Microsoft a Samsung jdou k soudu. Korejci přestali platit za patenty týkající se Androidu

0

Microsoft nechá soudem přezkoumat dohodu, kterou v roce 2011 podepsal se Samsungem. Redmondská společnost tehdy zahájila tažení proti výrobcům telefonů a smartphonů s Androidem. Tento systém totiž údajně porušuje některé patenty Microsoftu. Vědomi si toho byli i výrobci, dnes jich je už přes 20, kteří nakonec dobrovolně přistoupili na licenční podmínky.

Samsung se dohodl na křížovém licencování, ale protože tahal za kratší konec provazu, kromě nabídky vlastních patentů musel Microsoftu platit za každý prodaný telefon a tablet s Androidem. První rok tak učinil včas, loni už ale neposlal nic. Místo toho Microsoftu v několika dopisech sdělil, že jejich vzájemná smlouva byla porušena tím, že Microsoft koupil Nokii.

 

S finskou společností už Samsung jednu dohodu má a loni ji oba rivalové prodloužili až do roku 2018. To je jeden z možných důvodů, proč už Samsung nechce Microsoftu nic dalšího platit. Náměstek generálního ředitele a viceprezident Microsoftu David Howard ale říká, že pokud by si byl Samsung porušením smlouvy tak jistý, nechá ji přehodnotit soudem. To místo toho učinil Microsoft, která požaduje obnovení plateb.

Je to pro něj cenný a bezpracný zdroj příjmů. Sám Howard píše, že v roce 2011, kdy se obě společnosti dohodly, dodal Samsung 82 milionů smartphonů s Androidem. Za rok 2013 už to bylo 314 milionů. Mluví se o tom, že Korejci platí okolo 10 až 15 dolarů za kus. Microsoftu tak unikají miliardy dolarů.

Zdroj: Microsoft via ZDNet

Ohodnoťte tento článek!