Microsoft bude u Windows 11 vyžadovat TPM 2.0 i pro virtuální stroje. Jak zjistit, zda jej máte

12
Windows 11 logo ilustrace 1600
Windows 11 (Zdroj: Microsoft)
-
Zdroj: Microsoft

Windows 11 oficiálně vyjde za dva týdny a ne všechny počítače splní minimální hardwarové požadavky. Nejvíce se mluví o nutnosti čipu TPM 2.0, který oficiálně potřebujete, jinak nový Windows nepůjde provozovat. Při představení nového operačního systému o tom nepadlo ani slovo, poté se začaly objevoval protichůdné informace. Microsoft se o TPM 2.0 již rozhovořil více.

TPM 2.0 je hardwarový čip (neboli Trusted Platform Module), který nebyl doposud příliš využívaný. Alespoň ne u běžných počítačů v domácnostech. A proto jej také řada základních desek úplně vynechávala (každý cent se počítá), nebo byl deaktivovaný. Operační systém jej může využívat pro ukládání biometrických údajů, nebo třeba šifrovacích klíčů a u Windows 11 jde o důležitý bezpečnostní prvek.

Microsoft nyní zveřejnil, že jej bude vyžadovat i u virtuálních strojů. S TPM 2.0 to tedy myslí vážně. Případné odstřižení starých počítačů nemusí být vůbec ke škodě, naopak to může přispět k lepšímu zabezpečení. Starší počítače mohou na Windows 10 zůstat minimálně dalších pět let, kdy obdrží všechny aktualizace a i některé funkce chystané pro Windows 11.

Podívejte se, jestli TPM 2.0 máte. Šance je velká

Nejprve se podívejte přímo ve Windows. Jděte do Nastavení | Aktualizace a zabezpečení | Zabezpečení Windows | Zabezpečení zařízení. Pokud TPM máte, zde byste měli vidět sekci pro procesoru zabezpečení (security processor). Další cestou je napsání příkazu tpm.msc přes zkratku Win+R.

TPM20
TPM 2.0 (zdroj: Cnews.cz)

Pokud není TPM 2.0 na základní desce, pořád tam může být – jen deaktivovaný. Podívejte se do BIOSu/UEFI, zda jej nestačí povolit. Některé základní desky také mají konektor, do kterého lze čip po dokoupení osadit a zprovoznit. A některé procesory pak mají integrované TPM přímo v sobě (PTT pro Intel či fTPM pro AMD). Jsou to procesory od generací Skylake a AM4, tedy asi pět let staré. Opět by to mělo být viditelné v BIOSu.

Do BIOSu/UEFI se přímo z Windows dostanete přes Nastavení | Aktualizace a zabezpečení | Obnovení | Spuštění s upřesněným nastavením – Restartovat. Zde se proklikáte až k dlaždici s nápisem UEFI. Další možností je počítač restartovat a podle typu základní desky mačkat Del či jiné pro vaši desku zvolenou klávesu. Podrobný postup přinášíme zde.

zdroj: Microsoft

Microsoft bude u Windows 11 vyžadovat TPM 2.0 i pro virtuální stroje. Jak zjistit, zda jej máte
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.18%) 17 hlasů

12 KOMENTÁŘE

 1. Mně opravdu vadí, že MS vymýšlením hovadin vyblokuje starší stroje. Proč bych jako měl měnit desetiletý notebook, když mu nic není a bohatě mi výkonově stačí? A to i na W11, ta insider verze běžela výborně. 2C/4T, 16 GB DDR3 a 512GB SSD je jako málo a na vyhození nebo co?

  • Jeste 4 roky budou podporovane Windows 10 bezpecnostnima updatama, tudiz nemusis nic menit a za 4 roky uvidis, jestli bude notas stale funkcni a bude stacit nebo ne.
   Ja sice na svym PC budu po aktivaci TPM v BIOSu (mam to zamerne deaktivovane) vyhovovat prechodu na Windows 11, ale take rozhodne dalsi 4 roky zustanu na Windows 10.
   A potom se muzeme stale rozhodovat, mame moznost volby, jestli Windows 11 nebo linux, takze pohoda. 🙂

 2. „Starší počítače mohou na Windows 10 zůstat minimálně dalších pět let, kdy obdrží všechny aktualizace a i některé funkce chystané pro Windows 11.“ – přesněji čtyři roky a jeden necelý měsíc.

   • Myslím si, že stačila pouhá přítomnost TPM. To že chtějí verzi 2.0 se mi jeví jako nebezpečné právě proto, že fůra lidí s nižší verzí TPM prostě bude tento nový systém ignorovat.

    V MS tak sabotují tak ne jen windows 11 ale i tu Vaši bezpečnost.

   • No já nevím, já si teda vyšší bezpečnost řeším po svém, a TPM k tomu nepotřebuju.
    Taky nechápu co sledujou tím povinným vynucováním TPM 2.0.
    Za mě za tohle palec dolů, nemám rád jakékoliv vynucování. A to nemluvím o tom, že bych musel chtě nechtě vyměnit starý, ale ještě dost výkonný HW.