Microsoft Lumia 640 LTE: Levný pětipalec s dobrým foťákem [recenze]

0

Lumia 640 byla na trh uvedena na jaře loňského roku, a to hned v šesti provedeních: ty se liší jednak velikostí a jednak podporou sítí LTE. Základní model, Lumia 640 Dual SIM, pořídíte za běžnou cenu 3 990 Kč (ve webshopech i levněji), model s LTE, ale s jedinou SIM, pak za 4 490 Kč. Tento mobil má pětipalcový displej, což je na horní hranici použitelnosti při ovládání jednou rukou a běžného nošení v kapse u kalhot.

Větší model, Lumia 640 XL s 5,7“ displejem je pak nabízen dokonce ve čtyřech provedeních, přičemž na českém trhu se prodávají jen dvě: bez LTE dual SIM (5 290 Kč) a LTE s jednou SIM (5 990 Kč). Microsoft ještě nabízí model s LTE dual SIM a model bez LTE s jednou SIM. Je škoda, že se u nás nenabízí XL LTE s dual SIM, který mimochodem pro menší Lumii vůbec neexistuje. Takže pokud chcete LTE, musíte si vystačit s jednou kartou SIM, a to u obou velikostí.

Lumia 640
Lumia 640

Oba modely pohání stejný hardware, oba mají stejné rozlišení displeje, a to HD – 1 280 × 720 px, což znamená, že pětipalec má ppi na hodnotě 294, zatímco XL nabízí pouze 259 ppi. Je to ale stále hodnota, u které rozeznáte jednotlivé body jen při detailním pohledu. Velká Lumia se ale liší větší baterií, 3 000 oproti 2 500 mAh, a také foťákem. Ten má lepší optiku Zeiss, lepší světelnost objektivu, větší čip (1/3“ oproti 1/4″) a vyšší rozlišení – 13 Mpx oproti 8 Mpx u menšího modelu.

Vanička dědictvím Nokie

Na Lumii 640 jednoznačně odhalíte designový jazyk Nokie – zadní plastový kryt z jednoho kusu typu vanička, oblé a jednoduché tvary, žádné výstřelky. Kryt je vyměnitelný, takže si můžete místo černé nebo bílé, s nimiž se telefon standardně prodává, dokoupit jiný, třeba oranžový, modrý nebo zelený. Zatímco černý má matné provedení a v ruce se drží velmi dobře, bílý model je lesklý a hladký, takže pocitově v ruce více klouže. Ale zase je s ním telefon poněkud zajímavější.

Kryt se sundává poměrně nesnadno, navazuje totiž přímo na displej a nemá žádný výstupek, o který byste opřeli nehet. Musíte jej zezadu trochu prohnout a telefon jakoby vytlačit. To je důvod, proč po několika sundání (SIM i SD karta se ukrývají pod ním) začal trochu povrzávat a má malou vůli. Toto se týkalo jak černé LTE verze, která již prošla několika testovacíma rukama, tak bílé, která byla zcela nová a sundání krytu proběhlo jen dvakrát (ale také vůle krytu byla výrazně menší).

Parametry
Cena 4 490 Kč včetně DPH
Microsoft Lumia 640 LTE
displej 5“ (IPS; 720 × 1280 px)
čipset SnapDragon 400 + Adreno 305

 

RAM

 

1 GB

 

interní úložiště

 

8 GB (+ microSD)

 

konektory

 

3,5mm audio; microUSB

 

fotoaparát

 

8 Mpx / 1 Mpx přední

 

rozměry

 

141 × 72 × 8,8 mm

 

hmotnost

 

145 g

Přední stranu telefonu tvoří pouze displej s relativně velkými rámečky na bocích, senzorová tlačítka chybí, nahrazují je ta v systému (což je alespoň pro mne lepší řešení). Design telefonu je symetrický, takže nebýt čočky předního fotoaparátu a nápisu Microsoft, nepoznáte, kde je vršek a kde spodek. Dokonce se mi stalo, že jsem nasazoval zadní kryt vzhůru nohama a divil se, proč nepasuje. V horní části je ve skle (Gorilla Glass 3) výřez pro reproduktor, dole pak maličký pro mikrofon.

