Microsoft chce konec pevných disků pro Windows 11. Co brání zavedení povinného SSD?

37
Harddisk
Harddisk
-
Zdroj: Depositphotos

Microsoft v minimálních požadavcích na Windows 11 uvádí kapacitu disku 64 GB bez dalšího upřesnění. Nic slabšího než 256GB SSD samozřejmě nedává smysl, ale oficiální parametry umožňují výrobcům použít klidně pomalý plotnový disk HDD. Microsoft nyní chce prosadit SSD oklikou.

Microsoft by samozřejmě mohl uvést SSD natvrdo v podmínkách pro instalaci Windows 11, ale z různých důvodů se tomu zřejmě chce vyhnout – vztahy mezi velkými firmami mají mnoho zákoutí. Podle zprávy analytické firmy Trendfocus ale vyvíjí tlak na OEM výrobce, aby HDD nechali jen pro ukládání dat jako sekundární disk a místo hlavního (většinou ale jediného) disku vždy používali SSD. Se zprávou přišel server Tom’s Hardware.

Ti se tomu podle všeho brání. Na rozvinutých trzích je dnes už nemyslitelné, aby vám třeba HP prodávalo notebook bez SSD, nicméně výjimky se najdou. A u levných počítačů jde o každý dolar. Cena SSD je samozřejmě vyšší, ale již ne výrazně. Argumentem OEM výrobců zůstává kapacita, kdy se zdráhají osadit 256GB SSD místo terabajtového HDD.

Microsoft nyní jako podmínku stanoví pro disk dvě funkce, které u HDD nejsou, a tím je vlastně vyřadí. Konkrétně DirectStorage a subsystém Windows pro Android. Tahle podmínka by měla platit od příštího roku a zřejmě tedy jen pro nové počítače a OEM výrobce. Pokud byste si počítač skládali sami, nemělo by vás to omezit. Zda si to prosadí, ještě není jisté a bude to záviset i na poklesu cen SSD.

Žábou na prameni jsou tak zřejmě výrobci, kteří u nejlevnějších laptopů nejsou pod tlakem zákazníků a v tomto segmentu se jim hůře vysvětlují výhody SSD, když slovíčko terabajt v parametrech vypadá přece mnohem lépe. Část viny je ale i u Microsoftu, který by místo lavírování mohl SSD natvrdo prosadit ve stylu svého jablečného konkurenta.

Koupili byste si počítač bez SSD?

Microsoft chce konec pevných disků pro Windows 11. Co brání zavedení povinného SSD?
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 8 hlasů

37 KOMENTÁŘE

 1. Řekl bych že výrobci SSD to už vyřešili za M$.
  2TB NV1 se u skřeta prodává za 3800Kč.
  Ceny pro velkoobchod OEM budou ještě níže.
  Za rok bude 1TB SSD stát stejně jak 1TB HDD.
  Jestli zvýšená poptávka kvůli požadavkům M$ nevystreli ceny nahoru.

  • Preco by mali vystrelit ceny? Ved dnes sa uz vsetky pocitace a notebooky nielen u nas predavaju s SSD.
   Pouzivat Win10 a novsi na HDD povazujem za masochizmus. Este pri Win 7 to slo.
   Odhadujem, ze aj v rozvojovych krajinach bude vecsina obsahovat SSD.

  • „Za rok bude 1TB SSD stát stejně jak 1TB HDD.“

   To chci vidět, jak během 1 roku klesnou SSD z ceny kolem dvou tisic na tisicovku. NEKLESNOU. To potrva tak dalsi 3 roky.

   Své první 1 TB SSD jsem kupoval za 3200 Kč přesně 4/2019.

   Po třech letech stojí nejlevnější 1 TB SSD 2 tisíce. Takže ne, za rok opravdu nebudou stát polovinu.

    • „Na druhou starnu předpokládám mírné zdražení 1TB HDD.“

     To vaše mírné zdražení 1 TB HDD znamená zdražení o 50 %? Takže bude lepší kupovat 2 TB HDD za 1250 Kč? 1 TB HDD jsou už dnes naprosto nevýhodné, ostatně, kdo by kupoval 1 TB za litr, když o dvě stovky víc ma 2x více kapacity?

