Microsoft Mathematics: stahujte vylepšenou kalkulačku

0

Microsoft Mathematics 4.0 byl původně pod názvem Microsoft Math nabízen v rámci balíku aplikací pro studenty (Microsoft Student), případně byl dostupný jako samostatná komerční aplikace za cenu necelých 20 dolarů. Nyní se však výrobce rozhodl aplikaci zdarma zpřístupnit široké veřejnosti. Stáhnout si ji můžete přímo z oficiální stránky.

Aplikace je dostupná pro všechny Windows od verze XP SP3 a k dispozici je 32 i 64 bitová varianta. Vyžaduje ovšem instalaci .NET Framework Microsoft .NET Framework 3.5 SP1, který je volně ke stažení zde.

Jednoduchou instalaci zvládnete během několika okamžiků a poté se již můžete udivovat nad propracovaným rozhraním celé aplikace. To je řešeno takzvaným pásem karet, který se poprvé objevil v aplikacích Office 2007 a dnes se stal standardem prakticky ve všech MS aplikacích.

Stolní kalkulátor už netřeba

V levé části je vyobrazena podoba vědecké kalkulačky, pomocí které lze zadávat matematické příklady a hodnoty. Jednotlivé příkazy jsou rozděleny do několika záložek podle typů funkcí. Aplikace zvládá všechny standardní operace vědecké kalkulačky, tedy algebraické počty, trigonometrii, integrální počty, derivace a řadu dalších matematických disciplín.

Pokud vám nevyhovuje zadávání pomocí myši, můžete využít klávesnici, případně vstupní zařízení typu tablet. Aplikace dokáže rozpoznávat ručně zadané výrazy a pak s nimi pracovat. Kvalita tohoto rozpoznávání je na velmi dobré úrovni, dokonce i při nešikovném zadávání pomocí myši jsme nenarazili na jakýkoliv problém při zadávání. Způsob zadávání si můžete zvolit na kartě Home ve skupině Input.

Velmi praktický je také popis postupu řešení, který aplikace zobrazuje u vypočtených příkladů. Pokud si tedy s nějakým složitým problémem nebudete vědět rady, můžete nechat provést výpočet a projít si jednotlivé kroky s vysvětlivkami, jak dojít ke zdárnému řešení.

Nevýhodou je samozřejmě chybějící čeština, na druhou stranu jednoduchým instrukcím snadno porozumí i méně zdatný angličtinář. Jednotlivé kroky jsou navíc rozepsány i matematicky, takže když nesmýšlíte v anglickém jazyce, určitě vám postačí matematický zápis.

Vykreslování grafů

Samostatnou kapitolou aplikace Mathematiscs jsou široké možnosti vykreslování grafů, které uspokojí především ty, kteří uvažují více vizuálně než v rovině vzorců a výpočtů. Stačí v pravé části přepnout na záložku Graphing. Tady se naházejí čtyři kategorie matematických operací. Vykreslovat můžete vše od rovnic a nerovnic až po nejrůznější funkce a množiny, a to jak ve 2D tak 3D zobrazení. S výslednými grafy můžete libovolně pohybovat a v případě 3D i otáčet.

Při vykreslování se v horní části zobrazuje kontextová karta Format, na který se nachází řada voleb k úpravě vykreslovací plochy. Můžete například skrýt osy (Hide Axes), mřížku (Hide Grid Lines) či rámeček s rozměry (Hide Outer Frame) a tlačítkem Save Graph as Picture finální graf uložit jako obrázek ve formátu PNG, GIF, JPG nebo BMP.

TIP: V nabídce File naleznete příkaz Export to Word, pomocí kterého můžete všechny výpočty i grafy exportovat přímo to aplikace MS Word.

Mezi další vlastnosti a funkce, které stojí za to zmínit, patří:

  • Databáze vzorců a rovnic – v aplikaci naleznete více než 100 nejčastěji využívaných rovnic a vzorců z nejrůznějších oblastí, od matematiky až pod fyziku či chemii. Nechybí stručné popisky vzorců a rovnic i možnost vkládat do nich přímo hodnoty a provádět výpočty. Databázi zobrazíte klepnutím na tlačítko Formulas and Equations na kartě Home.
  • Řešení a výpočty trojúhelníku – tato funkce umožňuje provádět rychlé výpočty týkající se trojúhelníku, jeho stran a úhlů, identifikovat typ trojúhelníku a další užitečné triky. Dialog s touto funkcí zobrazíte klepnutím na tlačítko Triangle Solver.
  • Převody jednotek – funkce, kterou není potřeba podrobně popisovat a která se vždycky sejde. Stačí klepnout na tlačítko Unit Converter.

Jednoduché změny vzhledu

Microsoft Mathematics v neposlední řadě umožňuje také měnit uživatelsky vzhled. Přestože zrovna u tohoto typu aplikací není podobná vlastnost nijak důležitá, mnozí uživatelé tuto možnost jistě uvítají. Úpravy vzhledu se provádějí na kartě View, kde můžete měnit nejen barevné schéma tak, jako je to typické pro aplikace Office (na výběr je tradiční modrá, černá a stříbrná), ale také vzhled vědecké kalkulačky. Tu můžete navíc klepnutím na Calculator Pad zcela skrýt.

Aplikaci Microsoft Mathematics není z hlediska provedení prakticky co vytknout. Celá řada pokročilých funkcí, vykreslovací funkce a zejména praktická využitelnost, která překonává možnosti klasické stolní vědecké kalkulačky, z ní dělají jednoznačnou volbu nejen každého studenta technického zaměření. Jedinou nevýhodou je pak samozřejmě absence české lokalizace. Ta zatím nebyla oficiálně potvrzena, takže nezbývá, než doufat, že se v dohledné době objeví.

Ohodnoťte tento článek!