Pro vývojáře první poslední

Že Microsoft miluje Linux, nás šéf firmy Satya Nadella chce přesvědčit již rok a půl. Poprvé s tímto mottem vyrukoval na podzim 2014 během jedné konference věnované cloudu. Tehdy oznámil, že na platformě Azure bude možné hostovat i linuxové systémy a aplikace podobně jako v cloudech od Googlu či Amazonu.

Microsoft miluje Linux
Microsoft miluje Linux 

Loni zase lákal vývojáře, když uvedl editor Visual Studio Code pro OS X a také Linux. Vydal jej pod open soruce MIT licencí, podporuje v něm zvýrazňování syntaxe a doplňování kódů pro více než 30 jazyků.

Včera Microsoft oznámil vydání SQL Serveru pro Linux, zatím jen v betaverzi, finální vyjde příští rok. Firma chce své databázové systémy dostat i na servery s tučňákem. Kvituje to viceprezident Red Hatu Paul Cormier i šéf Canonicalu (Ubuntu) Mark Shuttleworth, který se v minulosti do Microsoftu několikrát opřel kvůli vymáhání licencí za patenty a rovněž banalizoval význam Windows.

Spotřebitel nemá nárok

Potud fajn. Když jde o datacentra nebo vývoj softwaru, Microsoft má Linux rád (víc než dřív). Má užitek z toho, že jeho software a služby se budou podílet na něčem větším. Běda ale, pokud chcete Linux používat jako běžný spotřebitel. V tom případě se od Ballmerovy éry nic nezměnilo.

Zapomeňte na kancelářský balíček Office nebo úložiště OneDrive. Pro Linux nevydává ani hry. Na oficiální program pro vzdálenou plochu Linux také čeká. Nikdy pro něj nevyšla ani synchronizační aplikace pro spojení s mobilními Windows nebo Silverlight, který dodnes využívá mnoho filmových a televizních služeb na internetu. Pro OS X zmíněné programy existují.

Skype pro Linux je špatný vtip
Skype pro Linux je špatný vtip

Pro Linux Redmondští „vydávají“ akorát Skype. Uvozovky proto, že už dva roky žádná nová verze nevyšla a ani ty předchozí nepřinesly prakticky nic nového od doby, kdy Skype byl ještě nezávislou firmou. Skype pro Linux vypadá ošklivě, po přechodu na PulseAudio mu často zlobí zvuk, neexistuje v 64bitové verzi, nepodporuje skupinové videovolání, nelze v něm sdílet plochu a jeho nastavení je jeden velký zmatek. Aktuální linuxová verze má číslo 4.3, ta pro Windows a OS X je 7.18.

Linux je otloukánek jako Windows Phone

Vedle Windows a OS X je Linux tržně nevýznamný systém s přibližně setinovým podílem. Totéž můžeme říct o Windows mezi mobily. Kvůli nezájmu uživatelů systémy neoslovily vývojáře a naopak bez aplikací nejsou lákadlem pro spotřebitele. Proto, aby obě skupiny na Windows dostal, vynakládá hodně snahy a peněz. Linux ve stejné pozici ale ignoruje, přestože jej tak moc miluje.

(Odhlédněme od toho, že zatvrzelí uživatelé Linuxu o software Microsoftu možná ani nestojí. Stojí. Stejně jako uživatelé Windows Phonu by ocenili aplikace Googlu.)

Microsoft miluje Linux. Ale ne tak, jak bychom chtěli [komentář]
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (70%) 4 hlasů