     • Dvě tři stovky přidá zdražení a další dvě stovky přidá inflace. A jsme na 1500Kč. Bohužel se toho nedočkáme protože 1TB HDD zmizí z trhu. Stejně jak už zmizeli 500GB HDD. Protože SSD je převálcovali.
      „… ostatně, kdo by kupoval 1 TB za litr, když o dvě stovky víc ma 2x více kapacity?“
      Přímo v článku:
      „u levných počítačů jde o každý dolar.“
      Ale nechápu proč Vám to píšu, když neumíte číst.

      • 500GB nezmizly protože je převálcovaly SSD, ale proto že se nevyplatí vyrábět HDD s kapacitou menší než je kapacita jedné plotny. Prostě když je kapacita plotny 1TB, tak výrobní cena 500GB HDD je naprosto identická jako výrobní cena 1TB HDD. A jak kapacity ploten rostou, tak to samé čeká i 1TB. Jinak ceny SSD podle predikcí čeká „dolík“ – kvůli nadměrným zásobám půjdou v druhé půlce 2022 trochu dolů aby pak v 2023 vzrostly kvůli vyšším nákladům na výrobu (výrobci flash čipů už snižují produkci, ale to se projeví se spožděním)

      • Máte pravdu. Pro 3,5″ disky to tak bylo. Ale 2,5″ už to měli trochu jinak. 1TB 3,5″ se vesele prodávají i když 2TB stojí o pár drobných víc. Ale jakmile na ně začne tlačit cena SSD, tak zmizí z trhu.

       O této predikci jsem nevěděl. Děkuji za info.
       To že cena stagnuje považuji za zdražení. Protože má přirozeně klesat. Mechanizmus kdy roste cena protože omezili produkci smrdí kartelem. Moje predikce/úvahy předpokládají zdravý trh. A když se nenaplní tak jen proto že trh se pokřivil. Příčin může být mnoho…

      • S tím omezením produkce se to má tak – linky na flash a na RAM jsou jedno a to samé (+ tuším tam jde vyrábět bez velkých úprav ještě jedna věc) takže když mají na flash malé marže, tak linky prostě přestaví na jiný produkt – linky se tedy nevypínají

   • O tom, že budou stát polovinu ale nic nepsal. Psal o srovnání cen.
    Když se podívám na graf vývoje ceny 1TB HDD, tak cena pomalu roste (tak už to chodí s ubývajícím zájmem a zmenšujícím se objemem výroby)

 2. smysl to určitě má a to je MS ještě hodně hodný, minimum už dávno mělo být SATA SSD. Hlavně už MS bude moci optimalizovat pouze na SSD které s přístupem k datům zachází jinak než točivé úložiště. Nainstalovat na HDD půjde a za výsledek, tak jak se to bude hýbat či nehýbat už MS ručit nebude a podpora odkáže na nevyhovující zařízení.
  To že si někdo Win kutilsky ořeže a bude mu sloužit podobně jako W7 s povypínaným Aero na tom nic nemění.
  SSD už dávno není žádný luxus. Obzvlášť kdy poslední rok spadly ceny a i 2TB s pětiletou zárukou /Crucial P2/ se dá pořídit jen lehce nad 4 tisíce.
  A u argumentu u lowend sestav, jo 1TB sice vypadá hezky, jenže na moderní OS je velmi pomalý. Po instalaci to ještě jde, ale pak je třeba pravidelně defragmentovat. A kdo to z lidí v těch co kupují jen nejlevnější bude dělat aby to nebylo po půlroce tak zasekané že start bude na deset minut? Poslední OS Win kde se dalo dobře fungovat na mechanice byl Win8.1.

   • přesně, to je horor něco takového. Nechápu jak na tom dotyční mohou fungovat.
    Jako jde provozovat systém Win na HDD, ale chce to neustálou péči aby se to hýbalo. Tedy po aktualizacích čištění a pak, tedy také jednou za měsíc defragmentaci. Swap soubor buď vůbec nebo na jiném disku, ale ideálně víc RAM a bez swap souboru. Také vypnutý hibernační soubor. Tyto dva tedy swap a hyberfil posílají HDD spolehlivě do kategorie nepoužitelné.

