Micron chce nahradit GDDR5X pamětmi GDDR6. Vyrábět by se mohly už za rok

2
Zdroj: Micron

Loňský rok přinesl do grafických karet paměti GDDR5X, kterými Nvidia zhruba o čtvrtinu zlepšila paměťovou propustnost vyšších modelů svých úspěšných 16nm grafik. Tyto paměti vyrábí Micron a na trhu se objevily tak trochu jako překvapení. Poprvé jsme se o nich dozvěděli někdy na podzim roku 2015 a na jaře 2016 už byly bleskově na trhu. Zdá se nicméně, že tato technologie možná bude mít jen přechodnou životnost.

V době, kdy Micron s GDDR5X přišel, ještě nebyl na stole žádný formální plán pro vývoj standardního následníka pamětí GDDR5 a GDDR5X jej vlastně suplovala. Ovšem mezitím začali další výrobci pamětí včetně Samsungu mluvit i o regulérní GDDR6. Podle roadmap, které zveřejnil tento měsíc, se Micron k táboru firem navrhujících GDDR6 přidá a začne tyto paměti také vyrábět. Ty nicméně asi budou na trhu zaujímat stejné místo, kam patřily GDDR5X, takže lze čekat, že novinka tyto paměti časem vytlačí.

GDDR6 eventuálně přinese dvojnásobnou rychlost proti GDDR5

Čipy GDDR6 by Micron údajně měl začít nabízet výrobcům grafických karet (ale i počítá se s použitím třeba i v síťových prvcích) už koncem letošního roku, nebo na začátku roku 2018. Tyto paměti by zřejmě měly stejně jako GDDR5X začínat rychlostmi zhruba tam, kde GDDR5 skončila. V první generaci se tedy čeká efektivní takt 10,0 GHz (takže karta s 256bitovou sběrnicí bude mít propustnost 320 GB/s). Škálovat by ale tato paměť měla minimálně až na efektivních 16,0 GHz, což dá na 256bitové sběrnici 512 GB/s.

Slajd Micronu k pamětem GDDR6
Slajd Micronu k pamětem GDDR6

To nicméně bude trvat několik let, podobně jako nějakou dobu trvalo, než se GDDR5 vyšplhala z 5,0 na 8,0 GHz – tam se grafiky dostaly teprve loni. V této fázi by nicméně GDDR6 poskytovala dvojnásobnou propustnost proti dnes nejrychlejší GDDR5. Stav, kdy na trhu GDDR6 nějak masivně nahradí GDDR5, je ale očekáván nejdříve v roce 2020.

Technologie GDDR6 bude zřejmě mít hodně společného s GDDR5X. Ovšem měly by v ní být navíc zahrnuty technologie ostatních hráčů na trhu, zatímco GDDR5X byla jen v režii Micronu. Možná ji lze vidět jako jakousi zkušební verzi, prototyp pro pozdější standardizaci. GDDR6 tedy snad bude vylepšená a mohla by mít nižší spotřebu a vyšší výkon. Případně by mohla klást méně náročné požadavky na implementaci paměťových řadičů a PCB karet, což by zlevnilo její použití.

Proti GDDR5X bude mít GDDR6 ještě tu výhodu, že se bude dát nakoupit u víc než jednoho dodavatele. Vyrábět ji bude minimálně ještě Samsung a nejspíš také SK Hynix. To zaručí větší „bezpečnost“ dodávek pro výrobce grafik, pro něž bude tedy technologie méně riziková. Konkurence by také měla pomáhat stlačovat ceny. Lze tedy asi čekat, že GDDR6 bude nakonec rozšířenějším standardem než paměti GDDR5X, i když Micron bude nějakou dobu nejspíš obojí vyrábět souběžně.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE