Microsoft dopomáhá Facebooku od viru

0

„Vypadáš směšně/legračně na tomhle novém videu.“. Tak tohle se mohli dozvědět někteří uživatelé sociální sítě Facebook ve své e-mailové schránce. Po následování odkazu na údajné video se jim nabídla fiktivní update Adobe Flashe, která neskrývala nic jiného než KoobfaceEN virus.

Ten si libuje v kradení uživatelových hesel a dalších informací spolu s útočením na ostatní počítače. Ačkoliv trojanovi pomalu táhne na rok, stále se nachází na podstatném množství PC a nevypadá, že by se měl k odchodu. Proto se do celé záležitosti rozhodl vložit Microsoft a zaútočit svou zbraní hromadného ničení:

„Malicious Software Removal Tool“ (MSRT), v Česku spíše znám pod označením „Nástroj k odstranění škodlivého softwaru v systému Windows“, je pravidelná měsíční aktualizace schopná zlikvidovat záškodnické jedničky a nuly. Její moc se skrývá právě ve zmíněné hromadnosti, kdy při plošné aplikaci prostřednictvím automatických aktualizací vyhladí nemalé množství malwaru.

V centru Microsoftu pro ochranu proti malware Koobface prozkoumali a přidali jeho definici do svého nástroje. Už během dvou týdnů odstranil MSRT téměř 200 000 instancí tohoto viru z více jak 133 677 strojů.

Tyto čísla jsou samozřejmě v pořádku stejně jako vaše matematické schopnosti: Červ byl z některých počítačů skutečně odstraněn hned několikrát. V současnosti totiž existuje přes 20 000 variací (tzv. polymorfní virus), kterými se Koobface vyhýbá úplnému vyhubení.

Zdroj: Facebook blog via CNET

Ohodnoťte tento článek!