    • No už jsem to asi dva roky tak neprovozoval, ale s 5400RPM Samsungem EcoGreen se dalo ještě v té době fungovat, když na to měl člověk návyky (tj. když to chroustá kvůli nějaké vaší akci, tak na to nereagovat tak, že způsobím další chroustání navíc – když čekám na otvírání Firefoxu a trvá to už 15s, tak nekliknu ještě na ikonu Chrome). Ale na podobně starém 5400rpm disku v starém Core 2 notebooku s Intelím „GPU“ je to naopak tragédie sama. Asi taky záleží co člověk dělá. Kancelářskou činnost vám to ani moc nemusí narušovat. D§ležité je nehcat prohlížeč pořád otevřený (a třeba i Office), protože zavírání a otevírání trvá na HDD dlouho, a pak si člověk normálně dělá.
     Teď už nevím, kdy jsem konečně SSD začal na systém používat, ale pamatuju, že mi několik měsíců sedělo v šuplíku – mezi dobou, kdy jsme se rozhodl překousnout zvrácenost, že disk je spotřební materiál, a dobou, co jsem se dokopal přenést systém, protože to právě zas tak nehořelo a :effort:.

     Když je ale SSD, tak člověk ty návyky mít nemusí a jde to rychle pořád. Takže pro normálního uživatele je to samozřejmě lepší.

     Defragmentovat nebo čistit manuálně nebylo třeba a vypínat swap taky ne, lepší je to asi nechat jak to je, protože při takovém tom čištění aktualizací nakonec IO zaměstnáváte, takže v tu chvíli se bude pracovat hůř.
     Mít dost RAM je samozřejmě dobře – 4, 6GB – nedobře.

     Hibernační soubor je naopak rozhodně třeba mít a hibernaci používat, protože takové PC zásadně místo zapínání a vypínání hibernujete – to je i celkem rychlý – náběh systému celkem rozummě rychlej, i „vypnutí“. Kdežto opravdu vypínat a pak studený boot OS je na mnohem dýl.

     • právě že swap může za největší fragmentaci, proto raději přikoupit RAM a vypnout. Hybernace tedy ukládání obrazu operační paměti na HDD je také blbost, mnohem rychlejší je uspání kdy pod napětím zůstávají pouze paměťové moduly a síťovka. A defrag program pochopitelně použít něco lepšího než integrovaný ve Win.
      Hlavně u novějších síťovek je super že díky propojení s aktivní RAM se ani nepřeruší spojení u mailu a dalších služeb. Používat hybernaci je jak návrat do roku 2010.

      • To jo, úsporný režim (=suspend to RAM použít) lze. Ale vydrží jenom, když to nevytáhnete ze zásuvky. Já jsem zvyklej vytahávat desktop ven při bouřce takže suspend-to-RAM nestačí 🙂 To mě jinak žere na SSD – nemám to srdce těch několik giga do toho chudáka flashe rvát a tak to musím vypínat natvrdo, když jde šturmia :/

       „právě že swap může za největší fragmentaci“ — aha, to jsem nezohlednil. Já léta nastavoval swap napevno. Myslím, že Windows to tak taky teď už většinou dělají, tuším, že ve výchozím stavu mají nějakou hodnotu podle velikosti fyzické RAM, i když tuším můžou dynamicky zvětšovat (nevím, nesmažou to pak při vypnutí?)

       (Ten hibernační soubor IIRC má konstantní velikost, takže tam je problém s fragmentací jenom v tom, že zabírá místo (a když se vytvoří na plném/nedefragmentovaném disku, tak bude sám fragmentovaný).

      • jj to pak chce nějakou UPS. Já mám jištěné zásuvky ochranou a pak ještě záložní zdroj, takže to nechávám. No a když jsem víc jak dva dny pryč tak vytáhnu ze zásuvky. Ten první start že je o něco delší se dá překousnout když třeba po týdnu-dvou zapínám.
       Swap napevno to občas chce, tuším že nějaké aplikace jej tvrdě vyžadují a dost mě to zlobilo. I u jedné hry – myslím že Warhammer to chtělo minimum 1,5GB swap jinak se ani nespustil.

 3. Neexistuje žádný reálný důvod, proč by Windows neměly fungovat s HDD. Neexistuje teda žádný důvod HDD zakazovat. Jinak dve modelove situace: PC1 – SSD, Windows 11, antivirus Kaspersky; PC2 – HDD, Windows 10, bez antiviru. Který počítač je rychlejší? Samozřejmě ten s HDD, vyladěným OS a bez antiviru.

  Edit: Ještě jsem chtěl napsat, že neexistuje žádný důvod proč nemít v počítači SSD, samozřejmě. Ale to neznamená, že by měl Microsoft uměle omezovat masochisty s HDD.