Zatímco levý bok je úplně prázdný, na pravém najdete zapínací tlačítko a tlačítka pro ovládání hlasitosti. Spouštění foťáku bohužel chybí, což je vážně škoda. V horní části pak najdete zdířku pro sluchátka, v dolní pro microUSB, které slouží pro napájení a připojení k počítači. Zadní stranu pak tvoří foťák s přisvětlovací LED a malá dírka reproduktoru. Toto řešení je poněkud nešťastné, při položení na stůl je zvuk téměř utlumen, a pokud náhodou otvor zakryjete prstem, ohluchne mobil zcela. Toto byla už bolest předchozího modelu, Lumie 630. Jinak ale reproduktor hraje překvapivě kvalitně a dá z něj poslouchat i hudba.

Věrné barvy

Povedený je na Lumii 640 displej, ostatně ty jsou chloubou všech vyšších modelů jako 730, 830 nebo 930. Stejně jako modely 730 nebo 830 má i 640 HD rozlišení, což v případě 5“ displeje znamená hustotu bodů těsně pod 300 ppi, a to pro detailní zobrazení textů i grafiky bohatě stačí. Displej je typu IPS, tedy nikoliv OLED jako u 730/735. Díky technologii ClearBlack, která na displej přidává polarizační filtr, se podařilo jednak eliminovat nejhorší odlesky a jednak udělat černou opravnu černou. Není sice tak černá jako u OLED/AMOLED displejů, ale blíží se tomu.

Barvy jsou velmi živé a celkem věrné, dokonce si můžete nastavovat svoje barevné profily – a to jak přednastavené, tak vlastní; lze si tak posunout barevné vyznění do zelena, červena nebo třeba do modra, můžete si hrát s teplotou barev, profily jasu atd. To je něco, co na mobilech s Androidem nebo iOS zpravidla chybí. V našem testu displeje dopadlo standardní nastavení velmi dobře, barvy uhýbaly jen lehce, černá byla černá, bílá bílá. A stačilo si jen pohrát s nastavením v menu a rázem byly barvy přesné v celém rozsahu.

Microsoft Lumia 640 (test displeje)

Lumii nechybí čidlo jasu, takže displej přizpůsobuje jas intenzitě světla v okolí. Displej je čitelný i na slunci, ale jsou i lepší mobily v tomto ohledu. Nejnižší úroveň je pak opravdu nízká, na hranici měřitelnosti naší sondou, což zaručuje, že v noci rozhodně neoslepnete. Černý model se ale potýkal s drobnou vadu, když byl jas nastaven na šest kandela a méně, lehce poblikával, což se nám podařilo změřit i osciloskopem. Bílá varianta byla v pořádku. Šest kandela už je ale velmi málo a telefon se na tuto hodnotu v automatickém nastavení ani nedostane.

Microsoft Lumia 640 (test displeje)

Stejně jako model 830 tak i 640 podporuje funkci Glance Screen, na vypnutém displeji tedy zobrazí čas nebo počet příchozích mailů. Je škoda, že neumí stejně Lumia 830 nebo 950 zobrazit třeba aktuální počasí a další detaily, kvůli kterým byste jinak museli zapínat telefon. Při zapnutí Glance Screen je displej neustále zapnutý, ale s minimálním jasem, takže nespotřebovává moce energie. Přesto se výdrž o nějakých 10 až 20 % v tomto režimu sníží a vzhledem k tomu, že jsou zobrazovány v podstatě jen hodiny, je otázkou, zda to má smysl. Zvlášť, když poklepáním na displej mobil probudíte a vidíte kromě hodin také třeba náhled posledního mailu nebo počasí.

