Microsoft málem vydal Lumii s minimálními rámečky už v roce 2014

4

Bezrámečkové displeje hýbou smartphonovým světem celý letošní rok a tento trend se objevuje i v počítačových displejích. Když se to přežene, máte v ruce jen displej s ukrytým hardwarem a blbě se to drží, nicméně minimální rámečky jsou příjemným luxusem.

Na webu Kitguru se objevila zpráva, že takový smartphone chystal Microsoft už v roce 2014. Tehdy se ještě věřilo, že Lumie mají budoucnost. Možná měly, ale Microsoft jim svými rozhodnutími nepřál.

Lidé ze serveru Windows Central se dokonce k prototypu Lumie s kódovým jménem Vela dostali. Měl se stát Lumií 453 a prvním telefonem s minimálními rámečky. Microsoft vývoj zrušil a místo toho vydal obyčejnou Lumii 532. V minulosti už zařízl více telefonů, například dlouho očekávaný Surface Phone.

ld2fr_bezels_0 ld2fr_hand_0

foto: Windows Central

Pětipalcový displej (bohužel ne OLED) by měl rozlišení 720 × 1280 px a o výkon by se staral Snapdragon 200 s jedním gigabajtem paměti a jen 4GB úložištěm. Přestože Windows Phone, respektive Windows Mobile není na hardware příliš náročný, jednalo by se přinejlepším o nižší střední třídu a třeba od 5Mpx fotoaparátu byste nemohli čekat skoro nic. Cena Lumie 453 prý měla být okolo 200 dolarů, tedy nějakých 5500 Kč.

ld2fr_hero_0 ld2fr_start_0

Kdyby Microsoft skutečně Lumii 453 vydal, získal by sice nějaké to prvenství, chválu odborné kritiky, nicméně většímu rozšíření Lumií by tím nepomohl. Lumie, respektive telefony s Windows Mobile měly tehdy úplně jiné praktické problémy, kvůli kterým zbytečně skončily. Navíc už jen fakt, že Microsoft chtěl dát něco tak unikátního do obyčejného levného telefonu místo do vlajkové lodi o něčem vypovídá.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

 1. „Přestože Windows Phone, respektive Windows Mobile není na hardware příliš náročný,“
  Vyvaroval bych se obecných tvrzení o systému, když není nikde přesně řečeno, jestli do něj počítáme aplikace (jak výchozí tak doinstalované). Například tvrdit o Facebook klientovi, že je málo náročný, nelze. Je málo náročný Edge, když se s ním načítají stránky s JavaScriptem?

  Když budeme brát operační systém bez aplikací, tak je málo náročný prakticky každý. Při nečinnosti je procesor uspaný a na úložiště se nic nezapisuje. Jediné relevantní měření je pak jak moc volné RAM zbývá pro aplikace. A tady bude 1GB vždy omezením, i když systém samotný „není na hardware příliš náročný“.

  • No ono tehdy docela platilo, že WP 8.1 byly svižný i na slabým HW. Respektive měly dobře nastavené animace, takže to tak vypadalo.
   O W10M už to rozhodně neplatí, byť pocitově je i W10M docela svižný systém. Reálně je to opět dáno animacemi a proti androidu už zaostává i v téhle disciplíně.

 2. MS málem králem? No jo, ale na to se nehraje. Imho jejich problémem v poslední době bylo to, že neměli střední třídu telefonů a také žádný luxusní high-end. Měli jen lowcost (550), lowcost prodavaný za draho (650) a vyšší třídu (950).