Edge se objeví také ve Windows 7 a bude podporovat doplňky pro Chrome

Další detaily k pár dní starému přelomovému oznámení o tom, že Edge vymění své technologie za Chromium.

10
Microsoft Edge
Microsoft Edge
-
Zdroj: logo: Microsoft | koláž: Petr Urban / Cnews

Jak to bývá běžné, Microsoft ve svém původním oznámení neprozradil všechno. Prohlížeč Edge bude nově stát na základech Chromia, takže i své vykreslovací jádro vymění za Blink a Redmondští se hodlají silně angažovat v jeho rozvoji, potažmo v rozvoji Chromia. Teď už známe pár dalších důležitých detailů, neboť Kyle Alden, projektový manažer Edge, odpověděl na několik dotazů na Redditu.

Pro nás patrně nejzásadnější je otázka doplňků. Jak jsem už dříve naznačil, výměna podvozku by mohla znamenat podporu doplňků pro Chrome, kterých existuje mnohem víc, než kolik jich kdy vzniklo pro Edge. Dobrá zpráva? Podle Aldena se s podporou doplňků, jež byly původně určeny pro Chrome, počítá.

Aplikace ze Storu, jež využívají EdgeHTML a Chakru, budou tyto integrované technologie smět využívat nadále. Vývojový tým aplikacím samozřejmě Blink a V8 nabídne, použití těchto technologií ale bude dobrovolné.

Edge nabídl i poměrně zajímavé, avšak nic přelomového, kvůli čemu byste jej měli chtít používat
Edge nabídl i poměrně zajímavé, avšak nic přelomového, kvůli čemu byste jej měli chtít používat

Dále se v Microsoftu počítá s tím, že přímo v prohlížeči bude možné vyvolávat instalace progresivních webových aplikací, podobně jako to dnes předvádí Chrome. Není tedy záměrem Microsoftu, agresivně směřovat progresivní webové aplikace do Storu, kde ovšem mohou být přítomné také – a kde mohou poskytnout lepší integraci se systémem.

Záměry vývojového týmu

Tým kolem Edge pak na Githubu zveřejnil dlouhý dokument, kde vyjasňuje své záměry. Zajímavé je, že v něm kritizuje jak se někteří weboví vývojáři a vývojářky zaměřili na podporu široce využívaných platforem (tj. hlavně Chrome), místo aby tvořili weby dle platných standardů. Kritizují i dosavadní přístup Microsoftu, kdy Edge byl spojený se systémem tak, že byl výrazněji aktualizován jen dvakrát do roka.

To prý nebylo dostatečně pružné, na případné opravy nekompatibility s weby jsme tak museli čekat delší dobu. Navíc docházelo k fragmentaci, protože ne každý má (hned) k dispozici nové vydání Windows 10. Microsoft chce dále přispět k tomu, aby prohlížeče na Chromiu byly šetrnější k akumulátoru, zaměří se na plynulé posouvání po stránkách vyvolané gesty nebo dotekem.

K dalším směrům bude patřit podpora asistivních technologií nebo zlepšování zabezpečení (zejména na zařízeních s Windows). Vývojový tým bude dále pokračovat ve své práci na tom, aby Chromium přenesl na platformu ARM64. V příspěvku na Githubu je pak explicitně potvrzeno, že Edge zamíří nejen na macOS, nýbrž na všechny další podporované řady Windows, tj. Sedmičky a Osmičky.

Edge se objeví také ve Windows 7 a bude podporovat doplňky pro Chrome
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 7 hlasů

10 KOMENTÁŘE

  1. Když už musí Edge přestavět, tak bych spíš uvítal, kdyby ho postavili na Gecku. Ta dominance Blinku je odporná. (A o podpoře doplňků pro Chrome u Edge se mluvilo ještě před vydáním desítek a skutek utek.)

  2. Vcera jsem provedl upgrade na 1809 a mam hned s Edge problem. Nechci ho spoustet maximalizovany na celou plochu, ale pokazde se tak spusti. V nastavni jsem nic nenasel a druha vec je, ze kdyz to okno Edge zmensim tim tlacitkem vpravo nahore, tak se zmensi tak, ze je pres ctvrt obrazovky. Co to je za podivnost, ze si Edge prestal pamatovat velikost a umisteni okna?
    Jde to nejak opravit?