 4. Problém nevidím v tom, jestli je SSD drahý, nebo levný, jestli je rychlý, nebo rychlejší.
  Problém je v tom, že se nám opět někdo chystá pod záminkou jakéhosi dobra vnucovat něco, co nemusíme chtít. Windows na plotnovém disku také fungují, ale holt Malý Měkký rozhodl, že plotnový disk ne. Já jsem se pro SSD rozhodl pro jeho rychlost, ne proto, že někdo jiný z jakýchsi náboženských (nebo tomu velmi podobných) důvodů dal plotnový disk do klatby.

  • to je demagogie. Tímto stylem myšlení by se mohl vyžadovat běh třeba na pásce.
   Je prostě čas kdy je něco lepší zaříznout než donekonečna udržovat podporu i na zařízení co už dlouhé roky nevyhovuje pro moderní operační systém. Nikdo bránit instalaci na HDD nebude ale musí se počítat s obtížemi kdy čím dál víc věcí bude silně zpomalených nebo rovnou nebudou fungovat.
   Platí to i u ostatního softwaru a i her. Pokud se jako základ bude brát pořád pomalý mechanický HDD tak výhody SSD půjdou víceméně nazmar protože rychlost aplikace bude muset být přizpůsobená nejpomalejšímu úložišti jako základní standard. Proto jsou aplikace (valná většina) kterým ikdyž dáte nejlepší PCIE 4 SSD tak se chovají skoro stejně jako na 7200rpm HDD. MS tedy určí základ a pro ostatní to je signál že už točivý HDD není standard jako základ ale minimum SATA SSD.

  • Tady to ale bude o tom, přinutit OEMy aby takové PC neměli běžně v nabídce, protože převažují problémy a počítače to degraduje. Z komponent si to člověk ale tak udělat může, když bude chtít (nebo použít starší sestavu, která v takovm stavu přišla z obchodu), v tom mu asi bránit nebudou?

   • Určitě, musíš myslet logicky! Například, co by asi tak Microsoft měl z toho, aby bránil instalaci Windows na počítač bez TPM, vždyť bezpečnost je věcí uživatele.
    Takže je jasné, že nám, co si stavíme skládačky určitě bránit v instalaci na HDD nebude.
    Nebo je to celé jinak?

    Takže holt na tom PC s Velociraptorem, který při startu tak krásně řve, zůstane na vždy linux. Těm snad HDD nevadí. Ikdyž možná pro tuto chvíli.

 5. To je klasické kopání do otevřených dveří. Microsoft řeší to co dávno vyřešil trh. SSD disk nemá v počítači jenom absolutní ignorant. Tady není co řešit ale Microsoft to řeší.

  • Prostě další kousek svobody pryč. Pořád někdo cítí potřebu naše životy řídit.
   Kdyby použití plotnových disků bránily objektivní důvody a možnost jejich použití byla vykoupena nutností nějakého zkoumání a vývoje a… (prostě vyšších nákladů na vývoj OS), neřeknu ani slovo. Ale použití plotnových disků může bránit pouze jediné: Slovo Malého Měkkého. Zrovna jako jejich omezení velikosti oddílu FAT32 na flashce (a přitom FAT32 udržují na disku GPT, UEFI a podobně). Všechno ve jméno jakého pofidérního dobra pro uživatele…
   A to mě štve.

  • není, ďábel je skryt v detailu. Všimni si že i nějaké nové AAA hry jsou dělány ve starém enginu na míru pomalému mechanickému úložišti, ale klidně mají 50GB+. Pokud MS posune standard z HDD na SSD (byť SATA) tak to bude znamení pro sw producenty že HDD už je pasé pro systém i aplikace. Bez určení laťky by se tohle mohlo táhnout i dalších deset let ikdyž rychlost točivých disků dosahuje cca 260MB/s a rychlejší s dvěmi hlavami pro spotřebitelský sektor jsou pořád v nedohlednu.

    • žádný malý nějaký neznámý. I Total War Warhammer 3 na toto dost trpí a to není noname hra. Prostě MS nějak musí definovat co je a co není už standard. Někteří pokud to nemají černé na bílém tak jednoduše pojedou na minimální konfiguraci – a rozhodně jich není málo aby to bylo marginální nad čím by se dalo mávnout rukou. MS je dominantní hráč, tak když řekne vale HDD tak se tím ostatní budou řídit.
     Už nevím jak to vyjádřit, bystřejší tužky v penálu pochopili, bohužel ostatní si pořád budou mlít svou ikdyž už dávno stojí opodál.