Slabší hardware

Při pohledu na modely Lumie nižší střední a střední třídy to vypadá, že Microsoft, potažmo Nokia, zná jen jeden čipset, Snapdragon 400 v kombinaci s grafikou Adreno 305. Ten má jak model 640 a 640 XL, tak starší 730/735 a 830. Najít jsme jej mohli také v předchůdci, Lumii 630. Levné Lumie jsou pak vybaveny ještě slabším Snapdragonem 200 (Adreno 302), případně Snapdragonem 210 (Adreno 304 – model Lumia 550). A přiznejme si, že SD 400 není žádný rychlík, je to celkem starý procesor, který má snad jedinou výhodu: je relativně úsporný.

Slabý procesor není v prostředí Windows 8.1 Mobile vůbec znát, systém se hýbá svižně, vše je plynulé, vestavěné aplikace reagují na povely bez náznaků zaváhání. Problém nastává ve chvíli, kdy si prohlížíte náročnější weby, nebo když se startují hry případně aplikace jako Spotify – na ten si počkáte i deset sekund. A právě start Spotify je asi nejhorším zážitkem – kvůli tomu, že má telefon jen 1 GB RAM, se při takřka každém návratu „obnovuje“, což trvá stejně dlouho jako start na čisté louce. Dost to zdržuje, když si chcete třeba jen vybrat jiné album.

Lumia 640 Lumia 640 Lumia 950
Antutu (Total) 11 925 10 558 24 363
Antutu (Memory) 760 692 1 920
Antutu (CPU int) 5 160 4 524 9 145
Antutu (CPU float) 4 649 4 373 11 669
Antutu (2D Graphics) 492 446 668
Antutu (Database I/O) 465 270 560
Antutu (Storage Write) 174 32 178
Antutu (Storage Read) 221 221 223

Hry jako je Asphalt 7 nebo 8 či různé tahové strategie jsou však plynulé, protože s pomalejším hardwarem Windows vývojáři počítají. Ostatně na tom je vidět, jak jsou Windows pro starý a pomalý hardware dobře vyladěná, protože se Snapdragonem 400 a 1 GB RAM by si telefony s Androidem poradily daleko hůře. Zkrátka pokud si zvyknete na delší načítání aplikací, následný běh je už svižný. Je to stejné, jako u Applu – díky omezenému počtu modelů mohou vývojáři odladit své aplikace na míru tomu kterému mobilu.

Úložný prostor nabízí Lumia 640 pouze ve velikosti 8 GB, z čehož téměř polovinu zabírá operační systém, takže pro osobní potřebu máte zhruba 4 GB. To není mnoho, naštěstí si můžete nainstalovat paměťovou kartu microSD, která možnosti telefonu výrazně rozšíří. Hudbu i videa si uložíte na kartu, stejně jako některé datově náročné aplikace. Nutno poznamenat, že ne všechny aplikace to umožňují, například Mapy.cz ano, zatímco CSR Racing nikoliv.

Fotí fakt dobře

I když to z technických parametrů na první pohled není poznat, velmi překvapil fotoaparát. Vzadu najdete kamerku s rozlišením 8Mpx, která dokáže natáčet i full HD videa. Se světelností F2,2 a velikostí senzoru 1/4″ byste určitě nečekali, že fotografie budou více než použitelné, a to i za špatných světelných podmínek. Důvodem je výrazný posprocessing, kterým fotografie prochází, která vyladí barevné provedení, vyvážení bílé i odstranění barevného šumu. Sice dojde k mírné ztrátě detailů, ale výsledek odpovídá o dost lepší technice. Možná by nebylo špatné, kdyby Lumia Camera dovolila uložit i původní, neupravený snímek, ale ve většině případů to není potřeba.

Kompletní fotogalerii s neupravenými snímky si můžete stáhnout odsud (ZIP, 25 MB).

Také videa vypadají dobře, sice kvůli absenci stabilizace jsou mírně trhaná, pokud nemáte pevnou ruku, ale jsou detailní, kamera plynule mění světelnost scény podle aktuálního osvětlení. Jak kamera, tak focení je rychlé, trochu zamrzí vlastní tlačítko pro fotoaparát, které má třeba model Lumia 735 nebo 830. Přední fotoaparát má velikost jednoho megapixelu a jeho vlastnosti jsou už ryze průměrné a jako selfie foťák neobstojí.

