Microsoft Lumia 550: Nejlevnější s LTE, ale s řadou ústupků [recenze]

0

Na Lumii 550 jsem se hodně těšil. Telefon byl na trh uveden s cenou nižší, než jakou kdysi měla Lumia 520, dosud nejpopulárnější telefon s operačním systémem Windows. Oproti ní má větší displej s větším rozlišením, dvojnásobek paměti RAM, což znamená rychlejší běh aplikací i systému samotného, a hlavně LTE. V době, kdy operátoři už nehodlají pokrytí sítí 3G rozšiřovat, je to rozhodně dobrá zpráva. LTE má v tuto chvíli lepší pokrytí než 3G, a to hlavně mimo města, nehledě na to, že LTE úspornější. Zrychlil se i procesor, místo dvou jader tu máme jádra čtyři, a to se u moderních aplikací cení.

Microsoft Lumia 550

Mezi modely Lumia 520 a Lumia 550 pak patří hned několik dalších telefonů, jako Lumia 530, 535 a 540, nicméně až na model 540 nejde o nic, co by stálo za pozornost. Model L530 je výbavou dokonce horší než L520, L535 má sice pět palců, ale nízké rozlišení, a jediný telefon, který z pětkové řady stojí za pozornost, je Lumia 540 s osmimegovým foťákem a HD rozlišením, jenže ten u nás nabízí jen několik menších obchodů a velcí hráči jako CZC nebo Alza jej úspěšně ignorují. Nehledě na to, že výhodnějším modelem je v tomto případě Lumia 640, která jen za cenu o něco vyšší přináší o mnoho více muziky.

Solidní lowend

Lumii 550 tedy lze brát jako nový lowendový model Microsoftu, který nabízí rozumnou výbavu za relativně slušný obnos peněz. Jde o 4,7″ model, který leží mezi Lumiemi 435 a 532, což jsou čtyřpalcové modely s velmi chabou výbavou, a pětipalcovým modelem 640 DualSIM/LTE, který v tuto chvíli považuji za Windows mobil s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pokud to myslíte s Windows na mobilu vážně, je Lumia 550, případně Lumia 640 ideální startovací model.

Na českém trhu stojí novinka ve velkých obchodech 3 490 Kč, dá se ale snadno sehnat pod tři tisíce s daní. Neprodává se ve verzi Dual SIM, což může některým uživatelům vadit, na druhou stranu jde o jeden z nejlevnějších LTE telefonů s HD rozlišením na trhu. Doporučit tak lze nejen uživatelům, kteří si chtějí vyzkoušet operační systém od Microsoftu, ale i těm, kteří ho hodlají používat v běžném provozu a současně si užít rychlá data.

Zkrátka taková vanička

Nové Lumie uvedené během roku 2015 vypadají hodně podobně. Základem designu je plastová, resp. polykarbonátová vanička, do níž je usazeno tělo telefonu. Zadní kryt se dá celý sejmout, což není právě snadná operace a vyžadujte to trochu úsilí (násilí). Pod krytem je baterie, slot na kartu nanoSIM a microSD kartu. Displej nad vaničku trochu vystupuje, takže není v rovině jako u Lumie 640; je to stejné řešení, jaké najdeme u Lumie 950. Okolo displeje je tenký plastový rámeček, takže při pádu na roh by nemělo dojít ke kontaktu skla s podlahou.

Oproti starším Lumiím se 550 (a také 950) prodává pouze ve dvou barevných provedeních, a sice černé a bílé, přičemž bílý je pouze zadní kryt, nikoliv telefon jako celek. Tytam jsou barevné variace jako žlutá, zelená nebo oranžová, jakými se Lumie chlubily doposud. Míra individualizace se tak výrazně snížila a právě pastelové barvy dělaly Lumie zajímavými. Tento designový jazyk mimochodem zvýhodňuje právě levné mobily – na první pohled nepoznáte, jestli má volající v ruce Lumii za patnáct, nebo za tři tisíce. Mobily jsou si totiž velmi podobné.

