Microsoft má nový operační systém. Nestojí na Windows, ale Linuxu

10
Microsoft Azure Sphere
Microsoft Azure Sphere

Redmondská společnost věří, že v příštích deseti letech budou kolem nás miliardy zařízení připojených k internetu. Nepůjde jen o počítače nebo mobily, ale i dnes vycházející hvězdy IoT. Do internetu věcí budou zapojeny ledničky, pračky, mikrovlnky, domácí osvětlení, topení a vůbec veškerá elektronika, u které bude mít smysl, aby komunikovala s okolím a dala se dálkově ovládat.

Takové produkty jsou už dnes na trhu, ale jejich častým problémem je mizerné zabezpečení. Špatně navržená LED žárovka může ohrozit celou domácí síť. Napadnutelná domácí kamera z vás zase může udělat nedobrovolné soutěžící v reality show. Děravé IoT má ochránit nová generace Wi-Fi routerů. Microsoft ale navrhl řešení, které zabezpečí samotné pračky apod.

Jmenuje se Azure Sphere a stojí na třech pilířích: Secured MCU, Secured OS a Cloud Security. Microsoft propojil hardware, software a cloud do jednoho balíčku. Hardwarovou stránku tvoří programovatelné mikrořadiče (Cortex-M), mikroprocesory (Cortex-A), operační a úložná paměť, síťová konektivita, jádro Microsoft Pluton starající se o šifrování a ukládání klíčů. Veškeré sběrnice propojující jednotlivé čipy i samotnou kartičku s pračkou ochrání Microsoft I/O Firewall.

Operační systém stojí na upraveném linuxovém kernelu, nikoliv Windows 10. Nad ním poběží aplikace v zabezpečených kontejnerech, dělit se budou na dvě části podle toho, jestli budou něco počítat, nebo naopak řídit v reálném čase. Tedy jestli zaměstnají áčkové (MPU), nebo emkové (MCU) Cortexy. Programuje se ve Visual Studiu.

TIP: Microsoft miluje Linux. Ale ne tak, jak bychom chtěli

Poslední vrstva zajištuje bezpečné propojení s cloudem, odkud se bude zařízení aktualizovat a nabízet vzdálenou správu a komunikaci. Navzdory názvu nespolupracuje jen s Microsoft Azure, ale také cloudy od Googlu nebo Amazonu.

Microsoft chce Azure Sphere dostat do veškerých domácích spotřebičů, bezpečnostních kamer, světel, chytrých reproduktorů, sledovacích zařízení v autech, monitoringu energií atd. Navržené technologie navíc výrobci mohou využívat bez poplatků, což má zaručit rychlé rozšíření. V polovině roku budou dostupné první vývojářské sady, založeny budou na čipu Mediatek MT3620. Firma ale spolupracuje i s dalšími výrobci čipů.

Microsoft má nový operační systém. Nestojí na Windows, ale Linuxu
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.33%) 15 hlasů

10 KOMENTÁŘE

 1. Ja si lednicku, pracku, mikrovlnku, plynak, mycku,atd. fakt nedokazu bez pripojeni k internetu predstavit :))
  Tomu fakt rikam ten ‚pokrok‘, bez ktereho lidstvo nemuze byt. Mezi tim sice chcipnem na otravu plastama, muzske geny zacnou mutovat na zensky diky obsahu zenskych hormonu z antikoncepce ve vode, diky zlute repce a pesticidum nam zmutuji dalsi geny..ale budeme mit propojenou lednicku, na ktere bude moct nekdo aspon vzdalene tezit nejakou crypto currency.
  Proste svetle zitrky..

   • Tohle je fakt vtipny 😉
    Akorat ty desitky k vuli toho nemuseli tak doprasit..ale ono jim to mozna tak za 2-3 roky dojde, az budou muset firmy prejit a prijdou na ne prvni opravdove zaloby, za ty prusery, jak se ten system samocine meni zabehu pod rukama,,,

    • Kéž bys měl pravdu … myslím s těmi žalobami, ne s tím že by jim došlo že vyrobili paskvil, který je třeba hodit do stoupy a urychleně začít dělat na něčem normálním … a na co jsem zvědav ještě víc, jak to co se s tím děje teď, sladí s GPDR …

 2. To jako, že chcípnu hlady když lednička, sporák, mikrovlnka > čekejte, nevypínejte, aktualizujeme, konfigurujeme, nezdařilo se, vracíme se, zamrzáme???
  Jediný IoT v neckách je červotoč, valchu mi žere IoT rez, sporák netáhne skrz IoT saze a do toho ještě IoT Macro$hit?