Micron pomaličku skupuje akcie, o kolik zesílí jeho postavení?

0

Od loňského prosince jsme postupně začali informovat o některých významnějších událostech v oblasti DRAM průmyslu, který zasáhla další vlna problémů s nízkými prodejními cenami čipů (tentokrát DDR3). O Micron Technology samotném mnoho nepadlo, snad jen to, že v minulém čtvrtletí vykázal poměrně nízkou ztrátu (187 milionů dolarů), což je pro firmu s cash-flow v miliardových částkách nepatrný problém. I proto se spekulovalo o tom, zda tento americký gigant, druhý za Samsungem v zastoupení na trhu, nebude investovat do menších výrobců, které problémy zasáhly naplno.

Konkrétně např. do japonské společnosti Elpida Memory. Zatímco jí hrozí platební neschopnost a jedná o různých možnostech dalšího vývoje, Micron přeci jen zainvestoval, a to poměrně potichu. Terčem finanční výpomoci se stal další menší japonský konkurent, Inotera Memories. To byl společný podnik německé Qimondy (která se původně odloučila of Infineonu v roce 2006, zbankrotovala o tři roky později a byla následně z větší části Infineonem opět převzata) a Nanya Technology.

Micron již dříve, po problémech Qimondy znamenající její zánik, převzal její 35,5% podíl v Inotera. Jelikož nyní je v problémech i Nanya (mj. se šuškalo o možném sloučení s Elpidou), Micron poskytl Inoteře půjčky na provoz. Nyní převzal další část společnosti v hodnotě celkem 5 miliard Nových tchajwanských dolarů (asi 3,2 mld. korun) a stal se tak největším akcionářem s podílem 40 %. Podíl Nanya se snížil ze 30 na 26 %. Jako reálný scénář se tak nabízí možnost, že Nanya prodá svůj podíl v Inoteře úplně, čímž se zbaví většiny svých dluhů.

Současně s tím Micron navýší i svůj podíl ve společném podniku s Intelem, IMFT (Intel/Micron Flash Technology). Jak název naznačuje, je to společnost zabývající se výrobou NAND flash čipů. Sestává ze tří továren: dvou amerických (Lehi v Utahu a Manassas ve Virginii) a jedné v Singapuru. Za 600 milionů amerických dolarů Micron převezme kompletně do svého držení továrny ve Virginii a Singapuru, zatímco poslední, v Utahu, bude dodávat 49 % produkce Intelu a 51 % Micronu.

Továrna IMFT v Lehi ve státě Utah

Jelikož nejmodernější továrnou je dlouhodobě právě ta ve Virginii, Intelu ubude starostí s dalšími výrobními kapacitami a bude se moct soustředit na samotný vývoj a výrobu pokročilých čipů, které upotřebí hlavně pro sebe (SSD aj.). Micron si naopak poradí se zbytkem, jelikož paměťové čipy jsou jeho doména. Uvidíme tedy, jaké budou finanční výsledky společnosti za toto čtvrtletí (dozvíme se je pravděpodobně v příštích dvou-třech týdnech) a zejména v těch následujících, po uzavření všech transakcí.

Zdroj: DigiTimes, AnandTech

Ohodnoťte tento článek!