Solidní lowend

Displej a výkon

Větší baterie by se určitě vešla

Telefon je vzhledem ke své 4,7″ úhlopříčce celkem velký a tlustý, má velké okraje jak na bocích, tak hlavně nad a pod displejem. L550 je jen o kousek menší než L830, která má ale 5″ displej. Svou tloušťkou téměř jednoho centimetru pak patří k nejtlustším telefonům současnosti a je o více jak milimetr tlustší než model L535 nebo L540. Přitom baterii má telefon ryze standardní, nelze tedy říci, že by větší tloušťka byla obětí za akumulátor nějaké výrazně velké kapacity.

Na přední straně jsou kromě reproduktoru umístěny také senzor přiblížení, světelný senzor a čočka fotoaparátu. Oba senzory jsou hodně viditelné, zatímco současným trendem je jejich co největší maskování. V dolní části je pak v malém „výkusu“ umístěn mikrofon. Zadní straně dominuje vystouplá čočka fotoaparátu (proč, když je mobil tak tlustý?), hned vedle jednoduchý LED blesk a ve spodní části škvíra mikrofonu. Stejně jako u L640, i zde je mobil hodně utlumen, když jej položíte zády na stůl.

Na bocích pak dole najdeme konektor microUSB, nahoře klasický jack pro sluchátka (která mimochodem nejsou v balení) a po straně pak ovládání hlasitosti a tlačítko zapnutí. Samostatné tlačítko pro fotoaparát chybí, to je ale bohužel nevýhoda všech levných Lumií. Krycí sklo není Gorilla Glass, to najdete až v Lumii 640. Displej také nedisponuje technologií Clear Black, takže černá je méně černá než u zmíněné L640, která tento filtr nabízí.

Povedený displej

Glance Screen naštěstí nechybí, takže ve vypnutém stavu se na displeji zobrazují notifikace a hodiny. Vzhledem k použitému displeji typu IPS ovšem svítí celý displej, ne jen jednotlivé body, což snižuje výdrž. Je ale velmi příjemné pouhým pohledem na displej vidět, kolik máte zmeškaných hovorů či si kolik dorazilo mailů. Probuzení mobilu poklepáním však už chybí – věřím, že je to jenom softwarová záležitost a Microsoft tuto možnost časem zpřístupní; je to hodně návykové (Lumia 640 to umí).

Měření barevné odchylky
Měření barevné odchylky

Displej jako takový lze jen pochválit. Má na svou velikost relativně vysoké rozlišení, 1 280 × 720 bodů znamená při 4,7″ úhlopříčce hustotu bodů 315 ppi, tedy tolik, co má iPhone. Telefon má skvělý maximální jas, takže je výborně čitelný na slunci, naopak minimální jas by mohl být o něco nižší, aby displej v noci nesvítil tolik do obličeje. Barvy utíkají trochu do teplých odstínů, to lze ale napravit posuvníkem v nastavení, kde lze teplotu barev ovlivnit, stejně jako jejich sytost. Telefon má čidlo pro nastavení jasu, takže si jen vyberete úroveň „zásahu“ – zda preferujete spíše vyšší, nebo nižší jas, a o víc se nemusíte starat.

Ten výkon, ten výkon

Naměřili jsme
Antutu – celkové skóre 9 038 bodů
Antutu – CPU integer 3 747 bodů
Antutu – 2D graphics 452 bodů
Antutu – Storage Write 173 (298 MB/s)
Antutu – Storage Read 223 (312 MB/s)
PhoneMark Pro – celkové skóre 625 bodů
PhoneMark Pro – CPU 688 bodů
PhoneMark Pro – Memory 618 bodů
PhoneMark Pro – Graphics 643 bodů
PhoneMark Pro – Storage 556 bodů
WP Bench – celkové skóre 216 bodů
WP Bench – CPU 5375 ms
WP Bench – Data 6532 ms
WP Bench – GPU 869 frames; 29 f/s

Asi největším negativem Lumie 550 je její nízký výkon. Použitý Snapdragon 210 v kombinaci s Adreno 304 je zhruba o polovinu slabší než současný rozumný základ, Snapdragon 400/410 (Adreno 305). Druhý jmenovaný najdeme v Lumii 640 a ani tam nijak neexceluje, ale žít se s ním dá. Microsoft asi testuje, s jakým nejhorším hardwarem mohou ještě Windows 10 fungovat. Pravdou je, že v systému samotném slabý procesor neodhalíte, desítky a koneckonců i osmičky jsou tak skvěle odladěny na slabý hardware, že se hýbou skoro tak dobře jako na Lumii 950.

