Micron má nejrychlejší čipy DDR3, uplatnění najdou v grafických kartách

0

Na letošním Computexu bylo k vidění mnoho rychlých paměťových modulů, některé s udávanými frekvencemi až 2800 MHz. Micron včera oficiálně představil paměťové čipy DDR3 DRAM běžící na 2133 MHz a mluví o nich jako o nejrychlejších DDR3 na světě. Na první pohled to může působit dojmem, jako by společnost zaspala dobu, ale není tomu tak.

Ony paměťové moduly s taktem vysoko nad 2000 MHz ve skutečnosti používají výběrové čipy původně určené pro frekvence 1600 nebo 1866 MHz a pro dosažení vyšších frekvencí je často potřeba zvýšit napětí. Nové čipy od Micronu jsou už z výroby certifikované pro provoz na 2133 MHz na standardním napětí 1,5 V a jsou první svého druhu na světě.

řezání waferu

Vyšší frekvence umožní nejen vznik opět rychlejších extrémních paměťových modulů, které téměř nikdo nepotřebuje (tentokrát možná padne hranice 3 GHz). Čipy by měly nalézt využití také u levnějších grafických karet. Tam se totiž z výroby stanovená frekvence typicky nepřekračuje a nové čipy tak mohou nabídnout o 15 % vyšší teoretickou propustnost s cenou stále výrazně pod rychlými GDDR5. Pro serverový/networking segment bude Micron nabízet 2133MHz moduly typu ECC UDIMM (unregistered) s kapacitou 2 GB.

 

Několik technických parametrů na závěr. Nejrychlejší DDR3 jsou vyráběny 30nm technologií v kapacitách 2 a 4 Gb, Micron je bude nabízet se šířkami rozhraní 4, 8 a 16 bitů a v balení BGA buď se 72, nebo 96 kontakty. Vzorky jsou k dispozici už nyní, výroba se naplno rozjede během léta.

Zdroj: X-bit labs, Micron

Micron má nejrychlejší čipy DDR3, uplatnění najdou v grafických kartách

Ohodnoťte tento článek!