Soud o krádež technologie pamětí DRAM v Číně: potrestán byl žalující Micron

2
Paměti DDR4 (Zdroj: Crucial)

Před nějakou dobou jsme informovali o tom, že čínští výrobci pamětí, kteří chtějí vstoupit jako noví hráči na trh s těmito komponentami počítačů, čelí podezřením a v některých případech i obviněním z krádeže duševního vlastnictví. Zdá se, že v Číně nyní padl verdikt v jednom z těchto sporů a dotčený výrobce dokonce dostal uložen zákaz prodeje. Ovšem není to firma, která z kopírování byla obviněna, ale naopak žalující strana, americký Micron.

Micron vstoupil do sporu s tchajwanskou společností UMC (která funguje také jako zakázkový výrobce čipů, v této roli ji budete znát spíš). UMC totiž spolupracovalo na technologii DRAM s jedním s čínských nováčků (Fujian Jinhua Integrated Circuit), a podle Micronu bylo toto partnerství krytím pro přenos ukradeného duševního vlastnictví neboli IP do Číny. Technologie má totiž pocházet z dat, která do UMC vynesli z Micronu dva zlanaření zaměstnanci.

Podle oznámení firmy UMC se ale čínský soud zdá se přiklonil na stranu UMC a čínské firmy. UMC totiž jako obvyklý protiútok podalo patentovou žalobu na Micron a nyní s ní uspělo. Jde o patenty na technologie, které Micron údajně používá, přičemž tyto patenty byly podané v Číně. Americký výrobce se proti ní pochopitelně hodlá odvolat, ale soud ustanovil jako předběžné opatření zákaz prodeje 26 produktů Micronu v Číně. To ho dostane do poměrně velkých problémů, protože Čína je pro něj velmi významným trhem – v roce 2017 dokonce údajně stála za víc jak polovinou jeho tržeb. Akcie po tomto oznámení výrazně klesly (v jednu chvíli až o 8 %).

Pokud by se Micronu nepodařilo docílit odkladu tohoto opatření (a v delším horizontu jeho zrušení), může být nucen od žaloby na dodržování IP odstoupit. Nevýhodná pozice u soudu by ho dokonce mohla natlačit k uzavření dohod, kterými by žalované čínské firmě udělil licenci na dotyčné technologie pamětí za nevýhodných podmínek a odpustil své nároky na odškodné.

Aktualizováno:

Micron vydal k věci oznámení, v kterém publikoval další detaily k předběžnému opatření. Podle firmy ho soud uvalil aniž by firma mohla předložit důkazy ve svůj prospěch. Na druhou stranu se ale zdá, že nebudou postižené hlavní produkty Micronu. Patenty, které také firma považuje za neplatné a chce se dál bránit, se údajně vztahují na některé moduly Crucial Ballistix a také na SSD. V souhrnu ale nemá jít o velkou část čínských tržeb, dopad má být okolo 1 %. V takovém případě by zákaz prodeje pro Micron moc velký problém nebyl a toto opatření tak jako moc silná páka nezafunguje.

Účelové rozhodnutí?

Čínští výrobci DRAM (ale také NAND) začínali na zelené louce a zároveň musí dohánět dekády vývoje těchto technologií, které absolvovali zavedení výrobci. Proto se v kombinaci s tím, jak špatnou pověst má Čína co do krádeží cizího duševního vlastnictví (případně průmyslové špionáže), spíš předpokládá, že k okopírování technologií od konkurence skutečně došlo a v tomto sporu nejde ze strany Micronu jen o pokusy o zastrašování nových konkurentů. Zejména vzhledem k nečekané rychlosti, s jakou několik čínských podniků rozjíždí výrobu i pokročilých technologií jako je 3D NAND.

micron-pamet-cipTo, že ve sporech, kterými se zahraniční firmy pokouší domáhat dodržování ochrany svých technologií v Číně, paradoxně teď uspěl domnělý pachatel a navíc mu bylo přiklepnuto hodně silné nátlakové opatření (které Micron může donutit k dohodě), může být náhoda a shoda okolností. Ale možná také jde o další doklad, že na respektování cizího IP v Číně není dbáno a tento způsob získávání technologií je naopak státem krytý nebo dokonce podporovaný.

Je také možné, že úřady tímto chtějí tlačit na to, aby Micron čínským zákazníkům nabídl nižší než tržní ceny (Čína proti výrobcům pamětí také separátně vede vyšetřování pro podezření z cenového kartelu). Ovšem faktorem mohlo být i nynější obchodní napětí mezi Čínou a USA, v němž spory, do kterých by třeba jinak zasáhnuto nebylo, získávají politický význam. Toto potopení Micronu se totiž může hodit jako odpověď a vyjednávací argument proti problémům, do kterých se v USA dostala čínská společnost ZTE (ta ovšem vlastní vinou, kvůli porušení sankcí vůči Severní Koreji, které přes zákaz přeprodávala americké technologie, a následném nerespektování dohodnutých opatření, které jí za trest byly uloženy). Jestli se ale právní problémy firem budou řešit podle politického klíče, ale každopádně technologickému průmyslu moc neprospěje.

Soud o krádež technologie pamětí DRAM v Číně: potrestán byl žalující Micron
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.59%) 27 hlasů

2 KOMENTÁŘE

 1. Tohle je takové hořkosladké.
  Na jedné straně tu máme dost pravděpodobnou krádež technologií, na straně druhé kartel, který svým chováním a nechutnými cenami defakto udělal prostor pro nové hráče na trhu pamětí, přičemž nepočítal s tím, že se někdo objeví, a to právě kvůli obrovským nákladům na vývoj. Jenže co by hoši z Číny utráceli jmění a čas na vyvoj, když už to někdo jiný udělal, že.
  No, s trochou štěstí to bude win pro zákazníka, protože konkurence narovná ceny a kartel už znovu nevyhrotí ceny tak, že tu najednou bude dost místa pro další výrobce.
  Škodní na tom pánové z kartelu taky nebudou, sice přišli o exkluzivní technologie, vývoj jim zákazníci z celého světa už ale mnohokrát přeplatili.
  Snad to bude poučka do budoucna pro ostatní, že když to s tím odíranim trhu prezenete, tak vám přes prsty nedá nějaký antimonopolní úřad ale Čína.
  Obecně by to v širším měřítku chtělo zkrátit platnost patentů, aby se všechny technologie staly po čase volně dostupné. Současní leadri by pořád měli technologický náskok který by prodával lepši a novější produkty a dobu hájení, která by zaplatila vývoj, ale jejich staré technologie by byly free to use.