
Webové stránky mají své standardy HTML a CSS, které přesně určují, jak má validně nakódovaný web vypadat. Jenže pak jsou tu nedokonalé prohlížeče, které si některé standardy vykládají po svém. Tvůrci webů s tím musí počítat a kromě snahy o validní web pak ještě kódují další řádky navíc, aby zajistili kompatibilitu s dalšími prohlížeči. Někteří na validitu rezignovali a dělají web schválně „nepřesně“, hlavně aby byl čitelný v rozšířených prohlížečích.
Microsoft i Google nyní oznámili zahájení spolupráce s několika dalšími výrobci prohlížeč (jmenovitě s Mozillou, nikoho dalšího nejmenovali). Cílem je eliminovat největší problémy v kompatibilitě mezi prohlížeči. Projekt nazvali Compat2021.
Jízlivý komentář by mohl poznamenat, že by možná stačilo dodržovat standardy. Firmy se dohodly, že na základě vlastních průzkumů vyřeší pět největších problémů v kompatibilitě. Konkrétně: CSS Flexbox, CSS Grid, pozicování (position: sticky), aspect-ratio a CSS transforms. Vyřešení těchto pěti problematických prvků by prý mělo výrazně zlepšit kompatibilitu.
Jaký webový prohlížeč používáte nejčastěji?
Google i Microsoft nyní ve svých prohlížečích víceméně využívají stejné vykreslovací jádro (Blink) zatímco Firefox používá Gecko a Safari pak WebKit. Microsoft vzdal vývoj vlastního jádra v roce 2018. Rozdělení ale není tak striktní a některé jádra jsou propojená či mají společnou historii, což by vydalo na samostatný článek.
Aktuální statistika rozšíření webových prohlížečů:
Source: StatCounter Global Stats – Browser Market Share
Zdaleka nejrozšířenějším prohlížečem je Chrome, s velkým odstupem pak Safari. Všechny ostatní prohlížeče (Firefox, Edge, Opera, IE) potom paběrkují. Velký propad za poslední roky zaznamenal hlavně Firefox.
Docela ironie, že zrovna Microsoft poučuje ostatní kvůli sjednocenému vykreslování HTML/CSS kódu, když si vždy webové standardy vykládal po svém a celou tuto šarádu de facto odstartoval.
Ehm, před ním to dělal Netscape.
Irelevantní. Každý, kdo to dělá/dělal, by potřeboval za uši.
Hlavně – už je mu to jedno. Vykresluje stejně jako vše ostatní postavené na Chromiu.
Spíš se nabízí otázka, zda taková iniciativa má ještě nějaký smysl. Zvlášť, když dvě třetiny tohoto uskupení jsou zástupci téhož…
Ještě bych možná pochopil Google + Mozilla + Apple. Toto ne.
Až na to, že ty browserové statistiky nejsou validní, pokud vím, např. právě od MS Edge, se tam počítá, ještě na starém jádru ( edgehtml) a nový edge založený na chromiu se počítá do Chrome a někde jsem četl, že se tyto statistiky zruší úplně.
Yup. Jelikož se Google chová jako prase k ostatním prohlížečům a úmyslně jim hází klacky pod nohy a rozbíjí na nich svoje služby, tak to velká část z nich vzdala a hlásí se jako Google Chrome místo svého vlastního názvu.