Aplikace jako hlavní slabina

Hlavní nevýhodou systému Windows Mobile je bohužel stále nedostatek aplikací třetích stran. I když se za poslední rok hodně změnilo, stále tuto platformu zcela ignoruje Google, takže si v nativní aplikaci nepřehrajete video z Youtube, k datům v Disk Drive přistupujete jen přes webové rozhraní, nemáte k dispozici Mapy atd. Chybí také fitness aplikace jako Strava, nepřipojíte se do některých bank (Raiffeisenbank) a podobně. S potěšením ale kvituji, že se během prosince objevila aplikace pro MBanku (i když dost hrozná) a také Garmin Connect, takže můžete používat hodinky a další zařízení Garminu. Delší dobu je už pro Windows přistupný také Fitbit.

Na druhou stranu, pokud zrovna nejste u banky, která nemá vlastní aplikaci a nepotřebujete k životu produkty Googlu, tak vám Windows Phone nabídne solidní aplikační podporu. Máte k dispozici balíček Office, OneDrive, mapy včetně offline navigace, povedený mailový klient i rozumný prohlížeč. A s finálními Windows 10 se (doufejme) situace ještě zlepší, už jen proto, že by mělo jít podstatně snáze portovat existující aplikace pro iOS a Android pro Windows, stejně jako vytvářet univerzální aplikace, které poběží jak na počítači, tak na tabletu a mobilu.

Poznámka: Na Lumii 640 lze nainstalovat Windows 10 Mobile v případě, že se přihlásíte do vývojářského programu Windows Insidider. V tuto chvíli jsou už desítky zbaveny prvních dětských nemocí a mohu je bez problému doporučit pro každodenní používání.

Dva dny celkem v pohodě

Jednou z nejlepších vlastností mobilu je jeho výdrž. I s relativně malou baterií, která má kapacitu 2 500 mAh, dokáže bez problému přežít dva dny, a to i při běžném využití, kdy telefon nijak nešetříte – voláte, surfujete, čtete maily, koukáte na mapy a dopravní zácpy, Facebook, Instagram, fotíte. A když přijde na věc a vy na telefonu doslova visíte, stále máte večer nějakých 20–30 % k dobru. To se mi s mým iPhonem 5s jednoduše stát nemůže.

Plusy / mínusy
Konkurenceschopná cena
Dobrý displej
Uživatelské prostředí WP 8.1
Solidní foťák
Slabší hardware
Chybí tlačítko pro foťák
Chybí některé důležité aplikace
Hodnocení

Telefon se s originální nabíječkou dobíjí zhruba tři hodiny, což je vzhledem k následné výdrži v pohodě. S nabíječkou na iPad pak dobíjení trvalo o více jak hodinu déle, naopak s nabíječkou k tabletu Lenovo pak jen dvě a půl hodiny. Telefon nepodporuje bezdrátové dobíjení a není k němu ani takové příslušenství v podobě zadního krytu. Existují možnosti, jak bezdrátové dobíjení doplnit „podomácku“ zakoupením speciálního kitu (například na Amazonu), rozhodně takovou věc ale nelze doporučit v záruce.

Za čtyři? Skvělé!

Lumia 640, ať už ve verzi Dual SIM nebo LTE, je jistě skvělou koupí. Může se bez problému směle měřit s podobně cenově orientovanými mobily s Androidem a navíc nabídne v této kategorii jeden z nejlepších, foťáků. Detaily jako probuzením poklepáním, aniž byste museli mačkat tlačítko pro zapnutí, kvalitní externí reproduktor nebo povedený displej rozhodně nejsou k zahození, stejně jako vynikající výdrž navzdory nijak nadprůměrně velké baterii. Největší slabinou telefonu je pouze nedostatek aplikací. Tak doufejme, že se to zlepší, protože mobilní Windows nabízí skvělý uživatelský zážitek.

Microsoft Lumia 640 LTE: Levný pětipalec s dobrým foťákem [recenze]
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas