Microsoft Baseline Security Analyzer: test bezpečnosti

0

Na nezabezpečený počítač čeká celá řada problémů. První útočník může přijít přímo z místní sítě – pokud máte doma síť a sdílíte se sousedem připojení k internetu, nikdy nevíte, zda jej nenapadne se pokusit podívat, co máte v počítači uloženo. Ovšem snaha dostat se do vašeho počítače nemusí být úmyslem majitele stroje, ze kterého útok pochází. Jeho počítač může sloužit pouze jako hostitel nějaké elektronické havěti, která se pokusí vám znepříjemnit život.

Ještě většímu nebezpečí je samozřejmě vystaven počítač, který je připojen do internetu. Miliony uživatelů mají různé myšlenky a mezi nimi se najdou i Ti, kteří z nějakého důvodu chtějí škodit. Antivirový program a firewall, resp. zodpovědný přístup k práci s internetem a přemýšlení před tím, než něco spustíte, je nezbytné minimum.

S programem Microsoft Baseline Security Analyzer můžete otestovat, zda je váš počítač zabezpečen tak, jak by bylo vhodné a zda nejsou někde otevřena zadní vrátka pro případné útočníky. Práce s programem probíhá ve formě jednoduchého průvodce, kde nastavíte potřebné testy a počkáte si na výsledek ve formě podrobného hlášení.

MBSA ovšem neslouží jen ke kontrole počítače, kde je nainstalován. Stejně dobře otestuje vaši síť nebo doménu. Jde tedy o komplexní nástroj pro testování počítačové bezpečnosti microsoftích systémů.

Instalace Microsoft Security Baseline Analyzer

Microsoft Security Baseline Analyzer ve verzi 2.1 přináší podporu operačních systémů Windows Vista a Windows Server 2008. Instalovat jej můžete na 32bitové i 64bitové systémy. Pokud jste program používali i dříve, možná si všimnete pozměněného uživatelského rozhraní.

Instalaci programu najdete pod odkazem Microsoft Baseline Security Analyzer 2.1 (for IT Professionals). Na této stránce najdete instalátory pro 32 a 64bitové systémy v několika jazycích (čeština tam ale není a asi nikdy nebude). Stáhněte si tedy příslušnou verzi a spusťte instalaci.

Při instalaci by vás nemělo nic překvapit, jen na některých systémech s Windows Vista se objevuje chybové hlášení s kódem 2738. Je-li to případ i vašeho počítače, pak spusťte příkazový řádek v režimu správce a zadejte příkaz regsvr32 vbscript.dll. Po jeho spuštění dojde k registraci potřebné dynamické knihovny a instalátor MBSA již bude fungovat bez problémů.

Použití MBSA

Po spuštění Microsoft Baseline Security Analyzeru vás přivítá obrazovka s možností výběru kontroly jednoho nebo více počítačů v síti. Při opakovaném použití programu zde budete mít k dispozici také nástroj pro prohlížení starších hlášení.

Pro kontrolu svého počítače tedy klepněte na odkaz Scan a computer. Ve formuláři, který se zobrazí, buď ponechejte automaticky nastavené síťové jméno svého počítače, případně vyberte jiný – uvedením jména nebo zadáním IP adresy.

Název výstupu s bezpečnostním hlášením může být složen z automaticky vytvořených položek. V okně MBSA vidíte jednotlivé zástupné symboly pro doménu, jméno počítače, datum a čas a IP adresu. Výchozí nastavení Microsoft Security Baseline Analyzeru pracuje s názvy domény a počítače, do závorky přidává datum a čas spuštění kontroly.

Pomocí sady voleb si upravte, které kontroly MBSA provede. Nabízí vám totiž kontrolu zranitelnosti systému, zjištění síly použitých hesel, kontrolu zabezpečení webového serveru IIS a databázového serveru SQL, kontrolu dostupnosti aktualizací a možnost využití služby Microsoft Server Update Services. Tu ale s největší pravděpodobností doma nevyužijete.

Po nastavení (nejjednodušší je ponechat výchozí volby a vypnout kontrolu IIS a SQL, které na domácím počítači asi nepoužíváte), klepněte na tlačítko Start Scan a spusťte test vybraného počítače.

MBSA stáhne potřebné informace ze serverů Microsoftu a pustí se do testování. Stav kontroly můžete sledovat na ukazateli, který však kromě odhadu zbývajícího času mnoho informací nenabídne.

Hlášení o zabezpečení Windows

Výsledek kontroly byste měli obdržet během několika minut ve formě hlášení. To si můžete vytisknout nebo zkopírovat do schránky a zpracovat v nějakém dalším programu. Jestliže jste na počítači, kde neběží IIS a SQL ponechali jejich testování, pak vám MBSA zobrazí výstražné upozornění na to, že některé části testu nemohly být dokončeny. V takovém případě můžete toto varování ignorovat.

Hlášení je rozděleno do několika skupin, v každé z nich jsou uvedeny jednotlivé kontrolované položky. Ve sloupci Score pak můžete velmi rychle zjistit, zda je vše v pořádku (zelený štít), zda program doporučuje nějakou akci (žlutý štít), zda je zde nějaký problém (červený štít) nebo zda byste měli vzít něco na vědomí (vykřičník).

U některých položek si můžete zobrazit podrobnější informace k tomu, co přesně bylo kontrolováno a jak je možné sjednat nápravu problému.

Ohodnoťte tento článek!