Micron dokončil odkup zkrachovalé Elpidy, další na řadě je Rexchip

0

Společnost Micron oficiálně dokončila proces odkoupení japonského výrobce paměťových čipů Elpida Memory. Ten zkrachoval na začátku roku 2012. Americká společnost za odkup majetku zaplatila přibližně 2,5 miliardy amerických dolarů.

Seznam potenciálních kupců Elpidy se zúžil na počátku května, kdy Micron získal exkluzivní právo na odkup. Od té doby Micron Technology vyhodnocoval stav výrobních linek a technologií a vyjednával o snížení dluhu s věřitely Elpidy (finančními institucemi, leasingovými společnostmi a hlavními akcionáři).

 

Výsledkem vyjednávání je tedy ona cenovka 2,5 mld. USD. Za tyto peníze Micron získá veškeré know-how, výrobní kapacity a další aktiva. Z toho 1,75 miliardy dolarů bude v ročních splátkách až do roku 2019 putovat věřitelům Elpidy držícím zajištěné pohledávky a zbytek obchodním partnerům, kteří drží nezajištěné úvěrové pohledávky.

Dle informací plánuje Micron investovat do výrobních kapacit dalších přibližně 1,25 miliardy dolarů, aby urychlil a posílil produkci mobilních paměťových čipů DRAM, jako jsou LPDDR, LPDDR2 a další.

Samotná značka Elpida, její zakázky i zaměstnanci zůstanou zachováni. Nadále však bude figurovat jako dceřinná společnost Micronu.

Továrna Elpidy v Hiroshimě

Při té příležitosti Micron oznámil i jinou související nákupní transakci ve výši 334 milionu dolarů, za kterou získal 24% podíl v tchajwanské společnosti Rexchip Electronics. Ta vyrábí paměťové čipy právě ve spolupráci s Elpidou. Elpida vlastnila 65 % Rexchipu, Micron se proto stavá majoritním vlastníkem.

Do portfolia Micronu se tak kromě továrny Elpidy na 300mm čipy DRAM umístěné v Hirošimě (viz. obrázek) dostala i stejná továrna na Tchaj-wanu vlastněná Rexchipem a montážní a testovací středisko v Akitě (Japonsko). Celkově dokáží výrobní linky Elpidy a Rexchipu vyprodukovat 200 tisíc 300mm waferů za měsíc, což představuje asi 50% navýšení dosavadní výrobní kapacity Micronu.

Micron si tímto vybudoval silné postavení na trhu paměťových čipů pro mobilní telefony a tablety. To jej kromě stávající serverové a podnikové sféry katapultuje na další silný trh.

Zdroj: X-bit Labs

Ohodnoťte tento článek!