na ní představila vlastní prototyp panelu MicroLED a potvrdila tím, že na této technologii pracuje. A že je dost daleko, aby dokázala vyrobit vzorek.

AU Optronics představila panel s úhlopříčkou 8 palců, tedy obrazovku, která by mohla přijít do tabletů. Rozlišení nebylo přímo uvedeno, ale údajně měl tento vzorek hustotu bodů 169 PPI, což by zapadalo spíše do třídy obrazovek pro notebooky či stolní monitory než do mobilů. Z této hodnoty by při udávané úhlopříčce osm palců vyplývalo rozlišení panelu menší než 1280 × 720 bodů, pokud by poměr stran byl 16:9. Dle fotografie byl ovšem poměr více širokoúhlý (možná 21:9), takže by mohlo jít například o něco kolo 1300 × 500 bodů. Nicméně v současnosti by asi mělo jít o MicroLED se zatím největším rozlišením v této kategorii.

Tento konkrétní panel každopádně asi nebude nasazen v praxi a poslouží hlavně jako demonstrace technologie. To, že jde o malý displej, je ale důležité, protože to ukazuje, že je firma schopná dostat MicroLED na dostatečně malé rozměry. Samsung nebo Sony zatím MicroLED ukazovaly ve velkoformátových televizních panelech a nebylo jasné, zda dokáží vyrobit dost malé pixely i pro běžný monitor nebo panel pro notebook.

Prototyp osmipalcového displeje AU Optronics na bázi technologie MicroLED, výstava SID Display Week 2018
Prototyp osmipalcového displeje AU Optronics na bázi technologie MicroLED, výstava SID Display Week 2018

AU Optronics uvádí, že každá z MicroLED na panelu měří méně než 30 µm (0,03 mm). Substrát pro panel je vyráběn technologií LTPS-TFT. MicroLED by pravděpodobně měly být bílé s barevnými filtry pro vytvoření RGB subpixelů. AU Optronics také řeklo, že lze dosáhnout vyšší barevné přesnosti a pokrytí a vysokého dynamického rozsahu (HDR) pomocí nejmenovaných dalších technologií pro „konverzi barev“. To by asi implikovalo, že je technologie kompatibilní třeba s filtry na bázi kvantových teček, které se používají k vylepšení podsvícení z bílých LED a tím rozšíření gamutu na LCD panelech. Zde by kvantové tečky asi mohly fungovat podobně, pokud by tato látka byla aplikována mezi jednotlivé MicroLED a jejich barevný filtr. Mohla ale být řeč i o jiných technikách s podobným účinkem.

Podle prezidenta a COO firmy Michaela Tsaie je panel MicroLED důkaz, že AU Optronics zůstává na špičce vývoje v technologiích displejů. Firma ale zatím bohužel veřejně neslibuje žádný konkrétní plán na nasazení této technologie do komerční výroby. Podle DigiTimes pro panely MicroLED zatím „není stanovena roadmapa“. Ač tedy prototyp existuje a firma do MicroLED bude nadále investovat, není vůbec jasné, kdy by se tato technologie mohla objevit v sériově vyráběných obrazovkách a poté v monitorech, televizích, noteboocích či mobilních zařízeních. To moc nepotěší, stále tím pádem nevíme, zda se na tyto novinky lze těšit třeba v horizontu tří let, pěti let, nebo deseti…

AU Optronics také vyvíjí obrazovky MicroLED. Firma už ukázala funkční 8″ prototyp
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 8 hlasů

1 komentář