Micron s Elpidou druhým největším výrobcem DRAM (+ podíly ostatních firem)

0

Jak možná víte, dlouhé trápení Elpidy nakonec dostalo šťastný konec, když se bankrotující firmu rozhodl koupit konkurenční Micron. Ten je zrovna v nákupní náladě a kupuje i menšího výrobce jménem Rexchip Semiconductor. Analytická společnost IHS iSuppli zveřejnila data o podílech na trhu pamětí DRAM za první čtvrtletí letošního roku. Takto tedy vypadají poměry sil (počítá se nikoliv podle prodaných kusů, ale obratu):

Největší je pochopitelně Samsung, který se s ničím jiným než prvním místem nespokojí (v prvním kvartálu se stal největším výrobcem mobilních telefonů, jeho dceřiná firma Samsung Display se nedávno posunula na pozici největšího výrobce displejů). Jeho krajan Hynix jej následuje až s velkým odstupem. Na třetím a čtvrtém místě vidíte, jaký kousek se vlastně Micronu povedl – získal pod svá křídla společnost, která je v segmentu DRAM větší než on sám. Celkově je ale Micron pochopitelně větším podnikem, kromě DRAM vyrábí také paměti NAND Flash, NOR Flash a zařízení SSD pro konzumní i enterprise segmenty (a to pořád není kompletní výčet jeho aktivit).

Kdyby Micron i Elpida zůstaly i v dalších kvartálech na stejných číslech, prostým součtem by společně byly o několik desetin procentního bodu větší, než korejský Hynix a Micron by se tak posunul na pozici druhého největšího výrobce DRAM. V praxi se asi bankrotující Elpida na stejných číslech neudrží, již zmíněná akvizice Rexchipu přispěje nejspíš jen několika bezvýznamnými desetinami.

Celý trh dynamických pamětí (DRAM) měl v roce 2011 hodnotu 29,6 miliardy amerických dolarů a analytici předpokládají, že letos naroste o 3,3 % na 30,6 miliardy. Výrobci by si pochopitelně přáli větší růst, po loňském propadu o čtvrtinu je to ale lepší než drátem do oka. Segment se potýkal s nadvýrobou, která tlačila ceny dolů; říjnové záplavy v Thajsku pak skrze zvýšení ceny pevných disků způsobily pokles poptávky po počítačích a to už konkrétně Elpida neustála. V následujících letech by ale ceny i dodávané objemy měly růst a v roce 2016 by trh měl mít hodnotu 39 miliard USD.

 

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!