Pravou podstatu procesoru a grafiky odhalíte ve chvíli, kdy spouštíte a provozujete aplikace třetích stran. Například Spotify startuje deset sekund a skoro stejnou dobu se i obnovuje, když se do něj vracíte. Mapy jsou extrémně pomalé, reakční doba na zoom nebo posuv je zoufalá. Nenáročné hry jedou, ale nechtějte hrát nějakou moderní 3D hru, kde je více objektů najednou. Pomaleji startuje také fotoaplikace, dlouho trvá i postprocessing obrázků. Zkrátka Snapdragon 210 je v pohodě, dokud čtete maily, prohlížíte si web nebo sjíždíte Facebook. Na druhou stranu to činí pro většinu uživatelů zhruba 90 % mobilní aktivity, takže slabý procesor mnohé nijak brzdit nebude.

Osm giga stačí

Procesoru sekunduje 1 GB RAM, což se u Lumií (mimo 950/XL) stalo standardem. Není to mnoho, ale pro slušný běh systému to stačí a pár aplikací systém udrží v paměti tak, aby se nemusely neustále startovat znovu. Půl gigabajtu by už bylo žalostně málo a Windows 10 jsou přece jen náročnějším a pokročilejším systémem.

Pro uložení dat máte k dispozici 8 GB, přičemž tři gigabajty zabere samotný systém, takže na data a aplikace toho mnoho nezbývá. Naštěstí je tu slot SD, kam můžete dát až 200GB kartu. A protože systém umí skoro vše odsunout a provozovat z karty, není malá vnitřní paměť naprosto žádným problémem. Jen doporučuji koupit kartu dostatečně rychlou, aby start aplikací a ukládání fotek nezdržovalo. Ideální je mít aplikace v paměti a data na kartě, čehož lze v této konfiguraci dosáhnout.

Je také dobré udržet si alespoň jeden gigabajt paměti volný pro aktualizace systému. Pokud jste v programu Windows Insider, přichází aktualizace dvakrát až třikrát do měsíce a dost zdržuje neustále uvolňovat paměť, aby se mohly nainstalovat. Microsoft už naštěstí s poslední aktualizací začal dělat jen rozdílové upgrady, takže nároky na volnou paměť už nejsou tak vysoké – nestahuje se celý systém.

Foťák a hodnocení

Windows 10 se neustále vyvíjí

Lumia 550 jako jeden z prvních byla na trh uvedena přímo se systémem Windows 10 a aby se stihnul předvánoční trh, bylo prvotní „oficiální“ sestavení hodně nedodělané. Během prosince, ledna a počátku února se pak objevila další veřejná verze a mimoto ještě přibližně desítka verzí vývojářských v programu Insider. To celkem jednoznačně ukazuje, jak nehotový systém Windows 10 byl – a vlastně stále ještě je, i když mnou naposledy testované sestavení 71 již celkem stabilní bylo. Stále ale padala aplikace počasí a několikrát se mi podařilo telefon zamrznout natolik, že bylo nutno vyjmout baterii.

Microsoft Lumia 550

Je ale vidět, že Microsoft na systému usilovně pracuje a že se s každým sestavením daří nějakou tu chybu odchytit. Nové funkce ale nepřibývají, jen se zlepšuje stabilita a výkon systému. Zlepšila se i výdrž chodu na baterii, což je mimochodem jedna z hlavních výhod Windows – se stejnou kapacitou a hardwarem dokážou mobily s Windows vydržet déle, než by tentýž „dal“ s Androidem. Například Lumia 640 s baterii o kapacitě 2500 mAh zvládla být při životě až tři dny, a to běželo vše od synchronizace e-mailů až po aktualizaci aplikací na pozadí.

