Microsoft chce potěšit firmy. Mění logiku vydávání souhrnných aktualizací pro Windows 7/8.1

0

Microsoft s Desítkami uvedl nový model distribuce aktualizací. Krátce shrnuto, nové aktualizace jsou sdružovány do jednoho balíku. Ten tak má tendenci se rozpínat, zato při instalaci aktualizací šetří čas. Vlastně se vždycky jedná o jednu aktualizaci – dobrá, není do ní zahrnuté úplně všechno, např. definice pro Defender nebo aktualizace integrovaného Flash Playeru stále stojí samostatně.

Kromě těchto malých výjimek však obecně vzato vždycky instalujete jen jednu aktualizaci. Je sice objemná, celkově nicméně její instalace zabere poměrně málo času. Což je rozdíl, protože když jste si dříve nainstalovali Windows, byli jste nuceni projít několika kolečky vyhledávání a instalace aktualizací. Některé aktualizace zkrátka neobjevily, dokud jste nenainstalovali některé starší kousky.

Sedmičky se vydaly kumulativní cestou

V polovině roku se tedy Microsoft rozhodl vydávat také pro Sedmičky a Osmičky souhrnné balíky. Kumulativní aktualizace přes řadu nesporných výhod přináší také nevýhody. To, že jedna kumulativní aktualizace obsahuje všechny opravy a záplaty, znamená problém, pokud některá z obsažených aktualizací způsobí problémy. Pakliže aktualizace distribuujete samostatně, lze dotyčnou aktualizaci odebrat, případně ji v aktualizační službě zakázat.

Jenže když máte před sebou jen kumulativní balík, musíte s problémem žít, pokud je to ovšem možné, nebo vám nezbude než odebrat celý balík aktualizací. Což může počítač krom jiného nechat zbytečně zranitelný. Pro Windows 7 a 8.1 začaly vycházet nejdříve souhrnné balíky za každý měsíc, ale pak Microsoft přešel na kumulativní aktualizace.

Navíc se rozhodl distribuovat pro zájemce a zájemkyně samostatně souhrnný balík se záplatami a pak balík, který obsahuje jak záplaty, tak další opravy a vylepšení. Tím jasně mířil na firmy, které jsou konzervativní a chtějí se vyhnout možnosti, že jim aktualizace rozbije funkční počítače. Aplikace pouze bezpečnostních aktualizací je pro ně bezpečnou volbou, jak riskovat problémy jen minimálně.

Úpravy modelu

Uvedený model vydávání dvou balíků se sice nezmění, na základě zpětné vazby ale Redmondští upraví model, jak jsou aktualizace nahrazovány. To se dotkne primárně organizací používajících WSUS či Configuration Manager, které budou moct snáze určit určité problémy. Zrekapitulujme si situaci. Co se stalo v minulém měsíci? V říjnu vyšly samostatně souhrnný balík se záplatami a pak balík s opravami i záplatami.

 V listopadu naproti tomu došlo poněkud nelogicky k tomu, že říjnový souhrnný balík se záplatami nebyl nahrazen listopadovým balíkem se záplatami, nýbrž listopadovým kompletním souhrnným balíkem, jenž obsahoval jak do té doby vydané záplaty, tak běžné opravy. Podotýkám, že tento balík nahradil dále samostatný balík se záplatami, jenž v listopadu také vyšel. Microsoft to znázorňuje graficky:

Dosavadní logika distribuce aktualizací
Dosavadní logika distribuce aktualizací | Foto: Microsoft

Nové schéma již nepočítá s tím, že by bezpečnostní souhrnné balíky byly nahrazovány. (Natož aby je nahrazovaly balíky obsahující záplaty i běžné opravy.) Každý měsíc tedy bude k dispozici samostatný balík se záplatami, který bude moct být v případě nutnosti odebrán. Dále platí, že pokud bude nainstalována kompletní souhrnná aktualizace, nebude již v takovém případě instalován souhrnný balík záplat.

Důležitá zpráva tedy zní, že lze nezávisle na sobě instalovat či odebírat souhrnné balíky se záplatami. I pro aktuální model logicy distribuce aktualizací Redmondští vyrobili grafické znázornění:

Upravená logika distribuce aktualizací
Upravená logika distribuce aktualizací | Foto: Microsoft

Zdroj: Microsoft via gHacks Tech News

Microsoft chce potěšit firmy. Mění logiku vydávání souhrnných aktualizací pro Windows 7/8.1

Ohodnoťte tento článek!