Micron uvádí SSD řady 1300: první disky, v nichž má 96vrstovu 3D NAND

19

Micron Technology, jenž je jedním z hlavních výrobců pamětí NAND pro SSD, vyrábí také své vlastní celé disky. Většinou je to však skrze retailovou značku Crucial s SSD jako je řada BX500MX500 (a předchozí). Přímo jako „Microny“ ale firma prodává SSD také. Ty se obvykle objevují jen v OEM sestavách a noteboocích, ale občas se „šedou distribucí“ mohou objevit i v běžném prodeji. Nyní Micron uvedl právě pod svou OEM značkou novou řadu SSD, Micron 1300. Je zajímavé, že se liší od toho, co má firma pod značkou Crucial, takže uvidíme, zda se třeba něco podobného posléze neobjeví i v ní.

Micron 1300 navazuje na disky Micron 1100 z roku 2016, což byly vlastně první SSD této společnosti, které používaly 3D NAND, tedy moderní vrstvené čipy – tehdy s 32 vrstvami. Micron 1100 byl hodně podobný diskům Crucial MX300, ale novější Crucial MX500 šel jinou cestou s 64vrstvou NAND a řadičem Silicon Motion. Micron 1300 kupodivu ale používá jinou technologii. Micron u něj použije stejný řadič Marvell 88SS1074, který byl již v řadě 1100 a je již tedy docela letitý. Není uvedena mezipaměť DRAM, ale nějaká by měla být použita.

První SSD s 96vrstvou NAND od Micronu

Ovšem na druhou stranu bude tento řadič spárován s nejnovější 3D NAND. Tento disk by měl být první, který bude mít 96vrstvé čipy NAND, a to typu TLC. Díky tomu by mělo toto SSD získat o dost lepší výkon než řada 1100. První generace 3D NAND Micronu/Intelu s 32 vrstvami byla totiž poměrně pomalá.

micron 1300 ssd 02
Micron 1300

Micron 1300 se bude vyrábět v provedení M.2 a 2,5″ disku, ale obojí používá rozhraní SATA, tedy nikoliv NVMe. Moduly M.2 budou mít kapacity 256, 512 a 1024 GB, v 2,5″ pouzdru bude možné koupit i 2TB kapacitu. Výkon vzhledem k starému řadiči a rozhraní SATA není nijak překvapující. Uvedeno je sekvenční čtení až 530 MB/s, zápis až 520 MB/s a 87 000 IOPS v náhodném zápisu. Náhodné čtení má dosahovat 90 000 IOPS. Ovšem s výjimkou 256GB modelu, který zvládá při čtení jenom 58 000 IOPS.

micron 1300 ssd specifikace
Specifikace SSD Micron 1300

Uměle nízká garance přepisů?

Disky by měly podporovat šifrování dle standardu TCG Opal a také by měly mít částečnou ochranu před výpadkem napájení. Potěší pětiletá záruka, ale Micron se rozhodl uštědřit těmto úložištím poměrně nízkou garanci přepisovací životnosti. 256GB disk slibuje 180 TB celkových přepisů, ale u vyšších modelů tato hodnota neškáluje lineárně. 512GB model dostal jen 300 TB, a 1024GB a 2TB model oba dostaly shodně kvótu jen 400 TB celkového zápisu. Pravděpodobně by to mělo být jen „úřední“ podhodnocení a reálně by asi měly buňky být schopné vydržet všude zhruba podobný počet cyklů. Nepotěší to však.

Zda se tyto moduly/disky budou dát koupit na běžném trhu, není vůbec jisté. Jak už bylo řečeno, obvykle se do obchodů s komponenty dostanou jen nepřímo. Ale poměrně často by se asi tato SSD mohla objevovat v noteboocích nebo stolních PC, které někde koupíte jako celek.

Galerie: SSD Micron 1300

Micron uvádí SSD řady 1300: první disky, v nichž má 96vrstovu 3D NAND
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.33%) 18 hlasů

19 KOMENTÁŘE

 1. Už jsme násobky přepisů pod DVD-RW(1000x) o DVD-RAM(100000x) ani nemluvě. Koho by to v souvislost s „HDD“ před pár lety napadlo.

  Tipnul bych si, že těch 200 přepisů u 2TB modelu slouží k odrazení použití v objemově intenzivnějších řešeních.

    • Tak právě proto, je váš úvodní komentář divný. U těch DVD se jedná o nejlepší možný případ, u těch SSD je to naopak ten nejhorší možný případ. Takže zatímco skutečná DVD šla přepsat tak desetkrát, někdy ani to ne, tak tahle SSDčka zvládnou násobky těch udávaných hodnot.

     • Toho jsem si vědom. Kdybych to chtěl hnát do extrémů, tak bych původně napsal, že na jedno médium DVD-RAM se dá zapsat více dat než na 2TB SSD (400TB) proti 100000 x 4,5GB (~450TB ). 😉

      Přesto je pro mne vývoj SSD směrem k vícebitovým/cell technologiím zklámáním, když se na HDD musí člověk obracet nejen z přetrvávajícího důvodu poměru kapacita/cena, ale i z hlediska životnosti pro objemné pro zápisy z hlediska životnosti a minimální dosažitelné rychlosti a případné změny výkonu související se zaplněním/opotřebením.

      • Nesmysl. Používám retailove SSD v práci, kde je maximálně zatížené. Samsung Evo. S evidenci přepisu. A jak dlouho vydrží? 10 let. Doma, kde pouzivam SSD podstatně méně to budou desítky let, možné nízké stovky. Tady těm brekum nad životnosti SSD se musím smát.

      • Tak si představte situaci, že jedna sekunda RAW záznamu ve 4K60p vás stojí cca 500MB. Po pouhých 60 minutách záznamu jste na zhruba 0,5% udávané životnosti výše uvedeného 2TB SSD. Situace, kdy se zapíše na SSD za den v průměru jednotky GB je samozřejmě z hlediska životnosti nesrovnatelná.

      • tak na to profi nasazení a vysoké datové objemy tu máme třeba Pro veze samsungů, wd black apod…

      • PetebLazar:
       A to video by bylo z bezpečnostní kamery a každou hodinu by se stále přepisovalo dokolečka nebo co jste tím chtěl říci? Pokud by to používal třeba nějaký profesionální „točič“ videí z nějakých akcí, tak to video natočí, pak ho týden zpracovává a pak natočí další. A SSDčko by mu opět vydrželo roky.
       A pokud by to měl být disk k nějaké 4K IP kameře, tak ta to nebude ukládat v RAWu, ale v nějaké H.265 s datovým tokem max. 2 MB/s a i při nonstop provozu to vydrží víc jak 6 let. A to by musela být kamera, která natáčí nějaké akční scény, protože většina toho, co ty kamery natáčí je statické dění s řádově menším datovým tokem.

      • To je zase kecov o životnosti SSD. Ja trebárs nechápem, ako si niekto môže vyložene zastavať klasické platne a tvrdiť, že sú v mnohých veciach stále lepšie, ako SSD. Nikdy v živote by som sa už k platni nevrátil a to ani ako dátovému disku, natoz ešte systémovému. Svoj 3TB Samsung som si ponechal v externom boxe iba na zálohu, kde je väčšinou našťastie vypnutý, nevibruje a nerobí hluk v celej zostave.
       Starý Intel som musel vymeniť kvôli nedostačujúcej kapacite. Ten disk bežal od rana do večera, ako systémový, ktorý nebol ničím šetrený. Žiadne blbosti, ako vypínanie swap súborov, presúvanie cache prehliadačov a pod kraviny, čo sa pár rokov dozadu riešili, ako nutnosť pri SSD vydrží a bla bla, som nikdy nerobil. Ma 6 rokov a Intel aplikácia stále ukazuje 90% životnosti.

       Kto ešte dnes vytiahne otázku životnosti SSD disku a argumentuje to starými dobrými platňami, je fakt mimo realitu, pretože za tie výhody SSD disku nestojí nič. A udávať ako dôvod nejakú spoločnosť, ktorá monitoruje určite priestory a prepise tých dať za deň mraky a uvádzať to, ako nevýhodu SSD z Hľadiska životnosti, je rovnako ujetý názor…

      • Jde spíše o procomsumer kameru s možností přípojení USB-C, u profesionálních kamer bývají specializované datové nosiče. Záměrem je natočený materiál přenést na redundantní diskové pole (server), kde jsou data dostupná v rámci LAN pro vzdálenou editaci, color grading či lokální rendering. RAW záznamem jsou jednotlivé snímky (soubory .dng).

       Storage rates based on 30 frames per second.
       4096 x 2160 CinemaDNG RAW – 272 MB/s

       S ohledem na požadované vlastnosti je zmińování Pro SSD určitě na místě, s ohledem na plánovou kapacitu a vyhrazený rozpočet bohužel nikoli.

      • 2 unreall: Můžete mi tedy navrhout konkrétní modely SSD pro naplnění 10-bay diskového pole s tím že tyto jsou určené pro RAID6 využití (požadovaná kapacita pole je 48TB). V ideálním případě s podporou trimu v RAID. Hlučnost s ohledem na umístění mimo obydlené prostory není problémem. Očekáváný výkon je zhruba saturace 10Gbps ethernet linky. Pozn. U HDD řešení stojí náplň pole ~60kKč.

       Využívám ve svých (osobních) počítačích již asi druhou desítku SSD a jsem s nim pro tento účel maximálně spokojen, přesto si nemyslím že jsou lékem na všechny problémy.

      • PetebLazar : opravdu si nekdo kdo pracuje s 4k videem v Rawu bude stezovat na zivotnost SSD v radu tisicikorun? to je asi jako kdyby si majitel Chironu stezoval ze mu to auto zere 35+ litru benzinu na 100km

       jako bych si ja stezoval ze me renderfarma pri zatezi basti temer 2kW, pritom vim ze za hodinu provozu ktera me tedy stoji asi petikorunu me vydela treba 5 tisic

      • 2 SamanCZ:
       Z čeho usuzujete, že jde o komerční nasazení? Pro svá hobby obětujeme hodně, ale přecijen má to své hranice.

      • PetebLazar: na profesionální použití si nikdo nekooupí consumer SSD ale něco jako Intel P4600, který má místo stovek tisíce přepisů. Ale holt stojí desetkrát tolik.

      • 2 8B3CE273:
       Jsem si toho vědom. Já tu, ale nikde profesionální (komerční) nasazení nezmínil. To si asi logicky s ohledem na datovou náročnost většina z vás mylně představuje.

      • PetebLazar : takze kameru co umi 4k do rawu si poridis a k tomu poradne ssd ne? aha jasne hranice

      • Je to stejné jako s 2080TI (cena kamery je prakticky totožná). K té si také lidi na hry volí SSD se zajímavým poměrem kapacita/cena (u her je životnost SSD irelevantní) a ne Intel Optane (protože je nejlepší). Je třeba zvolit řešení, které splní požadavky a je za zajímavou cenu. Co je na tom k nepochopení?