Microsoft miluje Linux. Nebude na něj útočit a firmám nabídne zdarma své patenty

16
Microsoft miluje Linux
Microsoft miluje Linux

Redmondská firma po nástupu Nadelly do ředitelského křesla neustále tvrdí, že miluje Linux. Pro tento systém uvolňuje vývojářské nástroje, zahrnula podporu různých distribucí do Windows 10, linuxový software nechává běžet ve svém cloudu Azure a k tomu dokonce i vyvinula vlastní operační systém pro IoT založený na linuxovém kernelu. Dva roky už je éž platinovým členem Linux Foundation.

Včera Microsoft podnikl další velký krok. Firma se připojila do Open Invention Network (OIN), organizace sdružující firmy jako IBM, Red Hat, SUSE nebo Google, které si navzájem křížově licencují softwarové patenty a které mezi sebou mají dohodu o neútočení. Do OIN jsou zapojeny patenty více než 2600 firem a jednotlivců. Sám Microsoft poskytne linuxové komunitě přes 60 000 patentů a doufá, že jeho krok přiměje další společnosti, aby učinily totéž.

Fedora 28Podle dva roky staré zprávy měl Microsoft v USA a ve světě přiznaných 59 000 patentů a dalších 36 000 čekalo na schválení. Je tedy možné, že v rámci OIN poskytne všechny nebo alespoň velkou část svého portfolia.

Od nenávisti k lásce

V Redmondu se za posledních 10 let odehrály velké změny v myšlení. Ještě v roce 2007 firemní právníci mluvili o vykrádání myšlenek ze strany Linux, OpenOffice.org a jiných open source programů. Po nástupu Androidu a Chrome OS začal tlačit na výrobce a zavázal si je k placení licencí, na kterých ročně vydělal několik miliard dolarů. Důležitým krokem byla dohoda o neútočení, kterou v roce 2016 podepsal s Googlem.

Jak se zapojení do OIN projeví v praxi, ale vyvolává spíš otázky. Tato síť pokrývá „linuxové systémy“, ale není zřejmé, jestli do této škatulky opravdu patří i Android a Chrome, které na linuxovém kernelu běží, ale všemožně se to snaží maskovat. A pokud by se to vztahovalo i na Android, jak by na tom byli výrobci mobilů, kteří si systém ohýbají k obrazu svému a neposkytují už k němu zdrojové kódy. A jestli by případně přestali platit licenční desátky.

Skeptická je i Free Software Foundation, která tvrdí, že prohlášení Microsoftu jsou příliš vágní. Nadace Richarda Stallmana požaduje, aby se Microsoft jasně vyjádřil, jestli se neútočení opravdu týká i Androidu nebo dalšího svobodného softwaru.

Uvolnění patentů neznamená, že by Microsoft otevřel Windows. Může to ale pomoci k bezproblémové adopci souborového formátu exFAT, okopírování technologie ClearType (vyhlazování písma) nebo volné implementaci DirectX v nástrojích jako Wine.

Microsoft miluje Linux. Nebude na něj útočit a firmám nabídne zdarma své patenty
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 13 hlasů

16 KOMENTÁŘE

  • S Wine je Direct3D v Linuxu naprosto legální. Kdyby ale Microsoft otevřel (alespoň k nahlížení) zdrojové kódy své implementace pro Windows OS, mohlo by se Wine podstatně zlepšit. Druhá možnost by byl binární blob, ale i to by byl posun.

  • Určitě by to pomohlo, ale pro „takové to domácí paření“ je tady už teď DXVK pro překlad D3D10 a D3D11 na Vulkan a poměrně nově linuxový Steam klient začal právě DXVK používat. Už jsem si na tom hrstku Windows-only her zahrál a co mi na integrované grafice běželo na Windows, běží i na Fedoře.
   Na překlad D3D9 a D3D12 na Vulkanu jsou taky běžící projekty (VK9, resp. VKD3D), ale ještě nejsou tak daleko.

  • Patentová ochrana v U.S.A. snad platí 20 let, takže například schopnosti Windows XP vydané v 2001 nebudou asi již dlouho patentově chráněny (autorská ochrana kódu je něco jiného). Business by si v 90% případů asi s kompatibilitou Win32API/XP vystačil i dnes.

  • Ježkovy zraky jen to ne. Linux ve smyslu toho klasického desktopu nevypadá, že by se někam hrnul. Jestli něco hrozí, že nahradí Windows jako mainstreamovou počítačovou platformu, tak to je Android, ne Ubuntu/Fedora/Suse&spol. A to by teda byla fakt katastrofa a hrůza, IMHO. Už jen ta šílená situace, že co zařízení/deska/SoC, to vlastní kernel, kterej za rok přestanou udržovat. No zlej sen

    • Jenže, jak je vidět, nemyslící davy přesně tohle chtějí. Nedovedu si představit, že by se to skutečně šířilo i u počítačů, které člověk obvykle má doma déle, než ty záruční dva roky…

    • To taky nemusí úplně fungovat. Když se o ty ovladače v jádře výrobce přestane starat, tak začnou hnít a ze stromu je zase vyhodí. Takže když na to budou kašlat, tak jsme nakonec tam, kde jsme byli… oni to můžou někdy zachránit dobrovolníci, ale moc se na to dlouhodobě spoléhat nedá.
     Druhý problém je, že dostat ovladače do vanilla jádra může trvat delší dobu, což nemusí být pro výrobce toho hardwaru únosné.

     Mě je sympatičtější ta politika WIndows, kde mají ovladače stabilní API/ABI, takže si je může výrobce hardwaru aktualizovat nezávisle na jádře OS a jádro se může aktualizovat nezávisle na nich. Ani tam není vyhráno, protože občas se to přece jen změní a staré ovladače už na novém systému nepůjdou. Linux to takhle ale každopádně nemá a ani nikdy mít nebude.