Microsoft kapituluje. Končí s prodejem hudby, Groove bude obyčejný přehrávač pro Windows

V Česku služba spuštěna stejně nikdy nebyla, takže nemáme důvod ji příliš oplakávat. Jedná se však o další neúspěch na spotřebitelském trhu.

0
Groove Music
Groove Music

Microsoft svou hudební službu do Česka nikdy nepřivezl. Provozoval ji jen v pár zemích, na rozdíl od velmi rozšířených služeb jako Spotify nebo Deezer. Služba zažila dva restarty. Nejdříve šlo o obchod s digitální hudbou spojený s kapesními přehrávači Zune, přičemž bylo možné si za 10 dolarů pořídit také neomezený měsíční přístup ke katalogu.

Zune Music Pass fungoval do roku 2012, kdy Microsoft skoncoval se svými pokusy uspět na trhu s MP3 přehrávači. Neskončily však jeho snahy s prodejem hudby. Na podzim uvedeného roku předplatné a obchod s hudbou přejmenoval a využil jiné silné značky. Xbox Music – tarif předplatného se pak nazýval Xbox Music Pass – vydržel několik let. V roce 2015 si ale Microsoft přiznal, že zvolené jméno plete ty, kdo nevlastní konzoli.

Zvoleno bylo nové jméno. Groove – tarif předplatného se nazýval Groove Music Pass – bylo lepší pojmenování než přechozí, neboť má tematicky něco společného s muzikou. V překladu se totiž jedná o rytmus hudby. Staronová služba přišla byla na trh uvedena v souvislosti s Windows 10. Jenže po dalších zhruba dvou letech Microsoft oznámil, že se streamováním hudby končí úplně.

Microsoft se vzdává

Samotná aplikace Groove Music bude podporovat správu vlastních hudebních kolekcí, pokud nějakou vlastníte, nebude však možné si pořídit Groove Music Pass ani nakupovat novou hudbu. V rámci partnerství Microsoft všem, kdo si Groove předplatili, doporučí přejít na Spotify. V příštím týdnu se na zařízení s Desítkami dostane nová verze přehrávače Groove, jež umožní přenést své seznamy stop do Spotify.

Obsah Groove Music Passu bude pro potřeby migrace dostupný minimálně do 31. ledna 2018. Aplikace Groove Music pak umožní nákupy, stahování či streamování hudby jen do 31. prosince 2017. Poté se stane obyčejným přehrávačem pro vaše empétrojky. Standardně byste při založení nového účtu směli používat Spotify Premium po 30 dní, v případě migrace z Groovu ale získáte 60 dní.

Microsoft připravil dlouhý seznam otázek a odpovědí k ukončení služby a migrace obsahu do Spotify, do kterého můžete případně nahlédnout. Spotify dnes používá 140 milionů lidí, předplatné Premium si pak platí 60 milionů. Redmondští se nám nikdy nesvěřili, jak se jejich službě vedlo. Zjevně jim už ale nestojí za námahu, konkurence je dostatečně dobrá. Microsoft na tomto poli nedokáže nabídnout víc. Tato kapitulace se tak trochu dala očekávat.

Ohodnoťte tento článek!