Lumia 550 má baterii o něco slabší, jen 2200 mAh, dva dny ale zvládá v pohodě, když s ní občas zavoláte, podíváte se na internet nebo čtete maily. Při opravdu náročném využití a zapnutým Glance Screen sice budete dobíjet přes noc, ale většinu času půjdete k nabíječce až druhý den večer a jednou mi vydržela dokonce i tři dny – to ale byla v roamingu a tudíž nebyla zapnutá data, jen Wi-Fi. Faktem ale je, že se starším sestavením systému se vybíjela o poznání rychleji. Lumia 550 nepodporuje bezdrátové nabíjení a dobíjení trvá standardní dobu, tedy okolo třech hodin.

Foťák pro focení venku

Oproti modelu L640 je také horší fotoaparát. Rozlišení činí jen 5 Mpx a světelnost je pouze f2,4 místo f2,2. Čip má stejnou velikost, a sice 1/4″. Přesto dokáže tato Lumia pořizovat slušné fotografie, zejména v exteriérech, kde v zásadě jedinou vadou je nedostatečné rozlišení a tudíž nedostatečné detaily vzdálenějších objektů. Telefon zaostří už na nějakých pět centimetrů, takže při dobrém světle lze vyfotit i slušné makro. Foťák má i solidní dynamický rozsah, takže výsledné fotky, kde kontrastují stíny a světlo, nejsou k zahození.

Horší je to v interiéru, tam už foťák při běžném žárovkovém rozlišení beznadějně šumí, a pokud byly objekty alespoň trochu v pohybu, jsou rozmazané. Neexistující stabilizace digitální, natož optická, stejně jako malá světelnost objektivu, si vybírají svou daň. Přesto ani fotky interiéru nejsou k zahození, pokud fotografujete nehybnou scénu a dokážete mobil udržet v ruce. Fotoaplikace po vyfocení navíc udělá postprocessing (více v testu Lumie 950), takže nejhorší šum odstraní výměnou za určitou ztrátu detailů.

 

Kompletní fotogalerii s neupravenými snímky si můžete stáhnout odsud (ZIP, 17 MB).

 

Při focení v interiéru nebo objektů v protisvětle může pomoci blesk, je však relativně slabý. Při focení si můžete nastavit korekci expozice, nastavit ostření manuální nebo na nekonečno, vyvážit bílou či upravit ISO. Nechybí ani režim „záznam s rozsáhlým záznamem“, jehož funkci jsem popsal v článku o Lumii 950. Ruční zapnutí HDR chybí, stejně tak není možno (zatím) pořizovat panoramata. Video lze natáčet jen v HD rozlišení, výsledek je ale překvapivě slušný.

Vstupní brána k Windows

Lumia 550 je určitě zajímavý telefon, který dobře poslouží jako vstupní brána do světa mobilních Windows. Nemá žádnou výraznou vadu, dá se používat v běžném provozu a nabídne i rozumnou výdrž. Oproti levnějším Lumiím nabízí LTE a dobrý displej, ovšem jeho foťák je ryze průměrný a chybějící drobnosti jako Gorilla Glass nebo slabší procesor nahrávají do karet o tisícovku dražšímu modelu, Lumia 640 (viz naše recenze).

Právě ten je v tuto chvíli bezesporu nejvýhodnější koupí, pokud jde o mobil s Windows. Je jen nepatrně větší, stejně těžký a při menší tloušťce nabídne vyšší výdrž. Má výkonnější procesor, nabízí filtr ClearBlack, který vylepšuje černou, a umí dělat o poznání lepší a detailnější fotky. Takže pokud vám nejde jen o to seznámit se s Windows na mobilu, určitě neváhejte a tu tisícovku si připlaťte. Vážně to stojí za to.

Plusy / mínusy
celkem použitelný foťák
Glance Screen
LTE
pomalejší hardware
baterie o nižší kapacitě
chybí hw tlačítko pro focení

Ohodnoťte tento článek!