Microsoft a Google se už kamarádí. Nový YouTube pro WP konečně vyšel

0

Několik měsíců trvající kovbojka končí, kluci se udobřili a uživatele už taky mohou mít radost. Microsoft vydal nový YouTube 3.2 pro Windows Phone, se kterým už ani Google nebude mít problém. V aplikaci není možné stahovat videa a zároveň zobrazuje reklamy.

Ostatní funkce ale zůstaly a nkěteré i přibyly. Ke svému účtu se můžete přihlásit, spravovat playlisty, nahrávat videa a také je sdílet. Vyhledávací dotazy, videa i playlisty lze připnout na plochu ve Windows Phonu a aplikace spolupracuje s dětským koutkem ve WP8. Samotný klient ale funguje ve WP8 i starším systému WP7.5.

YouTube 3.2 pro Windows Phone YouTube 3.2 pro Windows Phone YouTube 3.2 pro Windows Phone YouTube 3.2 pro Windows Phone YouTube 3.2 pro Windows Phone

Aplikace je v češtině a první uživatelé, kteří si novou verzi vyzkoušeli, jsou alespoň dle hodnocení hodně spokojení. Ve Windows Phone Storu teď lepší přehrávač nenajdete a tenhle má navíc (snad už) čistý štít. Kdo celou aférku nesledoval, tomu připomene klíčové okamžiky.

 

Sága YouTube vs. Windows Phone

1. Google je znám svou nechutí dělat aplikace pro jiné platformy než Android a iOS. Windows ignoruje, jedinou výjimkou je vyhledávač, jenž vydal pro Windows 8, RT i WP8.

2. Microsoft proto musel přehrávač YouTube vytvořit sám. Dlouho dobu to byl pouze „spouštěč“ mobilního webu, který nic neuměl. V květnu ale Redmondští vydali novou verzi, která v podstatě hackla podmínky a API Googlu. Aplikace dostala spoustu funkcí a uměla třeba také stahovat videa. Více zde.

3. Google do dvou týdnů reagoval, jakože takhle tedy ne. Poslal Microsoftu dopis, ve kterém vyjádřil rozhořčení a požadoval stažení ze Storu. Microsoft totiž v aplikaci nezobrazoval reklamy, což stejně jako stahování videí porušuje podmínky používání služby. Více zde.

4. Microsoft pak uvolnil novou verzi, která funkci pro stahování videa odebrala. Reklamu ale stále nezobrazovala, protože Google nechtěl zpřístupnit API, jež to dokáže. Na stranu Microsoftu se staví i média a uživatelé, protože v zájmu vše je, aby fungující aplikace pro WP vznikla. Více zde.

5. Rychle potom obě firmy oznámily, že se nakonec dohodnou a nová aplikace posvěcená Googlem vznikne během pár týdnů. Více zde.

6. Těch týdnů nakonec bylo 11. Od včerejška si nová verze YouTube hoví ve Windows Phone Storu. Teď by měl Microsoft udělat ještě vlastní klientské aplikace pro Google+, Mapy a Hangouty, co říkáte?

Ohodnoťte tento článek!