Mojang AB, tvůrce populárního Minecraftu, je údajně na prodej a dvě miliardy dolarů za něj zaplatí Microsoft. List Bloomberg tvrdí, že by obchod mohl být oznámen už příští týden. Za daných podmínek by to byla čtvrtá největší akvizice po Skypu (8,5 mld.), Nokii (7,2 mld.) a reklamní společnosti aQuantive (6,3 mld.).

Minecraft za pět let od vydání nabyl ohromné popularity. Tvůrci prodali 54 milionů kopií a jen loni prý švédská firma vydělala 100 milionů dolarů. Hra dnes podporuje všechny hlavní platformy na desktopu, mobilech i konzolích. Výjimkou je pouze Windows Phone a Nintendo. Zakladatel Minecraftu Markus Persson se už v minulosti otevřeně vyhradil proti Windows Storu, že je to špatné místo pro indie vývojáře.

 

A právě ona nezávislost na velkých vydavatelích možná byla klíčem k úspěchu. Žádná společnost by nejspíš dopředu nedokázala financovat hru, která prakticky nemá cíl a jejím smyslem je skládat kostičky ve virtuálním světě. Proto je otázkou, co by se s Minecraftem stalo, kdyby se dostal do cizích rukou. Microsoft si nemůže dovolit rozeštvat hráčskou komunitu ani tvůrce. Nemůže z Minecraftu udělat exkluzivní titul jen pro jeho zařízení a systémy.

Podle Bloombergu chce ale na populární značce dále vydělávat. Díky své pozici může pomoci prodejům na počítačích i konzolích a prý by chtěl Minecraft dostat i do filmu (možná jako nové Lego Movie) a rozjet merchandising (prodej hraček a dalších blbin).

Zdroj: Bloomberg

Ohodnoťte tento článek!