Microsoft hodnotí situaci. Osmičky si vedou dobře, zejména u hráčů

0

Prohlížeče z globálního pohledu

Statistiky od společnosti Net Applications.com již nějakou dobu vypadají dost podobně, resp. se pohybují v kruhu. Internet Explorer výrazně neklesá. Zakotvil pod hranicí padesáti procent, nikomu se nedaří ho odtamtud vykopat. V lednu se propadl na 48,54 %, ještě před několika měsíci se ale jeho celosvětový tržní podíl kolem podobné hodnoty motal také. Třeba před rokem jsme ale byli svědky toho, že se s každým měsícem jeho používanost zmenšila. Tenčící se tržní podíl ale vystřídala stabilní pozice. Trh je nasycen a uživatelé nemají důvod k migraci.

Předchozí měsíc: Statistika: poptávka po Windows 8 existuje, po Windows 7 také

Jediný, kdo v průběhu času ještě pořád ztrácí, je Mozilla. Podíl Firefoxu se nicméně ztenčuje tak pomalu, že se nedá o žádném palčivém problému mluvit. Za rok ztratil nějaká dvě procenta. V prosinci jej používalo 17,73 % uživatelů, zatímco v lednu 17,50 %. Pravdou zůstává, že ani Chrome, podpořený takovým velikánem, jakým Google je, se stále nestalo tržní dvojkou. Procenta v jeho případě tančí čardáš. Naposledy se jeho podíl výrazně ztenčil z 16,29 % na 15,58 %. Připomínám, že se mu nedaří prorazit a udržet se nad hranicí osmnácti procent.

 

Skoro jako obvykle propady zavinilo Safari, které naopak měsíc od měsíce posiluje (až na minule). Tentokrát se vyšvihlo z 10,84 % na velmi pěkných 11,79 %. Rostly nicméně i podíly jiných prohlížečů, které to do hlavního výběru nedotáhly.

Zajímá vás, jak moc drtí počítače v surfování mnohem mladší tablety a telefony? V lednu byla miska vah nakloněna klasickým pracovním strojům nakloněna celými 87,75 %. Pomocí mobilních zařízení uživatelé probrouzdali podíl ve výši 11,79 %. Asi není třeba dodávat, že tablety a smartphony v oblasti prohlížení webu postupně vytlačují rozměrnější počítače. Jejich počty se momentálně s počítači nedají srovnat; mají co dohánět.

Tržní podíly prohlížečů v lednu 2013
Tržní podíly prohlížečů v lednu 2013

Operační systémy a Steam

Už v neděli jste si u nás mohli přečíst, že se ve srovnání s prosincem Sedmičky vůbec poprvé vydaly směrem dolů, zatímco Osmičky své postavení posílily. Dvě slova: levné upgrady. Především majitelé novějších počítačů povyšovali svá dosavadní Windows. Je pravděpodobné, že řada méně znalých uživatelů používá Windows XP a neupgradovala, protože ani netušila, že existovala nějaká výhodná nabídka přechodu. Staré počítače navíc nutně nemusí splňovat nároky moderních Osmiček. A proč by také nezúčastnění lidé přecházeli, že? Kdepak, pružněji reagují ti, kteří si s počítačem více rozumí a hrají si s ním.

Předchozí měsíc: Migrace hráčů na Windows 8 pokračuje. Přešlo na ně skoro 7 % uživatelů Steamu

Tím spíš takoví uživatelé využijí nové funkce. Statistiku od Net Applications.com již znáte, podívejme se tedy, jak na novinku mezi operačními systémy reagují hráči. Na vývoj používaných platforem mezi jedinci, jež používají herní službu Steam, se pravidelně díváme od prosince. Čísla od firma Valve naznačila, že právě tato skupina uživatelů se novinek nebojí. Pro Microsoft pozitivní zprávy pokračují. Sedmičky sice z prvního místa nikdo sesadit nedokázal, a uplyne hodně vody, než k tomu dojde, přesto se jejich podíl ztenčil o 0,74 % na 69,73 % (když sečtete podíly 32bitové a 64bitové edice).

Operační systémy a Steam v lednu 2013
Operační systémy a Steam v lednu 2013

Dvě bitové edice Windows 7 současně drží první dvě příčky. 64bitová nicméně nad svou sestrou výrazně vede. Jen si to srovnejte, 55,55 % versus 14,18 %. Třetí místo pro sebe usurpovala Windows XP. Také se propadla, a to o 0,37 % na konečných 9,66 %. Na čtvrtém již naleznete Osmičky, konkrétně v 64bitové edici, která obsadily 8,04 % sestav hráčů se Steamem. 32bitovou verzi naopak naleznete mnohem hlouběji s podílem 0,72 %. Když to sečtete, vyjde vám, že Windows 8 v lednu používalo 8,76 % uživatelů Steamu. Za měsíc si tak systém polepšil o 1,83 %!

Kdyby vás zajímalo, jak se vedou taková Windows Vista, vězte, že ne moc dobře. Jejich obliba upadá. Naposledy bitové edice v součtu ztratily 0,94 % a skončily s podílem 6,02 %. Jejich používanost v posledních měsících rapidně klesá. Dokonce mnohem vyšší měrou než je tomu u Windows XP. Kompletní výsledky sběru dat, včetně přehledu o hardwaru, používaném uživateli Steamu, naleznete na webu store.steampowered.com.

Microsoft bilancuje: uživatelé se v dlaždicích orientují

Osmičky bedlivě sleduje sám Microsoft. O jejich (ne)úspěších příliš nemluví, před měsícem jen suše oznámil, že prodal 60 milionů licencí. Novinka na poli operačních systémů již trh okupuje více než 90 dní. Při té příležitosti se připomenula Tami Rellerová, šéfka financí a marketingu, aby zhodnotila, jak si Windows 8 vedou. Kdybyste čekali, že oslní nějakým novým pěkným číslem, raději své očekávání ztlumte. Podobně jako minule, také tentokrát jsme se dozvěděli, že si Osmičky vedou zhruba stejně jako ve své době Sedmičky. Microsoft to považuje za dobrý start.

Samozřejmě ho ale čeká ještě hodně práce. Což je opravdu šokující odhalení. Nedávno jsme říkali, že na trhu chyběla a stále chybí zařízení s dotekovou obrazovkou. I takové notebooky s dotekovými displeji najednou v kombinaci s dlaždicemi vstupují do nového rozměru ovládání. To Rellerová v podstatě potvrdila. Na zlepšení situace stále čeká katalog aplikací. Windows Store stále neobsahuje dostatek kvalitních aplikací, naopak ho zaplavuje spam. Jejich počty jsme přeměřovali nedávno a víme, že se situace zlepšuje. Bohužel zdaleka ne tak rychle, jak by si uživatelská základna přála.

Noví uživatelé se prý ve Windows 8 zorientují rychle
Noví uživatelé se prý ve Windows 8 zorientují rychle

Podle Rellerové je od spuštění obchodu, které proběhlo 26 .října, počet aplikací čtyřnásobný a nedávno byla překonána hranice 100 milionů stažení. Uživatelé se na dlaždicovou vlnu naladili dobře. Polovina nováčků se prý v systému zorientovala do pěti minut. Již v první den valná většina lidí spustí nějakou aplikaci z Úvodní obrazovky, najde ovládací panel Šém a, ehm, také objeví desktop. Půlka lidí v tento den rovněž navštíví Windows Store. V průměru se po dvou týdnech počet připnutých dlaždic zdvojnásobí.

V budoucnu se máme těšit na nová zařízení. Zřejmě přijdou také nové tablety s mnohem menší úhlopříčkou obrazovky. Americké novinářce Mary Jo Foley dále Rellerová sdělila, že dotekové aplikace od Microsoftu skutečně potřebují podstatně vylepšit a že k tomu dojde. Bohužel nevíme, kdy. Novinky nicméně firma chystá, to by nás mělo utěšovat.

Zdroj: Net Applications.com | Valve | Blogging Windows | ZDNet

Ohodnoťte tento článek!