Microsoft a NASA zveřejní snímky z vesmíru

0

Společně teď budou pracovat na technologii, která umožní prostřednictvím webu publikovat snímky Marsu a Měsíce. Celkem by mělo jít až o 100 terabajtů dat, což představuje kapacitu zhruba 20 tisíc DVD nosičů. Už v tomto roce by tak všichni amatérští astronomové a zájemci o vesmír měli mát prostřednictvím webu WorldWide Telescope možnost zkoumat fotografie pořízení tím nejpovolanějším: agenturou NASA.

„NASA je nadšena, že ve spolupráci se společností Microsoft dokáže všem studentům i zájemcům o vzdělání nabídnout rozsáhlou databázi obrázků planet,“ říká S. Pete Worden z výzkumného centra NASA. Podle něj bude tato stěží překonatelná databáze inspirovat další generaci astronomů.

Projekt Worldwide Telescope, který spustil Microsoft minulý rok, funguje jako univerzální virtuální teleskop a již dnes nabízí celou řadu obrázků z pozemských i vesmírných teleskopů. Microsoft a NASA již dříve spolupracovali také na vývoji kolekce interaktivních 3D snímků pro aplikaci Microsoft Photosynth, které zobrazovaly například start raketoplánu nebo jiná zařízení Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

Snímky planety Mars nedávno ve své aplikace Google Earth zpřístupnila také společnost Google. Díky nové vrstvě „Live from Mars“ lze sledovat orbitální dráhu hned dvou družic: Mars Odyssey a Mars Reconnaissance Orbiter, které jsou obě vybaveny kamerou s vysokým rozlišením.

Zdroj: Computerworld

Tip: Nezapomeňte si přečíst článek Microsoft WorldWide Telescope: průvodce vesmírem

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář