Uniklé sestavení „chromovaného“ Edge běží také ve Windows 7

Kdo si chce hrát, má široký prostor.

5

Nedávno na síť uniklo testovací sestavení nového prohlížeče od Microsoftu, ačkoli se tedy jmenuje stejně jako starší a pro většinu lidí stále aktuální produkt v Desítkách. Jak někteří zjistili, nový Edge běží také v Sedmičkách.

To neberu jako velké překvapení, protože Microsoft už dříve oznámil své plány – chce být multiplatformní, takže nebude podporovat jen Desítky a starší verze Windows, ale také macOS. Jen technicky zdatnější nadšenecká komunita už zřejmě přešla právě na Windows 10, takže jí ani nenapadlo zkoušet, jestli uniklé sestavení rozběhne ve Windows 7.

Tip: První dojmy z Edge postaveného na Chromiu. Prostředí se teprve diferencuje

Program se ale normálně instaluje a je založený na Chromiu, takže by tomu teoreticky nemělo nic bránit. A jak upozornil mj. Zac Bowden, nic tomu nebrání ani prakticky. Nemám možnost to aktuálně zkusit, ale uniklý prohlížeč by měl být funkční i ve Windows 8.1.

Uniklé sestavení „chromovaného“ Edge běží také ve Windows 7
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

5 KOMENTÁŘE

 1. „Jen technicky zdatnější nadšenecká komunita už zřejmě přešla právě na Windows 10“
  Technicky zdatnější jedinci mají často jako hlavní OS starší Windows 7 nebo dokonce různé linuxové distribuce a Windows 10 nechávají bezpečně umravněné ve VirtualBoxu, VMware nebo KVM, kde si mohou vesele špehovat.

  Na Windows 10 přešli hlavně ti, kteří nezvládli zabránit nucenému upgradu nebo si v poslední době kupovali nový notebook. A pak asi i někteří hráči, kteří potřebují hrát poslední herní tituly.

  • To jsou zase kecy…
   W10 bych jako vývojář nevyměnil…
   W7 byly skvělý systém, ale nahradil je prostě lepší a stabilnější systém s novými možnostmi a funkcemi.
   Ale nedivím se, je tu tolik lidí co by ještě rádi zůstali u Win XP, jelikož W7 jsou na ně moc moderní.
   Změny nemám rád, ale když jsou to změny k lepšímu, tak ano.

   • Kecy si nech od cesty.
    „W10 bych jako vývojář nevyměnil…“
    Co ti W10 jako vývojáři přináší? Určitě z rukávu vysypeš alespoň 5 věcí.

    „W7 byly skvělý systém“
    A už nejsou?

    „lepší a stabilnější systém“
    V čem lepší a při čem stabilnější? Třeba při upgradu? 🙂

    „s novými možnostmi a funkcemi“
    Pouč mě, po jakým možnostech a funkcích bych měl toužit 🙂

    Obecné řeči jak jsou nové W10 bělejší a zářivější by bylo dobré podepřít konkrétními zlepšeními. Pak teprve mohou obecné řeči získat na váze…

    „jelikož W7 jsou na ně moc moderní“
    Možná je to tím, že systém na práci má být přehledný, optimalizovaný pro ovládání myší a klávesnicí, bez zbytečných služeb běžících na pozadí, s výchozím nastavením maximálně ctícím soukromí uživatele, s předvídatelnou a ovlivnitelnou aktualizační politikou a mnoho dalšího. Poslední takové byly Windows 2000, kde MS ještě nevymýšlel zbytečné kraviny.

    „ale když jsou to změny k lepšímu“
    Kdo rozhodl, že to jsou změny k lepšímu? Změny to jsou hlavně kvůli tomu, že MS byl donucen upravit svůj obchodní model. Příjem za software má tvořit hlavně platba za použití místo platba za trvalou licenci. Z trvale zakoupených licencí se MS snaží mít další příjem („post-license monetization opportunities“). Jsou to (z pohledu uživatele) změny k lepšímu?

    • Já sice vývojář nejsem ale windows 10 mi taky vyhovuje více. Jde ale spíše o drobnosti… Mnohem víc propracovaný správce úloh, oznamovací centrum + přepínače, příkazový řádek umí vkládat text, až od Windows 10 jsem začal více používat nabídku start která mí v téhle podobě více vyhovuje, když kliknu pravým na start vyjede mi bohatá nabídka možností např. správa disků, správce zařízeni… nemusím to pak lovit kdesi v ovládacích panelech…
     a co se týče aktualizací tam taky W10 vede ještě se mi nestalo že by se mi system bez mého vědomí sám restartoval u W7 to bylo každou chvíli jak jsem zrovna prošvihnul 10 min odpočet ve W10 si určím dobu aktivního používání a mam klid (možná to uměly i W7 ale nevím ve W10 se mi všechno nastavuje snadněji)… jen ty upgrady jsou opruz ale zatím jsem zažil jen 1 mám verzi PRO a mám odložené upgrady… jedu ještě na 1709 a zatím mi to nic novějšího necpe. Ale každému vyhovuje něco jiného.

     • „Mnohem víc propracovaný správce úloh“
      Používám Process explorer (mimochodem také od MS), který je ještě propracovanější a užitečnější.

      Oznamovací centrum nepotřebuji, příkazový řádek mám cygwin (a i ten starý „cmd“ ve Windows 7 umí vkládat text, jen nešikovně přes horní lištu). Nabídku start také moc nepoužívám, ale vše důležité mám připíchnuté hned na její první „obrazovce“. Pak ještě quick launch oblast.

      „když kliknu pravým na start vyjede mi bohatá nabídka možností např. správa disků, správce zařízeni…“
      Tohle vše je dostupné v „compmgmt.msc“, ke kterému se dá dostat asi 100 způsoby a klikací cestou třeba přes pravý klik na „Tento počítač“ a „Spravovat“.

      Na Windows 7 provádím aktualizace ručně a až tehdy až já chci. PC nevypínám a doba aktivního používání je u mě hodně proměnlivá. Neexistuje aby si OS sám rozhodl, že se bude restartovat a zobrazil mě jen nějaké oznámení. Chci vědět jaké aktualizace si nainstaluji a některým se chci vyhnout (třeba vnucovaná telemetrie, která je na již „zastarávajících“ Windows 7 naprosto zbytečná).

      „každému vyhovuje něco jiného.“
      Jistě, ale každý by určitě ocenil, kdyby mu Windows OS potažmo MS nenutil co nechce. Dnes jsou stanice s Windows 10 takový botnet v rukou Microsoftu.