Microsoft boj o data vyhrál. Americký soud na servery v Irsku nemůže

0

Nás se to sice nutně přímo netýká, je to ale důležitá zpráva. V roce 2014 se řešil případ se zpřístupněním uživatelských dat na příkaz amerického soudu, i když byla data fyzicky umístěna mimo území USA. Proti tomu se velcí technologičtí hráči ohradili. Případ navazuje na Snowdenovo odhalení, jak NSA sleduje svět. Technologické firmy potřebují obnovit důvěru zákazníků a zákaznic. (Do Irska se částečně přestěhovali i jiní.)

Případ je u konce a Microsoft zvítězil. To tedy znamená, že si americký soud nemůže vyžádat přístup k datům, která Microsoft skladuje mimo území Spojených států. Toto rozhodnutí ale ještě může být zvráceno nejvyšším soudem.

Outlook com má už 60 milionů uživatelů
Uživatelská data uložená na území cizího státu jsou mimo dosah amerických soudů (Ilustrační foto)

Data nám společně s internetem ukázaly, že v některých rovinách uměle nastavené hranice neplatí. Data mohou téct s minimální prodlevou odkudkoli kamkoli. Proti tomu se některé vlády ohrazují a zavádí legislativní opatření, která nařizují data o domácích uživatelkách a uživatelích ukládat na servery uvnitř státu.

Není to jen Rusko, podobně podle The Verge zareagovaly Brazílie a Německo. Aby bylo snazší překonat teritoriální omezení, např. USA a Velká Británie chystají dohodu, která by umožnila jednoduše požadovat přístup k datům firmy sídlící ve druhé zemi. Byla by to tak výhoda hlavně pro Británii, neboť v USA sídlí Facebook, Google, Apple nebo Microsoft. Další možností je upravit stávající zákony tak, aby bylo možné např. v USA po Microsoftu žádat data uložená v Irsku.

Zdroj: The Verge

Microsoft boj o data vyhrál. Americký soud na servery v Irsku nemůže

Ohodnoťte tento článek!