Microsoft na straně Googlu. Bude podporovat jeho obrazový formát WebP

3
WebP
WebP

JPEG pro fotky, bezztrátový PNG pro grafiku a GIF pro animace. Svatá trojice nesmrtelných obrazových formátů používajících se nejen na webu už mají univerzální nástupce spojující výhody všech tří formátů do jednoho.

Lépe našlápnuto má HEIF, který se zřejmě uchytí v profi sféře a ve fotoaparátech. Googlovská alternativa WebP se pravděpodobně uchytí na webu a v open source softwaru. Formát je totiž sám open source a není svázán přísnou/drahou licencí jako HEIF.

WebP slibuje efektivnější kompresi. Podle Googlu dokáže při stejné kvalitě generovat minimálně o čtvrtinu menší soubory než PNG i JPEG. Navíc podporuje průhlednost (alfa kanál) i u ztrátové komprese, a pak dokáže velikost souborů oproti PNG srazit na pouhou třetinu.

Google svůj formát vycházející z video komprese VP8 představil již v roce 2010, ale teprve letos v dubnu vyšla jeho finální verze 1.0. I to byl možná důvod, proč se o něj začal zajímat také Microsoft. Momentálně již pracuje na jeho podpoře v prohlížeči Edge. Možná to stihne rychleji než Mozilla. Ta na WebP pracuje už dva roky, ale ve Firefoxu tato novinka stále chybí.

WebP chvíli zvažovali i v Applu, formát podporovalo Safari v betaverzi iOS 10, ale ve finální verzi už bylo všechno jinak. A do iOS 11 se novinka rovněž neprobila. WebP je dostupný v Chromu a Opeře. Na webu jej používá Google nebo Facebook. Z obrazových softwarů jej plně podporují editory Gimp, ImageMagick, Pixelmator nebo prohlížeče XnView a IrfanView.

Microsoft na straně Googlu. Bude podporovat jeho obrazový formát WebP
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94%) 10 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. Nevíte o nějakém porovnání těchto dvou formátu – HEIF a WebP? Vše, co se mi doteď podařilo najít jsou pouze porovnání s klasickými formáty, ale ne tyto dva navzájem. Jak jsou na tom s datovou náročností vůči sobě, s kvalitou obrazu, co vše dokáži mimo prosté skladování obrazových dat…

  2. Myslím si, že naprostou většinu lidí u fotky zajímá jen to, aby si ji mohli prohlédnout všude. Takže v dohledné době ani HEIF, ani WebP nemá proti existujícímu jpg moc šancí. Pokud ale někdo šanci má, je to HEIF. Jeho tvůrci jsou firmy, které mají pod palcem výrobu značné části spotřební elektroniky, od foťáků až po televize. Tomu Google nemůže s WebP konkurovat a vyjednat podporu pro něj bude nanejvýš problematické právě proto, že by to musel protlačit u tvůrců konkurenčního formátu.