Micron: nečekejte levnou paměť. Nízká výroba udrží ceny vysoko do roku 2014

0

Pokud občas kouknete do ceníků obchodů, možná jste si všimli, že se povážlivě nafoukly ceny operačních pamětí – od začátku roku už jde o desítky procent. Rostoucí trend navíc dost možná ještě není u konce. Tato patálie je bohužel globálního charakteru, a dodavatelé paměťových čipů s ní očividně nemají v plánu něco dělat. Máme-li věřit prohlášení Marka Durcana, šéfa společnosti Micron, nebude situace lepší ještě hodně dlouho.

Ceny jsou v současnosti vysoko jednoduše proto, že výrobci pamětí (respektive, výrobci paměťových čipů) drží objem výroby relativně nízko, což způsobuje převis poptávky nad nabídkou. Ve shodě se zákony ekonomie je výsledkem vyšší cena pamětí. Výroba má dle šéfa Micronu údajně zůstat takto přiškrcená nejen letos, ale i v roce 2014. Částečně se na tom bude prý podílet i přestavování továren na moderní výrobní procesy, což se bude týkat nejen Micronu, ale i jeho zbývajících konkurentů (Samsung a například SK Hynix). Celková výrobní kapacita celého odvětví proto dle Durcana během dvou následujících let neporoste.

Je sice možné, že by se někteří z konkurentů mohli rozhodnout ostatní podtrhnout zlevněním, aby na jejich úkor získali více objednávek. Obávám se ale, že za současného stavu se do konkurenčního boje nikdo honit nebude. V druhé polovině loňského roku se totiž výrobci naopak potýkali s přezásobením a ceny spadly nízko kvůli poklesu poptávky po počítačích, zatímco výrobci mylně čekali oživení. Současná drahota jim po této pohromě umožňuje smazat ztráty. Stejně jako před rokem výrobci pevných disků tak zřejmě producenti pamětí budou hrát týmově a cenu držet vysoko.

Micron, moduly RAM

Částečně k zdražení pamětí údajně přispívá i pokračující mánie kolem tabletů. Ty sice obvykle nepoužívají stejnou paměť jako PC – místo toho standardně běží na LPDDR2 nebo LPDDR3, které mají nižší spotřebu. Výrobci levných čínských modelů ovšem kvůli okřesávání nákladů často sahají po klasických čipech DDR3. A právě jejich objednávky zvedají celkovou poptávku po těchto pamětech. Jelikož ale producenti RAM nezvedají objem výroby, vyhání tato poptávka tržní cenu nahoru.

 

Pro ilustraci poměrů posledních měsíců jsem ze šuplíku schválně vytáhl fakturu z poloviny října (októbra). Za dva 4GB moduly DDR3 jsem tehdy dostal naúčtováno dohromady 811 korun. Dnes bych na adekvátní sadu jiné značky potřeboval skoro 1200 CZK; pokud bych chtěl koupit tytéž moduly co na podzim (ve stejném obchodě), musel bych dokonce vysolit téměř 1600 CZK. Slovem, není to žádná legrace.

Zdroj: X-bit labs (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!