Edge pro Linux vyjde v říjnu. Microsoft se chlubí, jak prohlížeč zoptimalizoval

6

Nový prohlížeč od Microsoftu se na Linuxu objeví už brzy. Redmondští během konference Ignite 2020 oznámili, že Edge bude dostupný během října. Nejprve samozřejmě půjde o testovací vydání a postupně bude produkt dokončen. Více o novém prohlížeči nevíme. Můžeme ovšem předkládat, že nejspíš nabídne téměř identický soubor funkcí jako na konkurenčních platformách.

Nelze ale hovořit o tom, že by vznik Edge pro Linux byl překvapivý nebo novinkou. O možném vzniku se v minulosti hovořilo opakovaně, vznik varianty pro Linux byl definitivně potvrzen loni v listopadu. Microsoft se také chlubí tím, jak se jeho prohlížeč zlepšil.

Pomocí různých optimalizací v průběhu tohoto roku docílil, že se rychlost zvedla až o 13 %. Konkrétně jde o údaj z benchmarku Speedometer 2.0. Microsoft začal využívat Profile-guided optimization a Link-time optimization, obě představují optimalizační techniky kompilování. Vývojový tým se dále zaměřil na plynulé posouvání po stránce. Nový Edge se kvůli multiplatformnosti nemohl vydat cestou těsné integrace s API Windows, jež zajišťovala plynulost v původním Edgi. Microsoft nicméně vymyslel pár zlepšováků a ty se projevily i v jiných prohlížečích postavených na Chromiu.

Edge dále konzumuje méně paměti v novém vydání Windows 10. Je to ovšem na úkor určitého zvýšení vytížení procesoru. Microsoft to považuje za přijatelný kompromis, např. Google nikoli. Obecně však Microsoft tvrdí, že konzumaci systémových prostředků hodlá redukovat. Týká se to rovněž velikosti aplikace, jež se v posledním půl roce zmenšila o polovinu. Další novinky prý budou následovat.

Zdroje: Microsoft Edge Blog | The Verge

Edge pro Linux vyjde v říjnu. Microsoft se chlubí, jak prohlížeč zoptimalizoval
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlasů

6 KOMENTÁŘE

 1. Vyjimecne to Microsoft chytil za spravny konec. V praci to pouzivame, varianta by byla Chrome a to tim padem mohlo jit z PC do aleluja.
  Osobne se mi Edge libi i vic jak Opera, ale samozrejme co se tyka funkci, tak je Opera bohatsi. Nicmene Vivaldi je nej a dlouho bude. 🙂

  Edit: K samotnemu linuxu, jsem rad. Linux je pro me sice jen alternativni OS s obcasnym vyuzitim, ale bavi me o dost vic, kdyz i tam muzu mit vsechno co na Windows. Samozrejme je treba udelat i synchronizaci, abych mohl na linuxu v Edge pokracovat tam, kde jsem na Windows prestal.

 2. „Microsoft začal využívat Profile-guided optimization a Profile-guided optimization, obě představují“
  Opravdu jsou to dvě a nikoliv jedna optimalizace? 🙂

  „Nový Edge se kvůli multiplatformnosti nemohl vydat cestou těsné integrace s API Windows, jež zajišťovala plynulost v původním Edgi.“
  Čili nemohou už zneužívat dominantní postavení Windows OS aby jejich programy fungovaly rychleji.

   • Jenže MS u Internet Exploreru používal i neveřejné API, které si navíc měnil, jak bylo potřeba. Proto nemohla konkurence toto API využívat a MS tím zneužíval dominantní postavení v OS.

    Teď, když museli vzít cizí otevřené zdrojové kódy a každá levárna je hned vidět, musí začít hrát fér.

     • To je právě ono, na co jsem upozorňoval. Stav se změnil v okamžiku nasazení nového prohlížeče s otevřeným zdrojovým kódem (Chromium rebrandované na Edge). A za to by měl být každý nestranný uživatel rád.

      Takže není potřeba abyste se v článku zmiňoval o IE a rovněž není nutné abych věděl, kdy vyšla poslední verze 🙂